sobota, 27 kwietnia 2024 06:18
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Książęca siedziba od średniowiecza. Historia pewnego zamku

Mówiąc o zamku w Kędzierzynie-Koźlu, większość z nas wskaże na Koźle. Jednak przez stulecia innym ośrodkiem władzy książęcej były Sławięcice. Już w średniowieczu istniała tam warownia piastowska. Rozkwit miejscowości nastąpił w XVIII i XIX wieku. W miejsce starego zamku zbudowano przepiękny pałac.
Książęca siedziba od średniowiecza. Historia pewnego zamku

Zachowane dokumenty średniowieczne opisują zamek istniejący prawdopodobnie już w końcu XIII wieku. Początkowo pełnił on rolę warowni wspomagającej system obronny Koźla, strzegąc bezpieczeństwa na szlakach handlowych. Chcąc zapewnić spokój na swoim terenie, książę piastowski, pan na Sławięcicach – Kazimierz II, jako pierwszy piastowski książę, złożył w 1289 roku hołd lenny królowi Czech Wacławowi II. Zamek w Sławięcicach wzmiankowany jest także w roku 1327, obok grodów w Koźlu, Pyskowicach i Toszku. W 1351 roku cesarz Karol IV potwierdził sprzedaż zamku wraz z przynależnościami za kwotę 2800 marek.

 

Pierwszy opis zamku pochodzi dopiero z roku 1604. Kronikarz określa tę budowlę jako starą, ale obszerną. Świadczyło to o mocnej konstrukcji i wytrzymałych murach. Przy zamku mieściła się fosa wodna. Jednakże bezużyteczna, gdyż wszelkie działania wojenne omijały Sławięcice, skupiając się na przeprawie odrzańskiej w Koźlu. Zamek przez lata pełnił wyłącznie rolę siedziby mieszkalnej i administracyjnej książąt – właścicieli okolicznych dóbr.

 

W późniejszym okresie często zmieniał właścicieli. Na początku wieku XVIII znajdował się w rękach dwóch ministrów króla polskiego Augusta II Mocnego: Jakuba Flemminga i Adolfa Magnusa von Hoyma, by pod koniec wieku XVIII, wraz z wieloma dobrami na Górnym Śląsku, stać się własnością rodziny książąt Hohenlohe-Oehringen.

 

Zamek piastowski przetrwał do 1827 roku, kiedy to uderzenie pioruna wznieciło wielki pożar, w wyniku którego cały spłonął. Nowy został wybudowany w miejscu starego w 1836 roku, z inicjatywy księcia Fryderyka Augusta. Wzniesiony w stylu włoskiego baroku, trzypiętrowy, mieścił 45 pokoi mieszkalnych oraz przepiękną salę bankietową na I piętrze z przylegającym tarasem. W latach 1867-68 dobudowano skrzydła, dodając pałacowi wyjątkowego uroku. Stał się on jedną z głównych rezydencji książąt rodu Hohenlohe-Oehringen. Dzięki działalności tej rodziny Sławięcice przeżywały w XVIII i XIX wieku okres bujnego rozwoju, a sława najpiękniejszej miejscowości na Górnym Śląsku dotarła aż do Berlina. Cesarz wielokrotnie odwiedzał pałac, przyjeżdżając tu na polowania. Na bankiet, który odbył się 3 grudnia 1902 roku, zjechała cała śmietanka okolicznych możnych: książę pszczyński, książę raciborski z pobliskich Rud, książę von Solis-Baruth, von Donnersmarck, hrabia Welczka, książę Lichnowski i wielu innych, a także przedstawiciele administracji państwowej i duchowieństwa.

 

W niezmienionej formie przetrwał do 1945 roku, kiedy to zaczęła się jego powolna dewastacja. W roku 1973, decyzją władz państwowych, został rozebrany. Pozostawiono tylko portyk bocznego wejścia, który daje namiastkę świetności budowli otoczonej przepięknym ogrodem. Możemy żałować, że przez niektóre decyzje administracyjne piękne niegdyś budowle, stanowiące nasze dziedzictwo kulturowe, podziwiać możemy tylko na starych fotografiach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Gość 1Treść komentarza: W końcu ul Jasna to jest w Koźlu Porcie czy Kłodnicy .Data dodania komentarza: 26.04.2024, 20:39Źródło komentarza: Mieszkania w bloku SIM w Kędzierzynie-Koźlu. Złóż wniosek!Autor komentarza: StanleyTreść komentarza: Ja w zeszła niedzielę dałem się zrobić w ten sam sposób na 2350 PLN, kolega z mesendzera pisał że ma problem z bankiem i że odda pieniądze, zebym zapłacił za paczkę. Niestety zbyt późno dowiedziałem się o włamaniu na jego konto - chcesz być miły, pomóc bo możesz - jednak dobry zwyczaj nie pożyczaj -niestety straciłem czujnośćData dodania komentarza: 26.04.2024, 18:10Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: NikiTreść komentarza: A co robiliście przez ostatnie lata.Zla kondycja finansowa to nie kwestia ostatniego roku.Firma na dnie a wy chcecie podwyżki i nie chcecie restrukturyzacjiData dodania komentarza: 26.04.2024, 17:51Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: ZbigniewTreść komentarza: Zabetonowany zostanie piękny teren zielony, czysty bandytyzm. Ten kto wyznaczył pod zabudowę cenne zadrzewienie powinien wylądować w pierdlu. W koło jest tyle "gołych gruntów" jak chociażby nikomu nie potrzebne boisko, to nie, trzeba wyrżnąć stu letnie drzewa. Ignorancja ekologiczna w tym mieście osiąga najwyższe poziomy.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 17:03Źródło komentarza: Mieszkania w bloku SIM w Kędzierzynie-Koźlu. Złóż wniosek!Autor komentarza: JakubTreść komentarza: NieprawdaData dodania komentarza: 26.04.2024, 16:05Źródło komentarza: Pożegnanie maturzystów w kozielskim liceum. ZDJĘCIAAutor komentarza: Jakub M.WieczorekTreść komentarza: nieprawdaData dodania komentarza: 26.04.2024, 16:04Źródło komentarza: Pożegnanie maturzystów w kozielskim liceum. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna