64-letnia kobieta z Kędzierzyna-Koźla przekazała oszustom ponad 40 tysięcy zł!

  • 16.04.2021, 12:43 (aktualizacja 17.04.2021, 19:19)
  • Źródło: KPP
64-letnia kobieta z Kędzierzyna-Koźla przekazała oszustom ponad 40 tysięcy… foto: PIXABAY
64-letnia kobieta odebrała telefon, na który zadzwonił oszust podający się za jej syna. Płaczącym głosem mówił, że śmiertelnie potrącił kobietę i potrzebuje pieniędzy, by uniknąć więzienia. Następnie do rozmowy włączył się kolejny mężczyzna, który podawał się za policjanta. Mężczyzna potwierdził słowa rzekomego syna i wypytywał zgłaszającą o posiadany majątek. Podczas dalszej rozmowy poprosił o adres gdzie miał się zgłosić po pieniądze rzekomy kolega jej syna. Niestety, seniorka sądząc że pomaga synowi przekazała oszustom ponad 40 000 zł.

Dopiero kiedy z pokrzywdzoną skontaktowała się rodzina, kobieta zorientowała się że została oszukana. Do zdarzenia doszło wczoraj (15 kwietnia)  przed godz.14.00

Przestępcy działający metodą „na wypadek" wciąż oszukują starsze osoby. W ten sposób mieszkanka Kędzierzyna-Koźla sądząc, że „pomaga” synowi straciła ponad 40 000 złotych. Funkcjonariusze ponownie przypominają, że jeżeli ktoś zadzwoni do nas i będzie prosił o pieniądze, zakończmy tą rozmowę telefoniczną!

Osoby starsze są w szczególności narażone na różnego rodzaju oszustwa. Przestępcy wciąż modyfikują swoje metody. Dlatego policjanci z Kędzierzyna-Koźla oprócz czynności procesowych oraz operacyjnych prowadzą także na szeroką skalę działania profilaktyczne. Funkcjonariusze  starają się dotrzeć do jak największej liczby seniorów w naszym regionie, by przestrzec ich przed oszustami i wskazać jak postępować, gdy ktoś będzie  chciał  od nich wyłudzić pieniądze.

Cały czas w działania profilaktyczne na rzecz seniorów są także zaangażowane lokalne media, które przy współpracy z policjantami na bieżąco ostrzegają przed osobami, które próbują oszukać mieszkańców naszego powiatu.

Oszustwa to sprawa, o której warto i trzeba rozmawiać. Dlatego też, informujmy dziadków i rodziców o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z żądaniem pieniędzy. Pamiętajmy również, by przekazać te informacje osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów?

- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za członka rodziny lub policjanta – zakończmy jak najszybciej tą rozmowę! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem.
- Nie przekazujmy pieniędzy obcym.
- Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy oraz miejscu w którym je przechowujemy.
- Niezwłocznie należy zadzwonić do kogoś bliskiego. Nie zostawajmy sami z tą sytuacją. Nawet jeżeli rozmówca będzie przekonywał, że działania są tajne i nikomu nie można o nich mówić, zadzwoń do bliskich.
- W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.

Źródło: KPP

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wisteriusz
wisteriusz 19.04.2021, 01:09
już lepiej tadkowi do torunia podesłać te 40k na wylewanie jadu.

Pozostałe