Szpital staje się placówką koordynacyjną, ale nadal będzie działał dwutorowo

  • 09.10.2020, 14:39
  • Źródło: Starostwo powiatowe
Szpital staje się placówką koordynacyjną, ale nadal będzie działał dwutorowo
W trybie pilnym 9 października zebrał się zarząd powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, poszerzony o udział przewodniczącej rady powiatu, prezydenta miasta, wójtów gmin i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Obrady poprowadził wicestarosta Józef Gisman. Chodziło o decyzję wojewody opolskiego zmieniającą funkcjonowanie szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Staje się on jedną z 16 placówek koordynacyjnych w kraju, jednak - tak jak dotychczas - będzie leczył zarówno pacjentów covidowych, jak i bez zakażania.

Dla pacjentów z zakażeniem dostępnych będzie 160 łóżek (od czerwca szpital miał ich 90), natomiast 200 pozostanie dla osób z innymi chorobami. Co ważne, dla mieszkańców niecovidowych pozostają niemal wszystkie oddziały - szpitalny oddział ratunkowy, pediatria, oddział ginekologiczno-położniczy, neurologia, ortopedia, neonatologia czy urologia. To istotne w przypadku nagłych sytuacji.

To, co bardzo niepokoi to nie brak sprzętu, ale brak lekarzy.

 – Oddelegowań wojewody do pracy jest bardzo dużo, niestety większość personelu odwołuje się od nich i nie trafia do naszego szpitala – podkreśla dyrektor Jarosław Kończyło, który apeluje o solidarność lekarską, a także pomoc ze strony lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Dziś już wiadomo, że na Opolszczyźnie zostaną wytypowane kolejne szpitale, które będą przyjmowały pacjentów z koronawirusem. - Sytuacja zaczyna być dramatyczna. Apeluję o przestrzeganie wszelkich środków bezpieczeństwa – mówi dyrektor szpitala.

Co zabiegami planowymi? – Otrzymujemy informację z ministerstwa, że niedalekim czasie planowe zabiegi zostaną wstrzymane, to dotyczyć będzie nie tylko Kędzierzyna-Koźla, ale całego kraju. Póki to będzie możliwe chcemy zabiegi utrzymać. Mogą jednak zdarzyć się takie sytuacje, że będziemy dzwonić do pacjenta i informować o przesunięciu. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej – dodaje dyrektor. – Mamy sprzęt, chcemy działać dwutorowo dla naszych mieszkańców, będzie tak do czasu, kiedy będziemy mieć personel, który będzie w stanie zabezpieczać jedną i drugą część szpitala – podkreśla Jarosław Kończyło.

Źródło: Starostwo powiatowe

Zdjęcia (3)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe