Niestety, prawdopodobnie nie był to najpiękniejszy dzień w ich życiu. Zabawa z wirusem w Naczęsławicach

  • 30.07.2020, 15:19
  • W
Niestety, prawdopodobnie nie był to najpiękniejszy dzień w ich życiu. Zabawa z wirusem w Naczęsławicach Fot. Pexels.com
Po tym, jak po weselu zorganizowanym w lokalu w Naczęsławicach w gminie Pawłowiczki u ponad 20 uczestników zabawy potwierdzono zakażenie koronawirusem, pojawiły się obawy, że wirus może się jeszcze bardziej rozprzestrzenić. Dziś - mimo iż wiemy, że ognisko COVID-19 jest pod kontrolą - warto mieć się na baczności.

Wesele odbyło się w drugą sobotę lipca. Pan młody ma pochodzić z gminy Głogówek, a jego wybranka z sąsiedniego powiatu. Jak podał 24 lipca portal informacyjny "Teraz Prudnik", "z zarażonej piątki z naszego terenu (z powiatu prudnickiego - red.), w większości są to młodzi ludzie, w tym małżeństwo. Wesele było duże, a więc można spodziewać się kolejnych dodatnich wyników testów". 

Sanepid stworzył listę wszystkich gości i osób, które po uroczystości kontaktowały się z nosicielami wirusa. Wśród mieszkańców Biedrzychowic pojawiło się zaniepokojenie sytuacją.

Zagrożenie rozprzestrzenianiem się choroby wymusiło m.in. wstrzymanie bezpośredniej obsługi interesantów w Urzędzie Miejskim i Ośrodku Pomocy Społecznej w Głogówku do 30 lipca. Zamknięto również tamtejsze Publiczne Przedszkole nr 3, ponieważ wśród osób zarażonych wirusem, które bawiły się na weselu w Naczęsławicach, znajdowała się opiekunka tej placówki. - Przedszkole to będzie zamknięte do końca lipca - poinformowano nas 30 lipca w Urzędzie Miejskim w Głogówku.

Tego samego dnia skontaktowaliśmy się z wójtem gminy Pawłowiczki, Jerzym Treffonem. - Cały czas przestrzegamy wszystkich środków ostrożności. Pracownicy zostali ponownie przeszkoleni. Noszą przyłbice bądź maseczki. Obowiązuje dezynfekcja rąk. Nie ma zagrożenia zamknięciem urzędu. Ale oczywiście jesteśmy w pełnej gotowości - powiedział nam wójt Treffon.

W sprawie ogniska koronawirusa 30 lipca rozmawialiśmy z Małgorzatą Gudełajtis, rzecznikiem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

- Po uroczystości weselnej, która odbyła się 11 lipca na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, z udziałem 114 osób - gości i obsługi, odnotowaliśmy zakażenia koronawirusem. Dotychczas z naszego województwa zostało przebadanych 80 osób. Wśród wszystkich przebadanych mamy 24 osoby z dodatnim wynikiem COVID-19 - poinformowała nas Małgorzata Gudełajtis.

Dodała, że to ognisko koronawirusa jest rozwojowe, ale pod kontrolą i ścisłym nadzorem. Sprecyzowała, iż w uroczystości brały udział osoby z sześciu powiatów województwa opolskiego: kędzierzyńsko-kozielskiego, prudnickiego, nyskiego, krapkowickiego, strzeleckiego i opolskiego, a także mieszkańcy województwa śląskiego, małopolskiego i osoby z zagranicy.

- Wśród 24 zakażonych jest siedmiu mieszkańców powiatu prudnickiego, czterech - krapkowickiego, jedenastu - kędzierzyńsko-kozielskiego i dwie osoby z województwa śląskiego - uszczegółowiła rzecznik WSSE w Opolu. - W kwarantannie przebywa aktualnie 85 osób. O tym, czy będą dokonywane dalsze badania, zadecyduje prowadzący dochodzenie epidemiczne Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kędzierzynie-Koźlu. Podejmuje on stosowne działania, zgodnie ze wszystkimi procedurami, wiedzą i aktualną sytuacją epidemiologiczną. Podsumowując: sytuacja jest monitorowana, ognisko jest pod kontrolą, osoby są na kwarantannie, chorzy w izolacji domowej, jedna jest hospitalizowana - dodała.

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gość
gość 31.07.2020, 23:15
Wszyscy zakażeni, a nikt nie ma żadnych objawów. Trzymają zdrowych ludzi w zamknięciu, chore to już jest coraz bardziej
Naczeslwiani
Naczeslwiani 30.07.2020, 22:48
Dlaczego nie podano iż 2 panie w tym jedna zakazona to pracownice Dino w pawlowiczkach ? Ciekawe czy zbadany był personel sklepu bo młode panie mógł być w sklepie kilka dni po zdsrzeniu nawet nie pracy ale po imprezie w sklepie np u koleżanek.... CO ZA NIEODPOWIEDZIALNOŚĆ!!!
Lemon
Lemon 31.07.2020, 12:09
A skąd takie informacje? Pani szbiegiem jest? Chodzi i podgląda? Że wymyśla Pani takie bajki? Mieszkam w Pawłowiczkach i nie przypominam sobie aby dziewczyny z dino były chore. Ten koronawirus mózgi wam ludzie wyprał...
...
... 31.07.2020, 11:37
A skąd takie informacje ?
AK
AK 31.07.2020, 08:56
Nie można podawać danych osób zakażonych chyba że same się na to zgodzą a sanepid wszystkie wysyła na kwarantanny

Pozostałe