piątek, 26 kwietnia 2024 06:46
Reklama
Reklama
Reklama

Festiwal Praw Człowieka odbył się w DK "Chemik"

Festiwal Praw Człowieka odbył się już po raz trzeci w Kędzierzynie-Koźlu. W jego organizację zaangażowało się 18 placówek oświatowych z całego powiatu - dzieci, młodzież oraz nauczyciele. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia było "Jedyną niepełnosprawnością w życiu jest złe nastawienie".
Festiwal Praw Człowieka odbył się w DK "Chemik"

Finałowa gala festiwalu odbyła się w czwartek, 14 marca w Domu Kultury "Chemik". Wzięli w niej udział m.in. marszałek województwa Andrzej Buła, opolski kurator oświaty Michał Siek, wicestarosta powiatu Józef Gisman, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie.


- Jestem przekonana, że to wydarzenie, które tworzyliśmy wszyscy razem przez kilka miesięcy jest takim małym cudem - powiedziała Katarzyna Arciszewska-Stępień, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Jak podkreślił wicestarosta Józef Gisman, edukacja zapewniana w szkołach, to nie tylko proces przyswajania wiedzy. Rzeczywistość społeczna i jej niezwykła w ostatnich latach dynamika stwarza potrzebę wyartykułowania praw człowieka na różnych płaszczyznach.

 

- Powiat od dwudziestu lat zajmuje się osobami niepełnosprawnymi. W przestrzeni domów pomocy społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, mamy szkołę specjalną, mamy także wiele przestrzeni związanych z konferencjami, jak choćby dzisiejszy festiwal. My jako samorząd potrafimy wykonać zadania urzędowe i formalne. Ale najważniejsze jest to, co wy będziecie wykonywać - mówił Józef Gisman, wicestarosta powiatu.

 

Głos zabrał również marszałek województwa Andrzej Buła, który wyraził wdzięczność wobec nauczycieli, którzy dają szansę zaangażowania się młodym ludziom w takie przedsięwzięcia, jak Festiwal Praw Człowieka. Odniósł się także do hasła przewodniego festiwalu:

 

- To tylko od nas zależy, czy to nastawienie będzie podlegało jakiejś ewolucji. Czy będziemy w stanie przełamać w sobie bariery związane z tym, jak traktujemy, jak podchodzimy, jak chcielibyśmy zaakceptować pewien problem. Na ile możemy zrezygnować z ważnych rzeczy dla nas, na korzyść innych osób. Prawo daje nam obowiązek, ale i wybór. Ale niektóre nasze prawa moglibyśmy świadomie ograniczyć, aby komuś sprawić większą radość - mówił Andrzej Buła.

 

Opolski kurator oświaty Michał Siek zaznaczył, ze ważna jest determinacja, ale jeszcze ważniejsze, to być człowiekiem w każdej sytuacji. Pogratulował i podziękował organizatorom za wspaniałą inicjatywę festiwalu.

 

- W ramach festiwalu uczniowie pod opieką nauczycieli przeprowadzili różne działania. W każdej szkole na miarę swoich możliwości czasowych i organizacyjnych. Przygotowywano plakaty, przeprowadzano Debaty Oksfordzkie, przygotowywano działania artystyczne i różne inne działania, które promowały prawa człowieka, a przede wszystkim to, na co zwracamy uwagę w tym roku - prawa osób niepełnosprawnych - powiedziała Marzanna Gądek-Radwanowska, pomysłodawczyni festiwalu i nauczycielka w II LO.

 

 

W trakcie gali festiwalu nie zabrakło sporej dawki występów artystycznych - śpiewu, tańca, recytowania i występu teatralnego. Wręczono także nagrody dla najlepszych w Debatach Oksfordzkich.

 

W kategorii najmłodszych zwyciężyło Publiczne Przedszkole nr 5,

W kategorii klas 4-6 szkół podstawowych zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 18,

W kategorii klas 7-8 i gimnazjum zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6.

W kategorii szkół średnich zwyciężyło II Liceum Ogólnokształcące.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Gratulacje!! Z zazdroscią można patrzeć na wsoaniałe pomysły. Rada Osiedla Stare Miasto ma zamknięte drzwì, brak informacji kiedy ktoś dyżuruje. Tablica z podanym wyborem z budżetu obywatelskiego. Telefon chyba zastrzezonyData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:19Źródło komentarza: Osiedle, które wspina się na szczytAutor komentarza: Zeb mekeinTreść komentarza: Teraz wy chcecie strajkować? Gdzie żeście byli jak np. Zielona Góra strajkowała 5-8 lat temu.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:08Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KoziołTreść komentarza: Pewnie tak będzie nowosielska nie zostawi swoich w potrzebieData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:00Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą Azoty
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna