Setna rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Prezydent Andrzej Duda na Górze św. Anny. Pokazy animacji historycznej

  • 01.05.2021, 10:18
  • Źródło: Urząd wojewódzki
loadingŁaduję odtwarzacz...
W 2021 roku obchodzimy setną rocznica III powstania śląskiego. Uroczystość państwowa z okazji wybuchu zrywu powstańczego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 2 maja na Górze św. Anny.

W niedzielę 2 maja na Górze św. Anny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach z okazji setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

O godz. 10 odbędzie się msza w Sanktuarium św. Anny, a w samo południe rozpoczną się uroczystości przy pomniku Czynu Powstańczego na Górze św. Anny.

Wieczorem o godz. 20.30 na skałach amfiteatru odbędzie się widowisko artystyczne. Biuro Programu „Niepodległa”, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk wspólna sprawa”, przygotowało wielkoformatową animację komputerową (mapping), która opowiada o historii powstań śląskich.

- Postanowiliśmy wyświetlić animację w miejscu szczególnym z uwagi na historię lokalną - wyjaśnia Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

Dla osób, które pozostaną w tym dniu w domach – dobra informacja! TVP3 Opole przekaże sygnał na żywo z Góry św. Anny. Animację można będzie zobaczyć w programie pn. „Śląsk Wspólna Sprawa” od godz.20.25.

Dodatkowymi elementami wzmacniający przekaz będzie odpowiednia oprawa oświetleniowa. Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny zostanie podświetlony na biało-czerwono, a strażacy z OSP Leśnica rozpalą znicz, który jest stałym elementem pomnika.

Jedna projekcja animacji trwa 10 minut. Liczba wyświetleń uzależniona jest od zainteresowania przechodniów.

Na tym jednak nie koniec, bo również 2 maja w godz. 20.00-22.00 na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa (pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego) wyświetlana będzie dokładnie ta sama animacja. Co więcej, podobnie jak w przypadku Opola, regionalna TVP również będzie nadawała transmisję z wydarzenia. Relacje z Opolszczyzny oraz Warszawy będzie można również zobaczyć na kanale TVP Info.

Źródło: Urząd wojewódzki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec
mieszkaniec 01.05.2021, 13:00
Dobrze nam tutaj, a w sercach zawsze będzie pamięć.
Panie Franciszku, dziękujemy, życzymy dużo zdrowia.

Pozostałe