PPK - sprawdzamy, czy warto pozostać w programie

 • 10.12.2020, 10:00
 • Materiał partnera
PPK - sprawdzamy, czy warto pozostać w programie
Od powołania ustawy o Pracowniczych Planów Kapitałowych, czyli PPK, minęły już ponad 2 lata. Czy, jako pracownik, jesteś przekonany do oszczędzania w ramach programu? Sprawdzamy, czy warto pozostać w PPK oraz ile można odłożyć.

Pracownicze Plany Kapitałowe – na czym polegają?

PPK to system oszczędzania na czas emerytury należący do tzw. trzeciego filara. Tym, co odróżnia ten sposób odkładania funduszy na przyszłość od innych tego typu dobrowolnych form ubezpieczenia emerytalnego, jest to, że w oszczędzaniu biorą udział trzy podmioty – pracownik, jego pracodawca oraz państwo. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznie wyższej kwoty, niż gdybyśmy zdecydowali się na samodzielne oszczędzanie.

Ile dokładnie możemy odłożyć w ramach planu? To najważniejszy argument w kontekście zagadnienia, czy warto przystąpić do PPK.

 • Pracownik – odkłada co miesiąc od 2% do 4% swojej pensji. 2% stanowi podstawę – decyzja o zwiększeniu tej sumy o maksymalnie dodatkowe 2% należy do pracownika.
 • Pracodawca – dokłada do sumy obowiązkowe 1,5% wypłaty brutto pracownika, ale może zwiększyć tę kwotę nawet o kolejne 2,5%.
 • Państwo – zapewnia wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. Dodatkowo co roku wpłaca na konto odkładającego 240 zł.

PPK – ile można odłożyć? Porównanie

Jak jednak procenty te przekładają się na ostateczną kwotę, którą możemy uzyskać? I jak wynik wypada w porównaniu do samodzielnego odkładania pieniędzy na przyszłość, na przykład na koncie bankowym?

Przyjmijmy scenariusz: mamy 30 lat, zarabiamy 4,5 tys. zł brutto i właśnie zaczęliśmy odkładać na emeryturę, na którą przejdziemy w wieku 60 lat – czyli będziemy odkładać przez równe 30 lat.

2% podstawowej wpłaty daje nam 101 zł miesięcznie (90 zł naszej miesięcznej wpłaty oraz 11 zł od 17-procentowego podatku dochodowego). 1,5% podstawowej wpłaty od pracodawcy to 68 zł miesięcznie (zaokrąglone w górę 67,5 zł). Według obliczeń kalkulatora PPK[1] uda nam się zaoszczędzić 194 969 zł:

 • 43 814 zł – nasze wpłaty,
 • 32 860 zł – wpłaty pracodawcy,
 • 7 450 zł – wpłaty Skarbu Państwa,
 • 110 845 zł – zysk wypracowany z naszego PPK.

Co ze scenariuszem, w którym decydujemy się na samodzielne odkładanie pieniędzy w ramach konta czy lokaty? Biorąc pod uwagę, że odkładalibyśmy samodzielnie 90 zł miesięcznie, jak przy PPK, a oprocentowanie byłoby na poziomie 2,5% miesięcznej kapitalizacji odsetek, w 30 lat odłożylibyśmy nieco ponad 40 tys. To o 150 tys. mniej niż z wykorzystaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych.

PPK – warto, czy nie? Kwestia opodatkowania i dziedziczenia

Ale możliwość odłożenia większej kwoty, to nie jedyne argumenty za w dyskusji o planach kapitałowych i tym, czy warto do nich przystąpić. Oto kolejne istotne kwestie.

 • Możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. Zyski od większości produktów inwestycyjno-oszczędnościowych podlegają opodatkowaniu w wysokości 19% w ramach podatku od zysków kapitałowych. W PPK można uniknąć konieczności zapłacenia tego podatku. Aby nie ponosić kosztów, nie możemy jednak wypłacić po 60. roku życia całej zgromadzonej kwoty, ani też nie możemy wypłaty dokonać wcześniej. Zwolnieni z podatku będziemy, jeśli zdecydujemy się na jednorazową wypłatę maksymalnie 25% kwoty i wypłatę reszty w 120 miesięcznych ratach.
 • Odkładane pieniądze są prywatne i podlegają dziedziczeniu. Mogą więc stanowić zabezpieczenie nie tylko dla nas, ale i naszych bliskich.
 • Zebrane środki możemy wykorzystać jako wkład własny do zaciągnięcia kredytu na zakup nieruchomości – jednak nie później niż do 45. roku życia. Należy oddać je w ciągu 15 lat.

Pracownicze Plany Kapitałowe – kto, kiedy i jak może przystąpić?

Firmy przystępują do programu w czterech fazach[2], a terminy PPK kształtują się następująco:

 • Etap I od 1 lipca 2019 r. dla przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej 250 osób (zakończony);
 • Etap II od 1 stycznia 2020 r. dla przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej 50 (z powodu pandemii wejście pracowników do PPK w ramach II fazy przesunięto do 10 listopada 2020) (zakończony);
 • Etap III od 1 lipca 2020 r. dla przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej 20 osób. Pracodawca powinien zapisać pracowników do PPK do 10.11.2020 r. (zakończony);
 • Etap IV trwający od 1 stycznia 2021 r. dla przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 20 osób (pracodawca powinien zapisać pracownika do PPK do 10.05.2021 r.) oraz jednostek należących do sektora finansów publicznych niezależnie od tego, ile osób zatrudniają (pracodawca powinien zapisać pracownika do PPK do 10.04.2021 r.).

Jeśli chodzi o jednostki sektora finansów publicznych, to terminy prezentują się następująco[3]:

 • o do 26 marca 2021 umowa o zarządzanie PPK,
 • o do 10 kwietnia 2021 umowa o prowadzenie PPK.

 W przypadku pozostałych podmiotów terminy są nieco dłuższe[4]:

 • o do 23 kwietnia 2021 umowa o zarządzanie PPK,
 • o do 10 maja 2021 umowa o prowadzenie PPK.

Aby pracodawca mógł zapisać swoich pracowników do PPK, będzie musiał wybrać jedną z instytucji finansowych, z którą podpisze umowę o zarządzanie PPK i umowę o prowadzenie PPK. Warto sprawdzić dostępne oferty na rynku i wybrać instytucję z dużym doświadczeniem w zarządzaniu funduszami inwestycjami oraz prowadzeniu programów emerytalnych, jak Aviva, która oferuje także wygodny i intuicyjny portal, dzięki któremu możemy wygodnie kontrolować odkładaną sumę i zarządzać zgromadzonymi środkami.

_____

[1] https://kalkulator-ppk.aviva.pl/pracownik/
[2] https://www.mojeppk.pl/dla-pracownika.html#odkiedy
[3] https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/Od-kiedy-PPK-obejmie-Twoj--firm--.html
[4] https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/Od-kiedy-PPK-obejmie-Twoj--firm--.html

 

 

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe