Rusza nabór na stypendia „Marszałkowskie Talenty”

  • 13.01.2021, 11:53
  • Źródło: Urząd marszałkowski
Rusza nabór na stypendia „Marszałkowskie Talenty” Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca i Agnieszka Kamińska
Już od 15 stycznia osoby, zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami, mogą składać wnioski o stypendia Marszałka Województwa Opolskiego „Marszałkowskie Talenty”. To pieniądze na realizację konkretnych przedsięwzięć kulturalnych.

Jak mówi wicemarszałek województwa, ubiegły rok był niezwykle trudny także dla twórców i ludzi kultury. - Niemniej jednak mogliśmy nagradzać artystów z regionu, zdobywających sukcesy ogólnopolskie - dodaje, przypominając nagrody przyznane przez marszałka kilka tygodni temu młodym muzykom – Magdalenie "Meg" Krzemień i Jędrzejowi Skibie. - Nadal chcemy poszukiwać takich talentów, stąd już kolejny raz proponujemy stypendia ludziom kultury - mówi Zbigniew Kubalańca.

Marszałek dodaje, że w tym roku w budżecie województwa jest na ten cel 150 tysięcy złotych, co pozwoli przyznać stypendia w kwocie 7600 zł 19. osobom.

- Stypendia są dla osób zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami i przyznawane są na realizację określonego przedsięwzięcia odbywającego się na obszarze województwa opolskiego lub będącego istotnym dla jego mieszkańców - informuje wicemarszałek.

Stypendia będą przyznawane są w trzech kategoriach:

  1. na przedsięwzięcia związane z twórczością artystyczną w dziedzinach: muzyka, sztuki wizualne, taniec, literatura, teatr, film, twórczość ludowa;
  2. na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury, w dziedzinie edukacji i animacji kulturalnej oraz wspierania rozwoju kadr kultury;
  3. na przedsięwzięcia związane z opieką nad zabytkami.

Jak podkreśla Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UMWO, realizowane w ramach stypendium przedsięwzięcie powinno mieć charakter twórczy, artystyczny: - To oznacza, że przedmiotem stypendium nie może być działanie organizacyjno-produkcyjne, np. druk książki, nagranie i wyprodukowanie płyty czy produkcja i filmu czy spektaklu. Będziemy brać pod uwagę tworzenie, czyli np. skomponowanie i aranżację nowego utworu muzycznego; stworzenie oryginalnych prac plastycznych, napisanie scenariusza sztuki teatralnej czy dzieła literackiego.

Nabór wniosków potrwa od 15 stycznia do 25 lutego 2021 roku.

Wszystkie szczegóły można znaleźć: TUTAJ.

Źródło: Urząd marszałkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe