Obostrzenia przedłużone na okres tygodnia

  • 07.04.2021, 11:29
  • Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Starostwo powiatowe
Obostrzenia przedłużone na okres tygodnia
Przedłużenie zasad bezpieczeństwa do 18 kwietnia ogłosił dziś (7 kwietnia) podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. W jego opinii rząd potrzebuje jeszcze tygodnia, by wiedzieć jak rozwija się sytuacja epidemiczna. Ostatnie wyniki, które dają pewną nadzieję, są jeszcze zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je optymistycznie. Cały czas w szpitalach mamy trudną sytuację, która zróżnicowana jest regionalnie.

Obecnie obowiązują restrykcje, zgodnie z którymi m.in. zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego.

Zamknięte pozostają centra i galerie handlowe, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

System na skraju wytrzymałości

- Cały czas mamy bardzo trudną sytuację w szpitalach. (...) te parametry zajętości są już parametrami niebezpiecznymi - powiedział Adam Niedzielski. - Mamy regiony, gdzie napięcia dotyczące wykorzystania infrastruktury są bardzo duże. Jak dodał, jest to przede wszystkim Śląsk.

Minister mówił o tym jak inne województwa wspierają Śląsk pod względem hospitalizowania pacjentów z COVID-19.

- Jeśli chodzi o Małopolskę, tu mamy problem z łóżkami respiratorowymi - mówi minister. - Opracowano plan ewentualnego transportowania chorych wymagających takiej terapii tlenowej w inne regiony. Obserwowane wyniki dotyczące nowych zakażeń są zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je optymistycznie. Widzimy niewielki spadek dziennej liczby zachorowań. W dużej części związany z okresem świątecznym. Reprezentatywne informacje na ten temat dopiero w kolejnych dniach. W przyszłym tygodniu dowiemy się, czy trzecia fala opada.

Aktualna sytuacja

Jeszcze we wtorek (6 kwietnia) minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że kluczowym wskaźnikiem, mówiącym o rozwoju epidemii, na podstawie którego rząd będzie podejmował kolejne decyzje w kwestii obostrzeń jest obłożenie tzw. łóżek covidowych. Jak wynika z najnowszych danych, sytuacja w szpitalach pogarsza się z dnia na dzień.

34 691 łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest zajętych - podał dziś resort zdrowia. Tylko w ciągu ostatniej doby do szpitali trafiło 1147 nowych pacjentów.

Na naszym podwórku

W szpitalu w Koźlu nieznaczny spadek pacjentów. Minionej doby w powiecie zmarło 5 osób.
- W szpitalu w Koźlu przebywa 200 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, w tym 11 pacjentów przebywających na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. W placówce przebywa 9 dzieci.
- W naszym powiecie mamy dziś 36 nowych przypadków zakażenia. Minionej doby zmarło 5 osób, miało choroby współistniejące.
- 977 osób objętych jest w powiecie kwarantanną, w ciągu doby wykonano 278 testów.
- Na Opolszczyźnie mamy dziś 256 nowych zakażeń, w kraju odnotowano w środę 14 910 przypadków zakażenia.
- Z powodu #COVID19 w całym kraju zmarło 158 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 480 osób.

Reorganizacja punktów szczepień prowadzonych przez szpital w Kędzierzynie-Koźlu

- Punkt przy ul. 24 kwietnia 7 (przychodnia przyszpitalna) zmienia swoją lokalizację na Roosevelta 2 (obok szpitala). Telefon do rejestracji pozostaje bez zmian: 77 40 62 526.
- Punkt przy ul. Judyma 4 w Kędzierzynie integruje się z punktem przy ul. Harcerskiej 11, telefon do rejestracji pozostaje bez zmian: 690 694 999.
- Punkt szczepień przy ul. Harcerskiej 11 pracuje bez zmian: 690 694 186.
Numery telefonów dostępne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00.
 
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Starostwo powiatowe

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe