Czysty Region rozdawał sadzonki i nasiona za elektroodpady

  • 17.06.2021, 09:59
  • W
Czysty Region rozdawał sadzonki i nasiona za elektroodpady W
Łącznie do rozdania było 500 sadzonek i 150 paczek nasion łąki kwietnej. "Pokaż kulturę i dbaj o naturę" - pod taką nazwą Międzygminny Związek "Czysty Region" w Kędzierzynie-Koźlu wraz z partnerami przeprowadził happening ekologiczny.

Idea była prosta. Każdy, kto 16 czerwca w czasie trwania akcji dostarczył pod halę sportową "Śródmieście" elektroodpady lub zużyte baterie, otrzymał wybrane przez siebie nasiona łąki kwietnej lub sadzonki drzew.

To pokłosie wspólnej akcji "Czystego Regionu", Domu Dziennego Pobytu nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu, a także Enviropol PL Sp. z o.o. oraz Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ASEKOL. 

W przygotowanych przez DDP "Nasz Dom" konkursach do wygrania były wykonane przez seniorów torby wielokrotnego użytku czy woreczki na warzywa i owoce. Dla naszego DDP akcja była równocześnie okazją do zakończenia projektu "Pokaż kulturę i dbaj o naturę", prowadzonego od kwietnia wraz z "Czystym Regionem". Z kolei MBP w Kędzierzynie-Koźlu na swoim stanowisku popularyzował "book crosing"; można było też wypożyczyć lub zakupić książkę, również o tematyce ekologicznej.

- Zainteresowanie akcją przerosło nasze oczekiwania. Sadzonki i nasiona rozeszły się w dwie godziny. Odwiedziło nas co najmniej sto osób. Masa oddanych przez mieszkańców elektroodpadów to 5375 kg - mówi Anna Piróg-Nowak z Międzygminnego Związku "Czysty Region". Dodaje, że podobna akcja ma miejsce we wrześniu przy okazji dorocznego "Ekopikniku".

Jak zaznaczają w "Czystym Regionie", celem akcji jest wielokierunkowa edukacja ekologiczna, w tym promowanie idei "zero waste", a także zachowanie i ochrona środowiska naturalnego i wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami poprzez propagowanie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i recyklingu.

Akcja wymiany surowców na sadzonki i nasiona jest realizowana w ramach projektu "Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego - etap III", dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe