Nowa studnia będzie sporym wydatkiem. Na razie woda w Starym Koźlu i Brzeźcach popłynie ze studni w Korzonku

  • 27.06.2020, 12:16 (aktualizacja 27.06.2020, 12:47)
  • W
Nowa studnia będzie sporym wydatkiem. Na razie woda w Starym Koźlu i Brzeźcach popłynie ze studni w Korzonku
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Bierawie informuje, że w poniedziałek 29 czerwca w godzinach 8.00-17.00 nastąpi przerwa w dostawie wody w miejscowościach Brzeźce i Stare Koźle. Przerwa spowodowana jest koniecznością wykonania niezbędnych prac w stacji uzdatniania wody w Starym Koźlu.

W wyniku awarii stacji uzdatniania wody w Starym Koźlu, do której doszło 3 czerwca, jedna z dwóch studni zaopatrujących w wodę Stare Koźle i Brzeźce będzie musiała przejść remont. Drugą, której nie da się już naprawić, zastąpi nowa konstrukcja.

Zdecydowano, że tymczasowa linia wodociągowa, która zaopatrzy w wodę mieszkańców Starego Koźla i Brzeziec, pobiegnie od strony Bierawy (studnia w Korzonku). Po zakończeniu prac związanych z ułożeniem nitki naziemnej zaplanowano przepinanie instalacji wodnej. Ta właśnie operacja będzie przyczyną przerwy w dostawie wody 29 czerwca. Choć można ją było wykonać już 26 czerwca, ustalono, że warto zrobić to po weekendzie, kiedy wielu mieszkańców odpoczywa po tygodniu pracy.

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, w tym ciśnienie wody będzie odpowiednie, próbka wody trafi do badania mikrobiologicznego. Jest szansa, że tymczasowa linia wodociągowa zacznie funkcjonować w połowie przyszłego tygodnia. Otworzy to możliwość rozpoczęcia prac remontowych jednej z dwóch zachowanych studni.

- Podczas sesji rady gminy 1 lipca dołożymy środki na wykonanie dokumentacji projektowej nowej studni, która powstanie obok dotychczasowych. Tym samym rozpoczniemy prace projektowe - mówi wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń. Całkowita wartość budowy nowej studni może wynieść ok. 400 tys. zł.

- Szacuje się, że droga od rozpoczęcia prac projektowych do realizacji zadania może wynieść około dwóch lat. Dlatego najwcześniej w drugiej połowie 2021 r., a może dopiero wiosną 2022 r. ruszą prace budowlane - precyzuje włodarz. Dodaje, że taka perspektywa czasowa pozwoli jego urzędowi przygotować się na przykład do zaciągnięcia niskoprocentowej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe