Co z zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców, podczas strajku szkół i przedszkoli?

  • 15.04.2019, 13:02
Co z zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców, podczas strajku szkół i przedszkoli?
Nagłe zamknięcie żłobka czy przedszkola to dla rodziców wyzwanie. ZUS przypomina o zasiłku opiekuńczym. Jeśli rodzice nie mają z kim zostawić w domu zdrowego dziecka, to mogą zająć się nim sami, a do swojego pracodawcy wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom nie tylko wtedy, gdy ich dziecko zachoruje. Nagłe zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły również uprawnia do otrzymania tego świadczenia. Rodzic ma prawo wystąpić o zasiłek wtedy, gdy opieki nad maluchem nie jest w stanie sprawować inny członek rodziny.

 

- Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do której uczęszcza dziecko musi być nagłe, a o zasiłek opiekuńczy w takich okolicznościach może wystąpić mama jak i tato dziecka w wieku do 8 pełnych lat. Będzie wypłacony temu z rodziców, który o niego wystąpił. Do wniosku trzeba też dołączyć oświadczenie, że konkretna placówka w określonym terminie była nieczynna - tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym z tego tytułu, że są zatrudnieni w ramach umowy o pracę. Prawo do niego mają też rodzice prowadzący działalność gospodarczą i dobrowolnie opłacający składkę chorobową. Zasiłek wypłacany jest na takiej samej zasadzie jak świadczenie chorobowe, czyli w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

- Jeżeli rodzic jest zatrudniony to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, ale jeśli prowadzi działalność na własną rękę to wniosek powinien złożyć w najbliższej placówce ZUS. Wniosek jest do pobrania na stronie internetowej ZUS-u albo na sali obsługi klientów w każdej zusowskiej placówce. Jeśli ubezpieczony ma konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS to taki wniosek może złożyć online - instruuje Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w regionie.

Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A.

W ciągu roku prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje do 60 dni z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14. Natomiast z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku powyżej
14 lat albo innym chorym członkiem rodziny, zasiłek opiekuńczy przysługuje do 14 dni w roku kalendarzowym. Łączny okres pobierania zasiłku opiekuńczego nie może w ciągu roku kalendarzowego przekroczyć 60 dni.

 

Sebastian Szczurek

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

województwa opolskiego

 

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Olka
Olka 17.04.2019, 22:11
Niech nauczyciele płacą rodzicom. Zamiast strajkować niech wezmą się do pracy.

Pozostałe