Proszą o pomoc w rozpoznaniu sprawcy przestępstwa i oferują nagrodę. To próba oszustwa!

  • 22.04.2021, 12:08
  • Źródło: KWP
Proszą o pomoc w rozpoznaniu sprawcy przestępstwa i oferują nagrodę. To… Foto: Pixabay
Policja przestrzega przed kolejną metodą oszustów, którzy mogą spróbować przejąć dostęp do naszych kont społecznościowych i za ich pomocą wyłudzać pieniądze od znajomych. Autorzy postów proszą o pomoc w rozpoznaniu sprawcy przestępstwa i oferują nagrodę pieniężną. Uważajcie, bo to próba oszustwa!

 

Post o następującej treści pojawił się ostatni na jednym z portali społecznościowych:

„01:26 widać jego twarz! Może go gdzieś widzieliście? Rodzina poszkodowanej oferuje nagrodę pieniężną za wszelkie informacje o sprawcy! Policja apeluje o udostępnianie.”

Uwaga! Tak zaczyna się próba oszustwa! Okazuje się, że aby obejrzeć tajemnicze nagranie, trzeba wpisać login i hasło do swojego konta. Wówczas tracimy nad nim kontrolę. W tej sytuacji oszuści, podszywając się pod nas, mogą wyłudzać pieniądze od naszych znajomych.

Konta na portalach społecznościowych są bardzo popularnym środkiem komunikacji. Za ich pomocą utrzymujemy znajomości lub nawiązujemy nowe. Wykazujemy przy tym dużo zaufania. Dlatego nasze konta na portalach - tak jak nasze dane wrażliwe - powinniśmy szczególnie chronić. Znane są metody wyłudzania pieniędzy od znajomych właśnie za pośrednictwem portali społecznościowych. Oszuści mogą również wchodzić w posiadanie naszych danych osobowych.

Ostatnio na jednym z takich portali pojawił się post, w którym autor wzywa do rozpoznania sprawcy przestępstwa. Po kliknięciu jesteśmy przekierowani na fałszywą stronę portalu informacyjnego. Pierwszą wątpliwość powinien wzbudzić nieautentyczny link na pasku adresu strony internetowej. Opublikowany film ma ujawniać wizerunek sprawcy przestępstwa. Jednak, aby go obejrzeć, trzeba podać login i hasło do swojego konta. Wówczas w ich posiadanie mogą wejść oszuści.

Dlatego nie należy podawać dalej takich postów, klikać w publikowane tam linki ani nie logować się na żadne konta za ich pośrednictwem. Wzbudzić naszą czujność powinno również to, że na stronie takiej nie możemy wejść w inne zakładki czy też informacje – strona ta nie jest interaktywna.

Oszuści często podszywają się pod instytucje zaufania publicznego. Zawsze wcześniej weryfikujmy wiarygodność takich informacji. Doczytajmy w innych źródłach, sprawdźmy na oficjalnych stronach i portalach.

 

Źródło: KWP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe