Elektryczne autobusy pojawią się na ulicach Kędzierzyna-Koźla

  • 01.03.2021, 12:38 (aktualizacja 01.03.2021, 14:41)
  • Rafał Pulkowski
Elektryczne autobusy pojawią się na ulicach Kędzierzyna-Koźla
Dwa nowoczesne, w pełni elektryczne autobusy firmy MAN od przyszłego roku będą wozić mieszkańców Kędzierzyna-Koźla po mieście. W poniedziałek, 1 marca MZK podpisało umowę za zakup ekologicznych i bezemisyjnych pojazdów.

Nowoczesne autobusy MAN Lion’s City E zabiorą na pokład 81 pasażerów (21 miejsc siedzących), a ich długość, to 12 metrów. Dla pełnego komfortu zamontowane będą w środku: klimatyzacja, monitoring, system informacji, porty USB do ładowania telefonów oraz sieć WiFi.

- Są to pierwsze autobusy, które w pełni napędzane są energią elektryczną w naszym mieście. Ten, który już posiadamy jest również ekologiczny, jednak ma on napęd hybrydowy - mówiła Joanna Koziarska, prezes MZK w Kędzierzynie-Koźlu.

Na autobusy jednak trzeba będzie zaczekać do pierwszego kwartału 2022 roku. Poza pojazdami na terenie zajezdni autobusowej powstanie także specjalna stacja ładująca. Na jednej baterii autobus będzie w stanie przejechać około 200 km - czyli jednodniową trasę. Elektryczne autobusy będą obsługiwać linię nr 3 kursującą pomiędzy osiedlami Pogorzelec, Śródmieście, Kuźniczka oraz Piastów.

- Przez 10 lat nie trzeba będzie wymieniać w tym autobusie żadnego podzespołu. Są to autobusy najnowszej generacji. Na rynku Europejskim nie mamy nic lepszego - powiedział Zdzisław Piekorz, MAN Truck & Bus Polska.

Zakup obu autobusów i stacji ładującej, to koszt bliski 5,6 mln zł. Na ten cel miasto pozyskało dofinansowanie unijne, które pokryje aż 85 procent zakupu. 15 proc. wkładu własnego poniesie spółka MZK.

- Jesteśmy partnerem gminy jeżeli chodzi o montaż finansowy. Natomiast beneficjentem środków jest gmina Kędzierzyn-Koźle - dodała Joanna Koziarska, prezes MZK.

Autobusy nie generują spalin i nie wydają praktycznie żadnego dźwięku poruszając się po drogach.

Rafał Pulkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe