Czy w 100 rocznicę III powstania śląskiego w Kędzierzynie-Koźlu stanie nowy pomnik upamiętniający to wydarzenie?

  • 19.09.2020, 19:58 (aktualizacja 20.09.2020, 12:16)
  • ANKO
Czy w 100 rocznicę III powstania śląskiego w Kędzierzynie-Koźlu stanie nowy pomnik upamiętniający to wydarzenie? Grzegorz Niemiec-Sobczak na placu Pamięci Rodła gdzie miałby stanąć nowy pomnik upamiętniający uczestników III powstania śląskiego z 1921 roku
Niewykluczone, że w przyszłym roku w Kędzierzynie-Koźlu stanie pomnik upamiętniający uczestników III powstania śląskiego z 1921 roku. Z prośbą o jego budowę zwróciła się do władz miasta patriotyczno-narodowa grupa inicjatywna „Wolność” oraz pokaźne grono mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

W skład wspomnianej grupy inicjatywnej wchodzą: Grzegorz Niemiec-Sobczak, Krystyna Niemiec, Andrzej Sawicki i Piotr Semczyszyn.

- Odsłonięcie pomnika miałoby nastąpić w przyszłym roku. Na pomysł ten wpadłem już dwa lata temu, myśląc o setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego i upamiętnieniu wszystkich powstańców oraz oddziałów zbrojnych walczących o te ziemie. Najpierw zrodziła się pewna wizja, potem ów temat konsultowałem z mieszkańcami, aby wypracować jak najlepsze rozwiązanie. Powstała czteroosobowa grupa inicjatywna, zebraliśmy wśród przychylnych temu przedsięwzięciu mieszkańców 80 podpisów. Następnie złożyliśmy do urzędu miasta stosowny wniosek, aby godnie upamiętnić powstańców śląskich - mówi Grzegorz Niemiec-Sobczak.

Pomnik mógłby zostać zlokalizowany przy ulicy Piotra Skargi na placu Pamięci Rodła, obok umieszczonej tam w 50. rocznicę III powstania śląskiego tablicy upamiętniającej kilku powstańców.

W grę wchodzą dwa warianty. Pierwszy to pomnik. Inicjatorzy całego przedsięwzięcia proponują  wykonać go z piaskowca. Na cokole pomnika nawiązującego do Góry św. Anny miałaby widnieć powiewająca lekko flaga narodowa z wypisanymi na niej nazwiskami powstańców z naszego miasta bądź też nazwami okolicznych pułków i batalionów powstańczych walczących na tych terenach. Oddano by  w ten sposób hołd wszystkim śląskim bohaterom. W górnej lewej części flagi miałoby się również znajdować godło narodowe z czasów odradzającego się po 123 latach rozbiorów państwa polskiego.

 

Alternatywnie grupa inicjatywna „Wolność” proponuje wzniesienie ściany powstańczej zwieńczonej napisem „Tobie Polsko”. Na niej również zostałyby wypisane nazwiska powstańców czy też nazwy pułków powstańczych walczących na tych terenach. Ściana miałaby liczyć 3 metry wysokości i 7 metrów długości.

 

 

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej, które ukaże się 22 września.

ANKO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

miki
miki 23.09.2020, 22:09
ciekawostka: Ślązaków z dziada pradziada praktycznie już nie ma, na tym terenie 90% wyjechało . Około 10 % zostało głównie na wioskach i działa w MN. Skąd byli powstańcy? czy ktoś mi to wyjaśni a może wyjechali razem z tymi 90% lub nie byli ze Śląska Opolskiego?
hihi
hihi 22.09.2020, 08:19
Jak już nawet sami Niemcy chcą tego pomnika , to będzie pomnik .

Pozostałe