Rekordowy przyrost zakażonych na COVID-19! Oto najświeższy raport epidemiczny z naszego regionu i kraju

  • 31.07.2020, 10:26 (aktualizacja 31.07.2020, 11:21)
  • Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Rekordowy przyrost zakażonych na COVID-19! Oto najświeższy raport epidemiczny z naszego regionu i kraju
Dramatyczny przyrost osób zakażonych koronawirusem odnotowano ostatniej doby - wynika z porannego raportu Ministerstwa Zdrowia. W całym kraju mamy aż 657 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Na Opolszczyźnie 13. Natomiast w szpitalu w Koźlu przebywa obecnie 31 pacjentów, w tym 24 osoby z potwierdzonym zakażeniem. Reszta (7 osób) to pacjenci, u których podejrzewa się zakażenie. W całej grupie nie ma dzieci. W szpitalu hospitalizowanych jest 9 mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

W izolacji domowej przebywają 23 osoby z terenu naszego powiatu (z potwierdzonym zakażeniem), w kwarantannie 64 osoby, natomiast w kwarantannie w związku z przekroczeniem granicy przebywa 90 osób. Z kolei 28 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym.

Na szczęście w piątkowy poranek nie mieliśmy w naszym powiecie i regionie zgonów w wyniku koronawirusa. Jak dotychczas na Opolszczyźnie zmarło 55 osób, które zachorowały na COVID-19.

W województwie opolskim odnotowano dziś 13 nowych zachorowań. Ponadto kolejne zakażenia - poza tymi wspomnianymi już na Opolszczyźnie - odnotowano na terenie województw: śląskiego (227), mazowieckiego (104), małopolskiego (77), wielkopolskiego (59), dolnośląskiego (35), łódzkiego (30), podkarpackiego (28), lubelskiego (20), kujawsko-pomorskiego (17), pomorskiego (15), lubuskiego (11), warmińsko-mazurskiego (9), podlaskiego (6), zachodniopomorskiego (4) i świętokrzyskiego (2).

Z przykrością informujemy o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 83-K, 70-M Radom, 91-K Wschowa, 59-M, 79-K, 59-M Kraków, 80-M Siedlce (mieszkaniec woj. lubelskiego). Większość osób miała choroby współistniejące. Łączna liczba zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 45 688. Zmarło 1 716 chorych na COVID-19.

Poniżej publikujemy też apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z 30 lipca 2020 r. do Obywateli RP:

"W związku z narastającą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz obserwowanymi w całym kraju coraz liczniejszymi przypadkami lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa epidemicznego, samorząd lekarski apeluje o rozwagę i stosowanie się do zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych, w szczególności dotyczących zachowania dystansu społecznego oraz noszenia maseczek.

Zmęczenie sytuacją epidemiczną oraz trwający sezon urlopowy nie mogą uzasadniać odstąpienia od stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Z trwogą obserwujemy w całym kraju liczne przypadki lekceważenia tych zasad. Zachowania takie są skrajnie nieodpowiedzialne i prowadzą do sytuacji, w której druga fala epidemii może pojawić się w Polsce nie w związku z jesienną falą przeziębień i zachorowań, ale znacznie wcześniej, na skutek takich właśnie zachowań.

Brak konsekwencji w stosowaniu środków ochrony osobistej oraz zachowywaniu dystansu społecznego prowadzi do zaprzepaszczenia ogromnej pracy i wysiłku, jaki całe społeczeństwo, a w szczególności personel medyczny, podjął w ostatnich miesiącach w celu ograniczenia rozmiarów epidemii w Polsce w jej początkowej fazie.

Przypominamy również, że wysiłek ostatnich miesięcy, okupiony został olbrzymimi kosztami ekonomicznymi, jakie pociągnęło za sobą ograniczanie działalności zakładów pracy czy zamykanie niektórych branż gospodarki. Wspólne wysiłki i respektowanie zasad bezpieczeństwa pozwoliły nam jak dotychczas uniknąć drastycznego wzrostu liczby zakażeń. Obecnie obserwowane ignorowanie zasad bezpieczeństwa, to zaprzepaszczenie tego, co ogromnym wysiłkiem i kosztem ekonomicznym, udało się nam wszystkim osiągnąć w ostatnich miesiącach.

Apelujemy do wszystkich obywateli oraz osób przebywających na terenie Rzeczypospolitej o respektowanie zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

 

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe