Miliony złotych umorzonych składek ZUS. Które branże skorzystały?

  • 10.06.2021, 08:14
  • Źródło: ZUS
Miliony złotych umorzonych składek ZUS. Które branże skorzystały?
Ponad 11,3 milionów złotych z tytułu składek umorzył opolski ZUS przedsiębiorcom z naszego regionu w ramach Tarczy Antykryzysowej 9.0. To odpowiedź na wnioski, które w maju wpłynęły do placówek ZUS na Opolszczyźnie.

Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż mogą wnosić o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r., ale też za wcześniejsze miesiące, a więc od grudnia, przez styczeń do lutego.

- Na Opolszczyźnie przedsiębiorcy prowadzący salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane czy handel detaliczny w galeriach handlowych skrzętnie skorzystali z ulgi w postaci zwolnienia ze składek za marzec i kwiecień. Liczba płatników, którzy otrzymali takie zwolnienie za marzec sięgnęła 1520, a za kwiecień już 3366. Zatem z tej opcji skorzystało w województwie niemal pięć tysięcy przedsiębiorców - informuje Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora do spraw dochodów w opolskim oddziale ZUS.

Dane ZUS z końca maja pokazują, że kwota umorzeń należności w ramach tarczy antykryzysowej 9.0 w skali kraju to już 578 mln zł. Pozytywne rozstrzygnięcia, czyli zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne za marzec i kwiecień, stały się udziałem aż 235 tysięcy przedsiębiorców i firm w całym kraju.

Jak podkreśla ZUS w Opolu, aż 92 proc. wniosków, które przekazali dotychczas płatnicy z regionu spełniały kryteria do wydania pozytywnej decyzji. Podstawowe warunki, które muszą spełniać zainteresowani to prowadzenie przeważającej działalności gospodarczej z PKD wskazanym dla tarczy 9.0 na marzec br., oraz spadek przychodów o 40 proc. w porównaniu do miesiąca poprzedzającego miesiąc wskazany we wniosku. Kwota umorzeń w województwie opolskim za marzec i kwiecień różniły się, a wynosiły odpowiednio prawie 4,2 mln zł i niemal 7,2 mln zł.

Przedsiębiorcy, którzy nie przekazali dotąd wniosku o tę formę wsparcia, wciąż mogą to zrobić. Termin upływa ostatniego dnia czerwca, a wnioski o symbolu RDZ-B7 należy przesyłać wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Natomiast, przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli zwrócić się o rozliczenie konta płatnika składek i ewentualny zwrot.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe