piątek, 26 kwietnia 2024 15:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi w związku z powrotem uczniów do szkół i placówek 1 września 2020 r.

Czy dziecko z rodziny, której członek/członkowie są objęci kwarantanną, musi pozostawać w domu; czy liczba osób podejrzanych o zakażenie lub zakażonych w szkole, placówce będzie determinowała zakres zawieszenia zajęć; w jaki sposób dyrektor szkoły ma odróżnić objawy grypy od COVID-19; czy też kto zawiadamia o zagrożeniu w szkole i placówce? To tylko parę z kilkudziesięciu najczęściej zadawanych pytań dotyczących zbliżającego się wielkimi krokami nowego roku szkolnego i powrotu dzieci do placówek oświatowych.
  • Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi w związku z powrotem uczniów do szkół i placówek 1 września 2020 r.

Przykładowo na pytanie: "Kto powiadamia dyrektora o zakażeniu ucznia?" Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiada: Tutaj są dwie drogi. Rodzice lub sanepid. Powiadamiają rodzice ucznia niezwłocznie po tym, gdy otrzymają dodatni wynik badania. Informację o każdym przypadku zakażenia SARS-CoV-2 lub zachorowaniu na COVID-19 otrzymuje również (z laboratorium/od lekarza) państwowy powiatowy inspektor sanitarny. W takiej sytuacji kontaktuje się on z rodzicami, a następnie ze szkołą, aby przeprowadzić dochodzenie epidemiologiczne na terenie szkoły (wśród uczniów i personelu) i ustali listę kontaktów osoby zakażonej.

Kolejne z ciekawszych pytań brzmi: "Czy nauczyciel na kwarantannie może wykonywać pracę?"

Może, wyłącznie zdalną, o ile taki sposób zostanie ustalony z pracodawcą- dyrektorem szkoły. Kwarantanna nie oznacza niezdolności do pracy w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy, lecz stanowi niemożność wykonywania pracy  w określony sposób. Ponadto nauczyciel na kwarantannie nie może pracować poza miejscem kwarantanny.

Często pada również pytanie: „Jakie kryteria państwowy powiatowy inspektor sanitarny (PPIS) bierze pod uwagę, wydając opinię o zawieszeniu działania szkoły, placówki?"

Opinia dotycząca zawieszenia zajęć stacjonarnych (i kontynuowanie zajęć wyłącznie w formie nauczania zdalnego) będzie uwzględniała:

•    wystąpienie przypadku lub przypadków zakażenia SARS-CoV-2/ zachorowań na COVID-19 wśród uczniów lub pracowników szkoły, placówki,
•    lokalną sytuację epidemiologiczną na danym obszarze (liczbę osób zakażonych/zapadalność/dynamikę wzrostu) z uwzględnieniem przypadków związanych z transmisją poziomą oraz ogniskami instytucjonalnymi i ich charakterem.

W przypadku, gdy przyczyną zawieszenia zajęć będzie sytuacja epidemiologiczna w powiecie (nie zaś zdarzenia związane z funkcjonowaniem szkoły), decyzję o nauczaniu na odległość może podjąć nie dyrektor, lecz zespół zarządzania kryzysowego odpowiedniego szczebla. Zespół ten stale monitoruje sytuację epidemiologiczną na danym terenie, koordynuje działania zapobiegawcze i przeciwepidemiczne, w szczególności w powiatach uznanych za obszary żółte i czerwone.

Te i znacznie więcej pytań oraz odpowiedzi w tym temacie znajdziecie TUTAJ

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PokTreść komentarza: Kobito otwórz okno i powdychaj świeżego. To pis ukradł 80 mln poczcie nie Tusk.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:02Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Ruda wronaTreść komentarza: Wraca Tusk i jak zwykle pieniędzy nie ma i nie będzie bo PiS i już się nie da nic zrobić.Taką legendę jak ZAKSA położyć to tylko PO jak zwykle potrafi.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 07:54Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: KapisxonTreść komentarza: I to rząd Tuska doprowadził pocztę do ruiny? Przez 4 miesiące? Przecież to wszystko to pokłosie rządów PiS. Czy tak ciężko wam zrozumieć? Głowa boli od myślenia?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 07:37Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: LeliwaTreść komentarza: I co. Rząd Tuska przez 4 miesiące zniszczył pocztę? Puknij się w głowę. Tylko obawiam się, że pójdzie echo z pustego czerepuData dodania komentarza: 26.04.2024, 07:35Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: TamtaririramTreść komentarza: Za to w CISOWEJ nie ma miejsc żeby przyjąć :D kiedyś się nabijano z tego osiedla, dzisiaj każdy chce tu mieszkać.. jak to jest kochani...Data dodania komentarza: 26.04.2024, 06:47Źródło komentarza: Rodzice dzieci z Przedszkola nr 15 w Koźlu zgłaszają problemAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Przecież za wszystkimi przekrętami stoją biurokrata policja bankierzy oni mają swobodny dostęp do naszych danychData dodania komentarza: 26.04.2024, 01:09Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanych
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna