Ważą się losy przyszłej sieci ścieżek rowerowych na Opolszczyźnie

  • 28.10.2020, 12:36
  • ANKO
Ważą się losy przyszłej sieci ścieżek rowerowych na Opolszczyźnie foto: ANKO
Na 4 listopada zaplanowano konferencję on-line, oficjalnie inaugurującą projekt pn. „Opolskie na rowery”, do udziału w której zaproszono przedstawicieli samorządów lokalnych, zainteresowanych organizacji i środowisk rowerowych. To czas analiz i snucia wizji co do przyszłej sieci ścieżek rowerowych w naszym regionie, powiecie i mieście.

„Opolskie na rowery” to jeden z ostatnich projektów w tej perspektywie finansowej – właśnie się rozpoczyna i potrwa do grudnia 2022 roku. To projekt Zarządu Województwa Opolskiego, a jego celem jest kompleksowe podejście do ścieżek rowerowych w regionie. Wart jest 2,5 miliona złotych.

Jak podkreśla marszałek Andrzej Buła, efektem projektu będzie opracowanie koncepcji zintegrowanej sieci tras rowerowych dla województwa opolskiego. - Po pierwsze ma ona  uporządkować obecny stan infrastruktury rowerowej i rowerowych szlaków w regionie, a po drugie - będzie podstawą do ustalania przebiegu tras rowerowych oraz do projektowania i realizacji przyszłych inwestycji dotyczących rozwoju infrastruktury rowerowej i promocji transportu niskoemisyjnego. Dlatego też niezwykle ważny jest udział w projekcie mieszkańców województwa. - Będziemy więc zapraszać do konsultacji, spotkań i rozmów miłośników i użytkowników dwóch kółek, władz lokalnych, stowarzyszeń i organizacji rowerowych i turystycznych - dodaje Andrzej Buła.

Co z Odrzańską Trasą Rowerową?

Z punktu widzenia nie tylko naszego regionu, ale także powiatu i miasta niezwykle cenna i pożyteczna byłaby realizacja projektu znanego pod nazwą  Blue Velo - Odrzańska Trasa Rowerowa. Jest to częściowo istniejący już szlak rowerowy, biegnący wzdłuż Odry. Ma przebiegać przez obszar 5 województw zachodniej i południowej Polski.
Przypomnijmy, 20 kwietnia 2018 roku podczas Rowerowego Forum Metropolitalnego przedstawiciele pięciu województw (śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego) podpisali list intencyjny potwierdzający wolę współpracy na rzecz realizacji, promocji i utrzymania Blue Velo - Odrzańskiej Trasy Rowerowej. Zdecydowano wówczas, że częścią trasy będą budowane już przez województwo zachodniopomorskie cztery odcinki ścieżek rowerowych.

Docelowo trasa ma przebiegać przez województwa: śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie oraz zachodniopomorskie i liczyć około 750-1000 km. Blue Velo ma mieć połączenie z innymi długodystansowymi trasami rowerowymi w tym: niemiecką Oder-Neisse Radweg oraz europejskimi EuroVelo 9 (Bałtyk - Adriatyk), EuroVelo 10 (Szlak Rowerowy Morza Bałtyckiego) i EuroVelo 13 (Szlak Żelaznej Kurtyny).

Jeszcze 29 maja 2018 roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego uchwalił koncepcję sieci głównych tras rowerowych w regionie. Jedną z tras tej koncepcji jest właśnie Blue Velo. Tamtejsze władze planują w związku z tym utworzenie trasy rowerowej po obu stronach Odry: 194 km na prawym brzegu i 198 km na lewym brzegu.

Z kolei 11 lipca 2018 roku Zarząd Województwa Opolskiego przystąpił do konsultacji społecznych projektu dokumentu „Opolska Polityka Rowerowa”, wedle którego Blue Velo ma być podstawową osią rozwoju ruchu rowerowego na Opolszczyźnie.

Jednak w ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że władze naszego regionu nie traktują tego projektu priorytetowo. Zachodzi wręcz ryzyko, że w ogóle nie zostanie on zrealizowany. Zapewne zbliżające się konsultacje będą doskonałą okazją do tego, aby przekonać włodarzy Opolszczyzny, że jest to doskonały pomysł. Także z uwagi na potrzebę integracji opolskiej sieci ścieżek rowerowych z tymi, które istnieją już, lub powstają w sąsiednich regionach i państwach. Ewentualna rezygnacja naszego regionu z udziału w tym przedsięwzięciu, oznaczałaby, że województwo opolskie stanowić będzie niechlubną lukę w powstającej trasie Blue Velo. Na Opolszczyźnie projekt ten jest o tyle łatwy do realizacji, że ścieżki rowerowe przebiegałaby po koronie istniejących już wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Odry. Oczywiście w tym przypadku mówimy również o wałach w Kędzierzynie-Koźlu i powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Nie trzeba więc chyba nikogo przekonywać, że tutejsi miłośnicy dwóch kółek kibicują bardzo projektowi Blue Velo.

Będą ustalać priorytety

Jak objaśnia kierownik projektu „Opolskie na rowery” Katarzyna Zulska z Departamentu Infrastruktury i Gospodarki UMWO, wypracowana wspólnie koncepcja ma zawierać m.in. wykaz priorytetowych do realizacji inwestycji zapewniających ciągłość bezpiecznych tras rowerowych, miejsc obsługi rowerzystów, miejsc bike&ride oraz spójnego i czytelnego oznakowania. Istotną częścią projektu jest również promocja ścieżek rowerowych, korzystania z nich jako ekologicznej drogi do pracy i miejsc wypoczynkowych oraz zdrowego trybu życia. – Będziemy zatem obecni w mediach, będą kampanie informacyjno-edukacyjne i konkursy dla mieszkańców w każdym wieku. Przygotujemy także mapy i przewodniki prezentujące wybrane trasy rowerowe oraz portal internetowy promujący turystykę w regionie - interaktywną mapę regionu wraz z trasami rowerowymi - mówi Katarzyna Zulska.

- Koncepcja zintegrowanej sieci tras, która powstanie, ma być podstawą do aplikowania o fundusze unijne w perspektywie 2021+. Do współpracy chcieliśmy zaprosić regionalne środowiska rowerowe i samorządy lokalne, żeby to była naprawdę wspólna koncepcja. I wreszcie mieliśmy nadzieję, że w efekcie powstanie ciekawy i atrakcyjny produkt promocyjny, czyli portal internetowy łączący informacje, wydarzenia, atrakcje kulturalne, sportowe i turystyczne województwa opolskiego - kontynuuje Andrzej Buła, zapowiadając zaplanowaną na 4 listopada konferencję on-line, która oficjalnie zainauguruje cały projekt. Do udziału w niej zaproszono przedstawicieli lokalnych samorządów oraz zainteresowanych tym tematem organizacji i środowisk rowerowych.

- Już teraz czekamy na pytania, które zainteresowani mają do nas, autorów projektu i jego realizatorów - kończy marszałek.
Pytania można zgłaszać mailowo, pod adresem [email protected]

Zobacz też PREZENTACJĘ

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe