Kredyt hipoteczny - jakie warunki należy obecnie spełnić?

  • 25.02.2021, 14:51
  • Materiał partnera
Kredyt hipoteczny - jakie warunki należy obecnie spełnić?
Zainteresowanie kredytem hipotecznym na zakup mieszkania lub domu nie słabnie. Rok w rok taki kredyt próbuje uzyskać kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Jest to zadanie proste, o ile spełniamy szereg wymogów, które dla części społeczeństwa mogą okazać się zaporowe. Przyjrzyjmy się dziś jakie warunki należy spełnić w 2021 roku aby uzyskać kredyt hipoteczny.
  1. Ile trzeba zarabiać aby dostać kredyt hipoteczny w 2021 roku?
  2. Jak duży wkład własny należy posiadać?
  3. Inne czynniki wpływające na zdolność kredytową

Jeśli zastanawiasz się czy warto rozważyć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości - mamy dla Ciebie garść informacji na temat obecnych wymogów banków w zakresie zdolności kredytowej.

Ile trzeba zarabiać aby dostać kredyt hipoteczny w 2021 roku?

Jak wynika z informacji zamieszczonych na portalu Direct Money kredyt hipoteczny jest dużo trudniej uzyskać niż ma to miejsce w przypadku standardowego kredytu gotówkowego. Wynika to między innymi z wysokości kredytu (300 - 500 tysięcy zł), jak również z tego że taki kredyt zawierany jest na bardzo długi okres czasu - od 20 do 30 lat. Ile zatem należy zarabiać aby bez większych problemów uzyskać kredy hipoteczny? Szacuje się, że do otrzymania kredytu na kwotę 200 tys. przy założeniu, że będzie to kredyt na 25 lat, zarobki jednej osoby powinny wynosić ok 2,5 tys. złotych. Aby uzyskać wyższy kredyt - w kwocie 300 tys. zł, miesięczne zarobki powinny oscylować w granicach 3000 zł. Jeśli zależy nam na uzyskaniu kredytu w wysokości 400 tys. zł, to miesięczne wynagrodzenie powinno wynosić między 3500 a 4000 zł. Warto jednak pamiętać, że same zarobki to nie wszystko, gdyż bank bierze pod uwagę jeszcze wiele innych aspektów.

 

Jak duży wkład własny należy posiadać?

Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny powinna posiadać wkład własny na zakup mieszkania lub domu, w wysokości minimum 20% wartości nieruchomości. A zatem chcąc kupić mieszkanie za 400 000 zł, należałoby posiadać wkład własny w wysokości 80 000 zł. Jest to dla wielu młodych osób kwota nieosiągalna, dlatego też wiele banków przez kolejne lata stosowało zasadę 10% wkładu własnego. Dzięki temu, przy takiej samej cenie nieruchomości, wystarczy uzbierać "tylko" 40 000 zł. Wiele zmieniło się w 2020 roku, kiedy banki zaostrzyły swoje kryteria związane z przyznawaniem kredytów hipotecznych - wiele z nich podniosło swoje wymagania z 10 do 20%, a w przypadku banku ING, nawet do 30%. Z początkiem 2021 roku można jednak zaobserwować pewne poluzowania tej polityki banków. Część banków zmniejszyła swoje wymagania z powrotem do 10 proc., a zatem jest to dobra informacja dla tych, którzy chcą wziąć kredyt hipoteczny, jednak nie mają dostatecznie dużo gotówki.

Inne czynniki wpływające na zdolność kredytową

Nie tylko wysokość miesięcznych dochodów i wysokość wkładu własnego mają wpływ na ocenę zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o kredyt hipoteczny. Wymogów jest więcej. Banki sprawdzają np. to ile osób żyje w gospodarstwie domowym, ponieważ będąc w małżeństwie, kiedy druga osoba ma niski dochód, a całość dochodu dzieli się przez 2 (przy wspólnocie finansowej), to jedna osoba może znacząco zaniżyć średni dochód małżeństwa. Banki biorą również pod uwagę nasze pozostałe zobowiązania finansowe, np. pożyczki, leasingi, raty. Im więcej innych zobowiązań, tym trudniejsze może być uzyskanie pozytywnej informacji z banku. Ważne jest również to w jakiej branży pracujemy. W ostatnim czasie banki niechętnie "patrzą" na dochody uzyskiwane w takich branżach jak gastronomia czy turystyka.

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe