Historyczna ekspozycja w Muzeum Czynu Powstańczego

  • 09.10.2020, 08:40
  • A
Historyczna ekspozycja w Muzeum Czynu Powstańczego
Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny, włączając się w obchody setnej rocznicy II powstania śląskiego, przygotowało wystawę pt. „W cieniu kampanii plebiscytowej - rok 1920 na Górnym Śląsku”. Wernisaż odbędzie się 14 października.

Podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, który ustalał porządek w Europie po I wojnie światowej postanawiał o przeprowadzeniu na Górnym Śląsku plebiscytu. Górny Śląsk został przez to wciągnięty w wir ogólnoeuropejskiej rywalizacji wielkich mocarstw o wpływy i znaczenie w „porządkowanej” po Wielkiej Wojnie Europie. Górnoślązacy musieli zdecydować czy chcą w dalszym ciągu żyć w Rzeszy niemieckiej czy w odrodzonej, po ponad stu latach, Polsce. Rok 1920 stanowił cezurę w tym polsko-niemieckim sporze o Górny Śląsk. W tym roku bowiem weszły w życie postanowienia traktatu wersalskiego.

Wystawa będzie opowiadała historię Górnego Śląska w 1920 r. od przybycia Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, która, na mocy postanowień traktatowych, była odpowiedzialna za przeprowadzenie plebiscytu i utrzymanie porządku na obszarze plebiscytowym, poprzez działalność komisariatów plebiscytowych – polskiego i niemieckiego, a na przyczynach, przebiegu i skutkach II powstania skończywszy.

Kampania plebiscytowa niemal całkowicie zdominowała życie Górnoślązaków sto lat temu. Walczono na czyny i słowa. Na ulicach górnośląskich miast rozgorzała swoista „wojna plakatowa” i „wojna gazetowa”. Na plakatach i w gazetach jedna i druga strona dyskredytowała przeciwnika. Organizowano również liczne wiece i manifestacje poparcia dla polskiej lub niemieckiej strony. Wsparciem dla działań polskiego i niemieckiego obozu były organizacje konspiracyjne – Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska oraz Kampforganization Oberschlesien.

Apogeum tej walki był wybuch II powstania śląskiego w sierpniu 1920 r. Dzięki niemu Polacy wywalczyli likwidację niemieckiej Policji Bezpieczeństwa (Sicherheitspolizei – Sipo) i powołanie w jej miejsce polsko-niemieckiej Policji Plebiscytowej (Abstimmungspolizei – Apo).

Uroczysta inauguracja wystawy odbędzie się w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny 14 października.

Program:

1200 - przywitanie gości, słowo wstępne p.o. dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu Joanny Ojdany

1205 - recytacja wierszy powstańczych przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy

1215 - referat prof. UŚ dr. hab. Macieja Fica

1235 -  referat dr. Przemysława Jagieły pt. „Rok 1920 na Górnym Śląsku”

1250 - prezentacja wystawy „W cieniu kampanii plebiscytowej – rok 1920 na Górnym Śląsku” – dr Katarzyna Szawan

 

A

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kril
Kril 09.10.2020, 22:06
Oby wystawa nie pokazywała jak to zazwyczaj bywa tylko polskich powstańców. Bohatersko bronili Śląska Niemcy i im też należy się szacunek.

Pozostałe