środa, 1 maja 2024 23:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O czym czytali w gazetach mieszkańcy ziemi kozielskiej sto lat temu?

Ciekawy projekt przygotował Instytut Śląski w Opolu. W internetowym „Archiwum wycinków prasowych” znajdziemy informacje z polskich gazet na Śląsku sprzed stu lat. Wiele wycinków dotyczy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Archiwum dostępne jest bezpłatnie pod adresem: archiwum-prasy.instytutslaski.pl..

Katalog, który zawiera już ponad 13,5 tysięcy wycinków z gazet polskich na Śląsku z lat 1918-1921, cały czas jest uzupełniany. Z notatek dowiemy się m.in. o nastrojach społecznych w okresie plebiscytu, działaniach zbrojnych i politycznych w czasie powstań śląskich, a także innych wydarzeniach i tematach, którymi żyli Polacy w tamtym czasie.

Wszystkie wycinki dotyczą miejscowości na Śląsku, zostały tym miejscowościom przyporządkowane i oznaczone datą dzienną wydania gazety, z której pochodzą, a prosta wyszukiwarka, stanowiąca integralną część strony, umożliwia ich łatwe przeglądanie.

Spora ilość notek, pochodzących z takich tytułów prasowych jak: „Nowiny”, „Goniec Śląski”, „Górnoślązak” czy „Nowiny Codzienne” dotyczą miejscowości z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Archiwum ma przede wszystkim funkcję popularyzatorską.

- Chcemy ułatwić mieszkańcom regionu dostęp do źródeł historycznych, a wiążąc je z dokładnym czasem i miejscem, uczynić je jednocześnie bardziej przystępnymi i atrakcyjnymi. Będzie to z pewnością gratka dla pasjonatów historii lokalnej, autorów drzew genealogicznych, ale też np. samorządów, czy profesjonalnych historyków specjalizujących się w okresie plebiscytu i powstań śląskich – informuje Piotr Solga, asystent prasowy Instytutu Śląskiego.

Powstanie archiwum sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022, w ramach projektu „Ślązacy dla Niepodległej. Już plebiscyt tu nadchodzi”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SuperTreść komentarza: I nawet nie trzeba flag biało-czerwonych. Super!Data dodania komentarza: 01.05.2024, 16:48Źródło komentarza: 20-lecie członkostwa w UE z „Koziołkiem”. ZDJĘCIAAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na tej obwodnicy powiniej czę#ci stać patrol policji,bo samochodziaże też łamią tam przepisyData dodania komentarza: 01.05.2024, 16:24Źródło komentarza: Motocyklista stracił prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechał 141 km/hAutor komentarza: pennyTreść komentarza: Dziecko się urodziło żadne cudo gratulacjeData dodania komentarza: 01.05.2024, 12:50Źródło komentarza: Nadia to tęczowa córeczka. Oszaleli na jej punkcieAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Czy ktoś poza tępymi pisiorami wierzy że kiedykolwiek powstanie ta szprycha??? Od 8 lat nie mogą się dogadać w sprawie 500 m toru do kozielskiego portu a tu za chwilę okaże się że żeglugi towarowej na Odrze nie będzie 😭Data dodania komentarza: 01.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Znów o kolei na sesji rady miastaAutor komentarza: DarekTreść komentarza: A to dopiero 3 bieg był 🫢Data dodania komentarza: 01.05.2024, 10:05Źródło komentarza: Motocyklista stracił prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechał 141 km/hAutor komentarza: tylko kpoTreść komentarza: Nie mogę bezpiecznie przejść Kozielską. Głowackiego uratują tężnie. Dom towarowy w centrum jest pusty. Na szczęście dzięki KPO będzie więcej wiatraków i fotoradarów.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 08:14Źródło komentarza: Jak Unia wpłynęła na życie mieszkańców Kędzierzyna-Koźla?
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 14°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna