Jak sprawdzić zaległości w ZUS?

  • 10.08.2020, 16:28
  • Materiał partnera
Jak sprawdzić zaległości w ZUS?
Ani urząd skarbowy, ani ZUS nie mają obowiązku informowania Cię o zaległościach w regulowaniu składek czy podatków. Dlatego tak ważne jest, aby samemu trzymać rękę na pulsie i cały czas mieć pewność, że z niczym nie zalegamy. W końcu im szybciej zorientujesz się, że masz zadłużenie, tym odsetki do zapłaty będą niższe. Zobacz więc, jak sprawdzić zaległości w ZUS.

W trosce o renomę swojej firmy warto wiedzieć, jak sprawdzić swoje zaległości w ZUS. Jeśli zapomnisz o przelewie na rzecz tej instytucji, to po pierwsze, musisz zapłacić karne odsetki, a po drugie tracisz wiarygodność w oczach banków, pożyczkodawców oraz swoich potencjalnych kontrahentów.

Różne metody sprawdzania zaległości w ZUS

Masz dwa sposoby na to, aby zobaczyć, czy Twoje konto ZUS nie zostało obciążone zaległościami.

Jeśli wolisz osobisty kontakt z urzędnikiem, to możesz wybrać się osobiście do jakiegokolwiek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Musisz mieć ze sobą dowód osobisty i na tej podstawie urzędnik sprawdzi, jaki jest stan Twojego konta ZUS. Ten sposób jednak ma wady, bo informację uzyskasz tylko w godzinach pracy konkretnej placówki, a dodatkowo często trzeba czekać w kolejce.

Gdy zależy Ci na tym, aby swoje konto ZUS sprawdzić szybciej i o dowolnej porze, możesz to zrobić przez internet. Wystarczy wejść na platformę PUE ZUS i się zalogować. A jak sprawdzić zaległości w ZUS?

W karcie „Należne składki i opłaty” znajdziesz wszystkie informacje o należnościach i zobowiązaniach względem ZUS. Powinieneś zwrócić uwagę na kolumnę „Saldo WN”, które obrazuje to, czy masz zaległości w spłacie. Jeśli we wszystkich okresach widzisz kwoty 0,00 zł, to nie masz się czym martwić. Jeżeli zobaczysz coś innego, to znaczy, że trzeba uregulować zadłużenie.

Tabelka zawiera cztery karty:

  • ogółem – łączne składki uregulowane lub do zapłaty,
  • FUS – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych,
  • FUZ – Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych,
  • FP i FS oraz FGŚP – Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jeśli widzisz, że w kolumnie ogółem jest dodatnia wartość, to bardzo łatwo możesz sprawdzić, czego ta zaległość konkretnie dotyczy.

Nie masz takiego internetowego dostępu, a chciałbyś mieć? Musisz się zarejestrować na stronie internetowej ZUS-u, a następnie potwierdzić tożsamość wizytą w placówce albo certyfikowanym podpisem elektronicznym, jeżeli taki posiadasz.

Jeżeli znasz już kwotę zaległości, to możesz samodzielnie wyliczyć, jaką kwotę odsetek należy zapłacić za opóźnienie. Służy do tego Kalkulator odsetkowy dla płatników składek, który znajdziesz na stronie ZUS.

Przepisujesz z systemu PUE ZUS kwotę należnych składek do zapłaty, wybierasz termin płatności oraz datę, kiedy będziesz regulować zobowiązanie. Zaznaczasz, czy ma być zastosowana stawka podstawowa, czy obniżona.

Przykładowo, jeśli masz 1 500 zł do zapłaty i spóźniłeś się miesiąc, to odsetki przy stawce podstawowej wyniosą 10 zł. Pamiętaj jednak, że im wyższa kwota zaległości i im dłuży czas od terminu płatności, tym odsetki będą wyższe.

Jeżeli kwota odsetek, którą wyliczy Ci kalkulator nie przekroczy 6,60 zł, to nie masz obowiązku jej opłacać. Taką małą sumę ZUS "Ci podaruje".

Czym grożą zaległości wobec ZUS?

Pierwszą konsekwencją, która spotka Cię w przypadku opóźnienia w spłacie składek są oczywiście karne odsetki. Jak widzisz, kwoty nie są wysokie, jednak warto pilnować, aby nie dopuścić do zaległości.

"Każdy przedsiębiorca musi terminowo opłacać składki ZUS. Jeśli tego nie zrobi, to może zostać wpisany do rejestru dłużników. Czym to skutkuje? Nie można otrzymać żadnego zasiłku, kredytu, pożyczki czy auta w leasingu. Zanim otrzymasz każdą z wymienionych form finansowania, musisz dostarczyć zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS. Jeśli masz opóźnienia, to siłą rzeczy go nie uzyskasz" - wyjaśniają finansowi eksperci z Aasa, oferujący m.in. taki produkt pozabankowy jak pożyczka dla nowych firm.

Warto mieć również świadomość, że wielu przedsiębiorców przed nawiązaniem współpracy sprawdza swoich kontrahentów w rejestrach dłużników. Jeśli więc Twój potencjalny partner trafi na negatywny wpis, który Cię dotyczy, to w dużym stopniu maleją szanse na to, że współpraca dojdzie do skutku.

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS

Już wiesz, jak sprawdzić swoje zaległości w ZUS. Jeśli uzyskaną od urzędnika albo sprawdzoną samodzielnie informacją jest to, że Twoje konto ZUS jest wolne od obciążeń, możesz zawnioskować o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek wydawane przez ZUS.

Na stronie internetowej ZUS albo w placówce znajdziesz wniosek, który należy wypełnić podstawowymi danymi, takimi jak: NIP, REGON, PESEL, numer dowodu osobistego oraz informacje teleadresowe.

Dodatkowo zaznaczasz, jaką drogą chcesz otrzymać zaświadczenie. Można wybrać następujące kanały dostarczenia dokumentu: na platformie internetowej PUE ZUS, pocztą na adres wskazany we wniosku albo w placówce ZUS-u.

Wniosek można wysłać pocztą albo internetowo na Twoim koncie ZUS na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Odpowiedź otrzymasz w ciągu 7 dni od dnia wysłania wniosku. W tym czasie urzędnicy sprawdzą Twoje zaległości. Jeśli ich nie masz, to zaświadczenie oczywiście dostaniesz. Jeżeli masz, musisz się liczyć z odmową.

Warto wiedzieć, że gdy we wniosku wybierzesz stacjonarny sposób odbioru, a w ciągu 7 dni od informacji, że zaświadczenie jest gotowe, go nie odbierzesz, ZUS wyśle Ci je pocztą. Na odbiór musisz przyjść osobiście albo może Cię zastąpić upoważniona przez Ciebie osoba.

Zastanawiasz się, kiedy zaświadczenie o niezaleganiu jest potrzebne? Musisz je dostarczyć, kiedy starasz się o zasiłek dla bezrobotnych albo jakąkolwiek formę zewnętrznego finansowania – kredyt, limit w koncie firmowym, leasing, pożyczkę pozabankową i tym podobne.

Dzięki temu kredytodawca może zobaczyć, czy jesteś rzetelnym płatnikiem i z dużym prawdopodobieństwem może założyć, że także terminowo będziesz spłacać pożyczone u niego pieniądze.

Warto dbać o regularne opłacanie składek i robić to jeszcze przed upływem wyznaczonego terminu, bo oddziałuje to właściwie na każdą płaszczyznę działalności firmy.

Masz zaległości względem ZUS i chcesz je uregulować? Dowiedz się, czym jest kredyt na spłatę ZUS.

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe