To są smutne dane. Do ZUS trafiło więcej wniosków o zasiłki pogrzebowe

  • 17.04.2021, 10:24
  • Źródło: ZUS
To są smutne dane. Do ZUS trafiło więcej wniosków o zasiłki pogrzebowe
Te dane nie napawają optymizmem. W naszym regionie rośnie liczba wypłacanych zasiłków pogrzebowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych porównał ilość wniosków z pierwszego kwartału tego i ubiegłego roku.

Od 1 marca 2011 roku kwota zasiłku pogrzebowego jest stała. Gdy koszty pogrzebu ponosi najbliższy członek rodziny, to niezależnie od faktycznych wydatków związanych z pochówkiem, zasiłek będzie wypłacony w wysokości 4 tys. zł.

Jeżeli koszty pogrzebu pokrywa pracodawca zmarłego, dom pomocy społecznej lub gmina, wówczas zasiłek przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, jednak maksymalnie do kwoty 4 tys. zł.

Te same regulacje obowiązują gdy koszty pogrzebu bierze na siebie inna osoba niż członek rodziny. W sytuacji, gdy koszty pogrzebu pokryła więcej niż jedna osoba lub podmiot, to zasiłek pogrzebowy będzie podzielony między te osoby lub podmioty proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

W lutym tego roku średni zasiłek pogrzebowy wypłacony przez ZUS wyniósł 3995,19 zł. Wcześniej, czyli do lutego 2011 r., wysokość świadczenia była płynna i zmieniała się co kwartał. Na przykład w 2010 r. wysokość zasiłku sięgała nawet 6,6 tys. zł.

- Od początku stycznia do końca marca tego roku zanotowaliśmy 3124 wnioski o wypłatę zasiłku pogrzebowego. To o 23 procent więcej, niż w pierwszym kwartale poprzedniego roku, gdy takich spraw mieliśmy dokładnie 2400. Kwoty, które przeznaczyliśmy na wypłatę zasiłków pogrzebowych, proporcjonalnie wzrosły. W tym roku wypłaciliśmy już ponad 12,5 mln zł, a w pierwszym kwartale minionego roku niecałe 9,6 mln zł – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W ubiegłym roku do opolskiego ZUS wpłynęło 11110 wniosków o wypłatę zasiłków pogrzebowych, a suma wypłat z tego tytułu wyniosła 44,44 mln zł. Były to wartości większe niż w 2019 r., gdy placówki ZUS na Opolszczyźnie przyjęły niespełna 9500 formularzy o wypłatę zasiłku, a wartość wypłaconych świadczeń sięgnęła 38 mln zł.

Szczególnymi miesiącami w 2020 r. pod względem wypłaty zasiłków pogrzebowych były listopad i grudzień. Wówczas ZUS w regionie wypłacił aż 2879 zasiłków pogrzebowych czyli o 89 procent więcej niż w tych samych miesiącach 2019 roku, gdy było ich 1518. Tylko w tych dwóch miesiącach na zasiłki pogrzebowe ZUS w Opolu przeznaczył 11,5 mln zł i było to o 5,4 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

smerfuspb
smerfuspb 17.04.2021, 22:25
nie ma innych chorób ni z covid. A ludzie umierają? SZOK I NIEDOWIERZANIE

Pozostałe