Grupa Azoty myśli o produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych

  • 23.04.2021, 09:36
  • Źródło: Grupa Azoty
Grupa Azoty myśli o produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych
Grupa Azoty, w skład której wchodzi ZAK S.A. z Kędzierzyna-Koźla, jako największy producent wodoru w Polsce, przystąpiła do europejskiego sojuszu na rzecz czystego wodoru. To inicjatywa Komisji Europejskiej, a jego celem jest m.in. wdrożenie wodoru jako konkurencyjnego nośnika energii w Europie.

Polska zajmuje trzecie miejsce wśród wytwórców wodoru w Unii Europejskiej. Jednak jego większość wykorzystywana jest w produkcji własnej, a tylko niewielka część jest w obrocie. Należy podkreślić, że połowa wodoru produkowanego w Polsce powstaje właśnie w fabrykach Grupy Azoty. Pierwiastek wytwarzany jest z gazu ziemnego, jako produkt do syntezy amoniaku.

- W Grupie Azoty prowadzimy analizy ekonomiczne i techniczne dotyczące produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, co w dalszej perspektywie ograniczy ślad węglowy naszej produkcji oraz pozwoli produkować tzw. „zielony wodór” z elektrolizy zasilanej OZE. Przystąpienie do europejskiego sojuszu na rzecz czystego wodoru jest naturalnym krokiem w tym kierunku. Daje nam możliwość nawiązania współpracy z kluczowymi graczami sektora energetycznego, a także realny wpływ na kształtowanie europejskiego rynku wodorowego - mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu, Grupa Azoty S.A.

Sojusz wspiera wdrażanie europejskiej strategii wodorowej. Jego głównym celem jest zidentyfikowanie i przeprowadzenie projektów inwestycyjnych dotyczących łańcucha wartości wodoru. Sojusz ma również wskazać przeszkody w zwiększaniu skali czystego wodoru oraz wnieść wkład w prace nad priorytetami w zakresie badań i innowacji.

Warto przypomnieć, że w lipcu ubiegłego roku Grupa Azoty znalazła się w gronie sygnatariuszy listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy krajowej gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego. W wyniku podpisania listu, Grupa Azoty bierze aktywny udział w konsultacjach nad Polską Strategią Wodorową.

Źródło: Grupa Azoty

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe