Żartobliwie o kobiecości. Konkurs amatorskiej twórczości literackiej

  • 10.03.2021, 09:11
  • KW
Żartobliwie o kobiecości. Konkurs amatorskiej twórczości literackiej Jury konkursu podczas obrad
„Lepieje na Dzień Kobiet” to inicjatywa Domu Dziennego Pobytu nr 5 „Nasz Dom” oraz Stowarzyszenia na rzecz Pomocy Potrzebującym „Trampolina” w Kędzierzynie-Koźlu. Konkurs amatorskiej twórczości literackiej uruchomił pokłady wyobraźni jego uczestników.

Ideą wydarzenia było pisanie krótkich, żartobliwych wierszyków zwanych lepiejami, które w związku ze świętem 8 Marca miały odnosić się do szeroko pojętej kobiecości. Wynalezienie tej formy pisarskiej przypisuje się Wisławie Szymborskiej. Lepiej jest to jednozdaniowy, krótki, zwykle dwuwersowy wierszyk o groteskowym, nierzadko nonsensownym charakterze. Pierwszy wers zazwyczaj opisuje jakieś bardzo przykre w skutkach wydarzenie, drugi natomiast stwierdza, że jest ono i tak lepsze od czegoś (pozornie) nieszkodliwego. Pierwszy wers rozpoczyna się od słowa „lepiej”, drugi od słowa „niż”.

Konkurs z okazji Dnia Kobiet miał charakter otwarty, jednak dedykowany był przede wszystkim seniorom i osobom niepełnosprawnym, mając na celu aktywizację tych środowisk. W wydarzeniu udział wzięło szereg instytucji: Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Środowiskowy Dom Samopomocy „Promyczek” oraz pięć domów dziennego pobytu funkcjonujących w mieście. 33 zgłoszenia konkursowe zawierały około 200 utworów, z których jury pod przewodnictwem Agaty Blachucik wybrało trzy najlepsze.

Pierwsze miejsce dla pani Marii za utwór: „Lepiej dostać cegłą w głowę, niż obrazić białogłowę”.

Drugie dla pani Iwony za: „Lepiej jest jadać przypalone kotlety, niż ciągle spotykać zmierzłe kobiety”, a trzecie dla pani Barbary, która napisała: „Lepiej kijem mieszać ciasto, niż z kobietą iść na miasto”.

Wyróżniono też następujące wierszyki:

„Lepiej życie spędzić z żabą, niżli z jakąś wredną babą”;

„Lepiej połamać nogi, niż mieć przez żonę doprawione rogi”;

„Lepsze już z zakalcem ciasta, niż ponura niewiasta”;

„Lepiej mieć zgagę, niż trafić na Baba-Jagę”;

„Lepiej dać się wystrzelić z rakiety, niż dostać kosza od kobiety”;

„Lepiej botoks wstrzyknąć w usta, niż być pustą jak kapusta”.

Wyróżniono też utwór, który nie spełnił warunków konkursu, ale spodobał się jury: „O! Mój drogi! Co się dzieje? Układam lepieje!”.

Jak się okazuje, kobieca natura, z jej zaletami i wadami, niezmiennie inspiruje. Poczucie humoru i niebanalne pomysły zawarte w lepiejach konkursowych są tego najlepszym dowodem. Nagrody dla uczestników ufundował Carrefour Polska SA.

KW

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe