Czy służby ratunkowe muszą używać sygnałów dźwiękowych nocą?

  • 23.08.2020, 22:21
  • Rafał Pulkowski
Czy służby ratunkowe muszą używać sygnałów dźwiękowych nocą?
Do redakcji Nowej Gazety Lokalnej zgłosiło się kilku mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, którzy są nieco oburzeni, że służby ratunkowe używają sygnalizacji dźwiękowej w godzinach nocnych, budząc przy tym zarówno dorosłych, jak i najmłodszych.

- Jest rzeczą oczywistą, że służby jadące na interwencję spieszą się i po to mają sygnały dźwiękowe, aby ich używać. Nasuwa mi się pytanie, czy te sygnały muszą być użyte w godzinach późno nocnych, gdy miasto śpi? Wybudzenie nie jest przyjemnym uczuciem, zwłaszcza jak budzik ma zadzwonić lada moment i czeka nas cały dzień na obrotach. Budzą się także dzieci - opowiada jedna z mieszkanek Śródmieścia.

Ostatnio dość często dochodzi do interwencji straży pożarnej w hipermarketach, gdzie w środku nocy uruchamiają się systemu alarmowania pożarowego. Wówczas na miejsce dysponowanych jest kilka jednostek. Należy pamiętać, że nawet nocą po ulicach poruszają się różne pojazdy. Jest ich oczywiście dużo mniej, niż za dnia, ale jednak są.

- Użytkownicy ruchu drogowego mają bezwzględny obowiązek ustąpienia pierwszeństwa przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu. Dzięki sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej znajdujący się w ruchu pojazd uprzywilejowany nawet ze znacznej odległości informuje innych użytkowników dróg o swoim zbliżaniu się. Te dwa rodzaje sygnalizacji uzupełniają się wzajemnie – powiedziała kom. Magdalena Nakoneczna, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

Art. 2. O ruchu drogowym, punkt 38 mówi jasno - pojazd uprzywilejowany, to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.

- Wozy strażackie w kolumnie wyjeżdżają jednak rzadko – głównie są to wyjazdy poza miasto, na przykład grupy ratownictwa chemicznego. Do interwencji na terenie miasta wozy wyjeżdżają najczęściej pojedynczo, a wyłącznie sygnałów dźwiękowych nocą przez drugi, czy trzeci zastęp, to tylko i wyłącznie dobra wola kierowcy - podkreślił  kpt. Wojciech Żuchora, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Rafał Pulkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Strażak wyłączający sygnały dźwiękowe
Strażak wyłączający sygnały dźwiękowe 01.05.2021, 19:53
A zatem to tacy jak Arek zmuszają do używania dźwiękowych nocą. Na pustej drodze nie potrzebuję przywilejów.
artur
artur 24.08.2020, 19:52
no to ci kolega Arek wylumczyl
Gość
Gość 24.08.2020, 11:12
A czemu w Niemczech nocą można jechać tylko na sygnałami błyskowych i jest ok i nie trzeba wszystkich budzić
Arek
Arek 24.08.2020, 10:48
Jesli widze w nocy karetke czy inny pojazd tylko na bulajach, nie ustepuje, To nie jest pojazd uprzywilejowany. Skoro policja wymaga o nas kierowcow wszystkiego co trzeba, to niech tez wymaga od pojazdow pseudo uprzywilejowanych. Zadnego ale. Prawo jest prawem. A niech sie postawi kierowca takiego ufo tylko migotajacego - kamerka z dzwiekiem, wszystko sie nagrywa i nie bedzie jak z Pania Szydlo.

Pozostałe