Koncert, licytacje i inne atrakcje. To już 29. finał WOŚP

  • 29.01.2021, 17:53
  • Ł
Koncert, licytacje i inne atrakcje. To już 29. finał WOŚP
Przed nami 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cały czas można licytować gadżety, z których dochód przeznaczony zostanie na chore dzieci. 31 stycznia w Kędzierzynie-Koźlu będą też inne akcje na szczytny cel.

Fundacja WOŚP założona została w 1993 i od tego czasu co roku w styczniu organizuje zbiórkę pieniędzy, za które kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny i przekazuje go, w darze, szpitalom w Polsce. Jak dotąd fundacja zebrała ponad 1 313 000 000 zł i kupiła ponad 65 200 urządzeń medycznych.

Z powodu pandemii 29. finał, przesunięty z 10 na 31 stycznia, będzie inny niż zwykle – większość akcji odbywa się lub odbędzie w internecie. W tym roku orkiestra pod batutą Jurka Owsiaka zbiera pieniądze na wsparcie oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

W zbiórkę włączy się 120 tys. wolontariuszy, zarejestrowanych w sztabach na całym świecie. Zbiórka realizowana będzie również z wykorzystaniem kanałów elektronicznych. Kweście towarzyszyć będą wydarzenia organizowane przez lokalne sztaby, a także 5. bieg „Policz się z cukrzycą”, realizowany w formie wirtualnej.

Wszystkie osoby, które będą robić zakupy 31 stycznia mają możliwość dorzucić się do zbiórki w niemal 10000 puszkach stacjonarnych, umieszczonych w firmach i sklepach w Polsce i na świecie. Poza tym handlowa niedziela to dobra wiadomość dla wolontariuszy. Wiele miejsc pokazuje swoje wsparcie w 29. finał poprzez oferty darmowych posiłków czy gorącej herbaty właśnie dla wolontariuszy.

W Kędzierzynie-Koźlu sztab akcji tradycyjnie mieści się w Miejskim Ośrodku Kultury. Trwają aukcje internetowe, na których do wylicytowania są gadżety WOŚP, m.in.: koszulki, kalendarze, magnesy i breloki. Największym powodzeniem cieszy się koszulka Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle z autografami siatkarzy, którą przekazała na licytację prezydent miasta Sabina Nowosielska. Licytować można do 31 stycznia: TUTAJ.

Licytację organizuje też starostwo powiatowe. Pisaliśmy o tym: TUTAJ.

MOK zorganizuje też koncert, który będzie można oglądać on-line na Facebook 31 stycznia od godz. 17. Wystąpią m.in.: Stream, Czerwone i Czarne, Szepty i Projekt X. Będzie również możliwość dorzucenia się do e-skarbonki.

Do akcji włączyła się też Stadnina Koni na Wyspie, gdzie w niedzielę w godz. 11-15 wszystkie miejscowe atrakcje dostępne będą za datek do puszki WOŚP. Więcej o tej akcji pisaliśmy: TUTAJ.

Jeśli ktoś nie ma możliwości dokonania płatności elektronicznej, może wrzucić datek do stacjonarnych puszek, które znajdują się w: biurowcu Petrochemii Blachownia przy ul. Szkolnej 15, centrum finansowo-ubezpieczeniowym „Omega” przy ul. Grunwaldzkiej 6, pasmanterii „W starych nutach babuni” przy ul. Kozielskiej 71 oraz gabinecie „Ola-dent” przy ul. Raciborskiej 53 w Kobylicach.

W 2021 roku Fundacja WOŚP zamierza zebrać pieniądze na zakup takich sprzętów, jak m.in.: zestawy endoskopów laryngologicznych, endoskopy giętkie, zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych, egzoskopy, lasery diodowe, nawigacje optyczne otolaryngologiczne, koblatory do operacji migdałków, aparaty USG i RTG, kardiomonitory, lampy czołowe, lampy operacyjne czy polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego.

"Te nowoczesne i bardzo specjalistyczne urządzenia obecnie są niezbędne w nowoczesnej chirurgii laryngologicznej. Stanowią zazwyczaj podstawowe wyposażenie laryngologicznych sal operacyjnych. Praca bez możliwości korzystania z takich sprzętów może powodować wzrost ryzyka powikłań. Wydłużanie zabiegów bezpośrednio wpływa na proces leczenia i rekonwalescencji małych pacjentów" - cytuje Tomasza Grochowskiego z Centrum Zdrowia Dziecka oficjalna strona WOŚP.

Ł

Czy wesprzesz w tym roku Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Alina
Alina 29.01.2021, 19:02
Dla mnie WOŚP do dobrze zorganizowany biznes, którego niewątpliwe efekty zaspokajają naturalną potrzebę ludzi do pomocy innym i uczestniczenia we wspólnocie. Chwyty marketingowe wspomagają ten sukces. Nie chcę dyskredytować tej akcji, ale trzeba zauważyć pewne rzeczy.
Naklejki, serduszka, wyróżniają z tłumu tych „lepszych” co już dali i przymuszają pozostałych do dania do puszki. Wiem co mówię bo kiedyś nieopatrznie w swojej skromności schowałam takie serduszko do kieszeni. Jakoś mi było niezręcznie z nim maszerować i się puszyć. I co mnie spotkało? Następna trójka z puszką zaatakowała mnie. Gdy tłumaczyłam się, że już wsparłam datkiem WOŚP, oskarżono mnie o kłamstwo, bo przecież nie mam serducha. Od tej pory nie daję na WOŚP, tylko 100 zł w tym czasie na Caritas.
Takich, dobrych biznesowo, elementów jest więcej. Wolontariusze kochają Owsiaka za Woodstock. Sama w ich wieku biegałabym z puszką mogąc latem wziąć udział za darmo w takiej fajnej imprezie.
Szlachetność przedsięwzięcia powoduje, że Owsiak ma za darmo okienka w telewizjach, światełka do nieba za pieniądze z budżetów gmin itp. No bo jak skąpić na taki cel. Dochodzi czasami do kuriozalnych sytuacji, że gminy wydają więcej kasy na Orkiestrę niż wolontariusze w tej gminie nazbierają do puszek. A i czas antenowy w telewizjach, darmowo dawany Orkiestrze, gdyby został wykorzystany na komercyjne reklamy przyniósłby więcej niż ta cała akcja.
Podobnie, spójnie biznesowo, działają interesy Urbana i Ojca Rydzyka. Oczywiście odwołują się do innych cech natury ludzkiej. Jeden zaspokaja te nieciekawe strony natury ludzkiej (chciwość, podłość, zazdrość) a drugi daje nadzieję na życie wieczne (głównie starszym osobom). Ale sukces finansowy jest.

Pozostałe