piątek, 26 kwietnia 2024 06:17
Reklama
Reklama
Reklama

Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa opolskiego w październiku 2020

Dość obszerne, bo 29-stronicowe opracowanie prezentuje podstawowe informacje charakteryzujące sytuację społeczno-gospodarczą na terenie województwa opolskiego dotyczące m. in. rynku pracy, wynagrodzeń, cen, rolnictwa, przemysłu, budownictwa, rynku wewnętrznego, podmiotów gospodarki narodowej, koniunktury gospodarczej.
  • Źródło: Urząd Statystyczny w Opolu
Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa opolskiego w październiku 2020

Wybrane informacje zaprezentowano w przekrojach według sektorów i form własności, sekcji i wybranych działów w układzie PKD oraz podregionów i powiatów.

Z dokumentu wynika m.in., że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w październiku br. kształtowało się na poziomie 105,2 tys. osób i było o 2,1% niższe niż przed rokiem (w październiku ub. roku – wyższe o 3,1%). Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec października br. wyniosła 6,7% i była wyższa o 1,3 p. proc. w porównaniu z październikiem ub. roku (przed rokiem – niższa o 0,6 p. proc.).

• W październiku br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4973,82 zł i było wyższe o 6,4% niż w analogicznym miesiącu ub. roku (przed rokiem – o 5,5%).

• Na rynku rolnym w stosunku do października 2019 r. w skupie wzrosły ceny podstawowych gatunków zbóż (o 9,1%) oraz żywca rzeźnego wołowego (o 10,4%), jak również ceny skupu mleka (o 11,7%), natomiast spadły ceny skupu żywca rzeźnego wieprzowego i drobiowego (odpowiednio: o 25,8% i o 5,5%). W październiku 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. odnotowano wzrost ceny skupu żywca wieprzowego i drobiowego (odpowiednio: o 33,9% i o 2,6%), natomiast spadek ceny skupu podstawowych gatunków zbóż (o 17,7%), żywca rzeźnego wołowego (o 12,5%) oraz mleka (o 8,7%).

• Produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) ukształtowała się na poziomie o 0,2% wyższym niż przed rokiem (w październiku 2019 r. – o 5,9%). W ujęciu rocznym odnotowano spadek produkcji budowlano-montażowej (w cenach bieżących) o 28,6% (w październiku 2019 r. – o 16,9%).

• Liczba mieszkań oddanych do użytkowania była o 50,7% mniejsza niż w październiku 2019 r. (przed rokiem większa o 11,9%). Najwięcej mieszkań przekazano w budownictwie indywidualnym.

• Sprzedaż detaliczna zrealizowana przez przedsiębiorstwa handlowe i niehandlowe była niższa o 8,5% niż osiągnięta w październiku ub. roku (przed rokiem wyższa o 4,0%). Sprzedaż hurtowa była wyższa w skali roku o 6,9% (przed rokiem – o 6,8%).

• W okresie styczeń–wrzesień 2020 r. wyniki finansowe badanych przedsiębiorstw niefinansowych były niższe od uzyskanych w roku poprzednim (w analogicznym okresie 2019 r. były korzystniejsze).

• Nakłady inwestycyjne poniesione przez przedsiębiorstwa w okresie styczeń–wrzesień 2020 r. były niższe o 18,0% niż osiągnięte w okresie styczeń–wrzesień 2019 r. (w analogicznym okresie 2019 r. były wyższe o 8,7%).

• W październiku br. w województwie opolskim 1,6% badanych podmiotów gospodarczych wskazało pandemię COVID-19 jako czynnik wywołujący istotne zmiany w prowadzeniu działalności gospodarczej.

• Według stanu na koniec października br. w rejestrze REGON wpisanych było 105,5 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 1,8% więcej niż w październiku ub. roku (przed rokiem – o 3,0%). W październiku br. do rejestru REGON wpisano 560 nowych podmiotów (o 5,4% mniej niż we wrześniu br.), natomiast wykreślono 268 podmiotów (o 14,4% mniej). W końcu października br. zawieszoną działalność miało 9,4 tys. podmiotów (o 2,4% więcej niż przed miesiącem).

• W większości badanych obszarów przedsiębiorcy w listopadzie br. oceniają koniunkturę gorzej niż w październiku br. Najbardziej negatywne oceny formułowane są przez prowadzących działalność w zakresie transportu i gospodarki magazynowej. Jedynie w sekcji informacja i komunikacja wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest dodatni.
 

 

Więcej informacji na ten temat do pobrania w pliku PDF dostępnym na stronie Urzędu Statystycznego w Opolu. Kliknij TUTAJ

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Gratulacje!! Z zazdroscią można patrzeć na wsoaniałe pomysły. Rada Osiedla Stare Miasto ma zamknięte drzwì, brak informacji kiedy ktoś dyżuruje. Tablica z podanym wyborem z budżetu obywatelskiego. Telefon chyba zastrzezonyData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:19Źródło komentarza: Osiedle, które wspina się na szczytAutor komentarza: Zeb mekeinTreść komentarza: Teraz wy chcecie strajkować? Gdzie żeście byli jak np. Zielona Góra strajkowała 5-8 lat temu.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:08Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KoziołTreść komentarza: Pewnie tak będzie nowosielska nie zostawi swoich w potrzebieData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:00Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą Azoty
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna