piątek, 26 kwietnia 2024 05:44
Reklama
Reklama
Reklama

Wkrótce dowiemy się jak będzie wyglądał powrót dzieci do szkół. Wciąż jest wiele znaków zapytania

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, ale w związku z nowymi ogniskami koronawirusa, nadal nie znamy szczegółów powrotu uczniów do placówek oświatowych w całym kraju.
  • Źródło: Internet
Wkrótce dowiemy się jak będzie wyglądał powrót dzieci do szkół. Wciąż jest wiele znaków zapytania

To jeden z najbardziej gorących tematów podejmowanych przez media. Dzisiejsza "Interia" pisze wręcz o trzech scenariuszach!

Pierwszy, mało prawdopodobny, to powrót do szkół wszystkich uczniów. Drugi scenariusz, również mało prawdopodobny, polega na rozpoczęciu pracy w formie zdalnej dla wszystkich, czyli tak jak miało to miejsce od kwietnia do czerwca.

Natomiast trzecia opcja zakłada, że w większości kraju zajęcia rozpoczną się normalnie, a punktowo - w niektórych regionach Polski - przebiegać będą zdalnie. Wydaje się, że właśnie taki scenariusz jest najbardziej realny.

Na chwilę obecną trudno jednoznacznie ocenić, które rejony kraju są w pełni bezpieczne, a które nie i jak w sierpniu rozwijać się będzie sytuacja epidemiczna. Dalszy przebieg pandemii jest dość nieprzewidywalny i nikt tak do końca nie wie z czym będziemy mieli do czynienia zaraz na początku września. 

Przedstawiciele rządu mówią o regionalizacji obostrzeń, co nieuchronnie objęłoby także placówki oświatowe znajdujące się na „niebezpiecznym” terenie.  

28 powiatów na czarnej liście?

W wywiadzie dla wtorkowego "Dziennika Gazety Prawnej" minister zdrowia Łukasz Szumowski proponuje regionalizację powiatową, czyli wprowadzanie restrykcji w powiatach z dużą liczbą zakażeń. Obecnie takie większe restrykcje objęłyby 28 powiatów w całym kraju (na 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu jakie mamy w Polsce).

Ponadto Łukasz Szumowski przyznał w kontekście nowego roku szkolnego, że szkoły trzeba będzie w końcu otworzyć.

- Ich zamknięcie powoduje, że de facto dwa mln dorosłych jest wyłączonych z aktywności zawodowej. Na to nie możemy już sobie pozwolić. Nie da się funkcjonować przez cały rok w warunkach zamknięcia całego kraju - przekonywał minister Szumowski i zapowiedział, że przedstawi rekomendacje w sprawie edukacji od września, a ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie premier.

- Na pewno uwzględnimy regionalizację w powiatach. Możliwe, że w rejonach z dużą liczbą zakażeń będzie więcej kształcenia zdalnego. Wytyczne dla danego powiatu będzie przygotowywać inspekcja sanitarna. W każdej szkole konkretne decyzje podejmie jej dyrektor. W tej chwili nie mamy danych wskazujących, że otwarcie szkół jest zagrożeniem - ocenił szef resortu zdrowia.

Nowe wytyczne

W ostatnich tygodniach resort edukacji wspólnie z głównym inspektoratem sanitarnym pracował nad nowymi wytycznymi, które miałyby minimalizować ryzyko zakażenia w szkołach.

Czego mogą dotyczyć? "Kurier Poranny" informuje, iż sale lekcyjne mają być wietrzone po każdych zajęciach, dzieci mają częściej myć ręce, a część lekcji ma odbywać się na świeżym powietrzu. Zgodnie z nowymi wytycznymi dzieci nie będą miały też obowiązku noszenia maseczek. Wiadomo też, że nauczyciele nie zostaną masowo przetestowani na obecność koronawirusa przed powrotem do szkół. W placówkach nie będzie też obowiązkowego mierzenia temperatury.

Prawdopodobnie opracowywane przez MEN oraz GIS szczegóły poznamy jeszcze w tym tygodniu.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Gratulacje!! Z zazdroscią można patrzeć na wsoaniałe pomysły. Rada Osiedla Stare Miasto ma zamknięte drzwì, brak informacji kiedy ktoś dyżuruje. Tablica z podanym wyborem z budżetu obywatelskiego. Telefon chyba zastrzezonyData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:19Źródło komentarza: Osiedle, które wspina się na szczytAutor komentarza: Zeb mekeinTreść komentarza: Teraz wy chcecie strajkować? Gdzie żeście byli jak np. Zielona Góra strajkowała 5-8 lat temu.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:08Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KoziołTreść komentarza: Pewnie tak będzie nowosielska nie zostawi swoich w potrzebieData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:00Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą Azoty
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna