Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zagra w XVI Agrobex Memoriale Arkadiusza Gołasia

  • 20.07.2021, 14:50
  • Źródło: Grupa Azoty ZAKSA
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zagra w XVI Agrobex Memoriale Arkadiusza…
Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w sierpniu rozpoczną przygotowania do nowego sezonu. Ostatnim sprawdzianem naszego zespołu, przed startem PlusLigi, będzie natomiast rozgrywany w Zalasewie XVI Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia - tragicznie zmarłego siatkarza, reprezentanta Polski. W tym roku poza kędzierzynianami zagrają Sir Safety Perugia, Verva Warszawa Orlen Paliwa oraz Aluron CMC Warta Zawiercie.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Memoriału Arkadiusza Gołasia oraz miasto i gmina Swarzędz. Po roku przerwy - spowodowanym epidemią - do Zalasewa powraca XVI Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia. Impreza odbędzie się w dniach 25-26 września. Udział w tym wydarzeniu to jeden z ostatnich sprawdzianów formy przed startem PlusLigi. Bardzo ważnym aspektem dla wszystkich uczestników jest też kultywowanie pamięci o wspaniałym siatkarzu, jakim był Arkadiusz Gołaś.

- Jesteśmy bardzo dumni, że w naszych skromnych progach będziemy gościć zawodników, których niezwykłe osiągnięcia śledziliśmy w telewizji – mówi Marian Szkudlarek, burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz. - Głęboko wierzymy, że przed przyjazdem do nas, zdążą powiększyć swoją kolekcję medalową na Igrzyskach Olimpijskich i mistrzostwach Europy - dodaje.

„Ich nieprawdopodobne wyczyny w drodze po triumf w Lidze Mistrzów śledził cały siatkarski świat. Z radością informujemy, iż kibice XVI Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia będą mogli podziwiać zawodników Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle na żywo w dniach 25-26 września. Dziękujemy klubowym mistrzom Europy za przyjęcie naszego zaproszenia!”- czytamy na stronie organizatorów tego wydarzenia, którzy bardzo ciepło wspominają ostatnią edycję Ligi Mistrzów z udziałem siatkarzy ZAKSY.

„Wyobraźmy sobie, że polski klub pokonuje w Lidze Mistrzów Real Madryt, Paris Saint Germain czy Bayern Monachium. Brzmi jak science-fiction? Nie w świecie siatkówki, w którym Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała Ligę Mistrzów. W drodze po klubowy puchar Europy Śliwka, Semeniuk, Kaczmarek czy Smith ogrywali najlepsze zespoły na świecie. Polska drużyna pokonała między innymi Cucine Lube Civitanova z Juantoreną, Lealem i Simonem w składzie, Zenit Kazań z Michajłowem, N’gapethem i Bednorzem czy Trentino Itas z Gianellim, Lucarellim i Lisinacem” - czytamy w sieci.  

- Dziękuję Sebastianowi Świderskiemu za to, że ZAKSA ponownie przyjęła nasze zaproszenie oraz firmie Agrobex za nieustające wsparcie - mówi Anna Sumelka, organizatorka XVI Agrobex Memoriału Arkadiusza Gołasia.

Dla siatkarzy Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle rozgrywany końcem września turniej będzie sprawdzianem dyspozycji przed rozpoczęciem nowego sezonu PlusLigi, o czym wspomniał prezes klubowych mistrzów Europy.

- Bardzo nam miło, że po raz kolejny otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w Memoriale. Cieszymy się, że wracamy do normalności i mamy nadzieje, że w Zalasewie spotkamy się z kibicami. Dla naszego zespołu będzie to ostatni etap i możliwość sprawdzenia się przed rozpoczęciem zmagań ligowych. Do tego będziemy mogli rywalizować z bardzo mocnymi zespołami z Polski i zagranicy, tym bardziej moment rozgrywania turnieju z perspektywy zespołu plusligowego jest wręcz idealny - przyznał Sebastian Świderski.

Zapewne kibiców cieszy też udział zespołu Sir Safety Perugia. Włoski gigant ma w swoim składzie takie gwiazdy siatkówki jak Wilfredo Leon, Matthew Anderson czy Simone Gianelli. Obecnie włoską ekipę prowadzi Nikola Grbić, który poprowadził Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle do wygrania Ligi Mistrzów.

Memoriał po raz trzeci jest organizowany w Zalasewie, dzięki wsparciu burmistrza - Mariana Szkudlarka, a także sponsorów, bez których tej rangi zawody byłyby bardzo trudne do przeprowadzenia.

To już szesnasta edycja zawodów upamiętniających wspaniałego polskiego siatkarza. Pierwszy turniej odbył się kilka tygodni po śmierci Arka w 2005 roku w Częstochowie. Udział brały 3 zespoły: Częstochowa, Olsztyn i Bełchatów. Drugi Memoriał, a także 5 kolejnych odbyły się także w Częstochowie, gdzie Arek spędził cztery sezony reprezentując barwy AZS-u. Przerywnikiem było Kępno, które zorganizowało turniej w 2007 roku. W 2012 roku drużyny siatkarskie spotkały się w Międzychodzie. Na kolejne lata 2013-2017 Memoriał zagościł w Murowanej Goślinie, a od 2018 roku gospodarzem jest Zalasewo.

Uczestnikami Memoriału im. Arkadiusza Gołasia są drużyny grające w najwyższej klasie rozgrywkowej. W turniejach brały udział zespoły z Częstochowy, Olsztyna, Kielc, Radomia, Jastrzębia, Bydgoszczy, Lubina, Katowic, Gdańska, Rzeszowa, Warszawy, Szczecina, Zawiercia, Bełchatowa, Kędzierzyna-Koźla.

Nazwy zespołów się zmieniały, ale drużyny z miast które choć raz zagościły na tych zawodach chętnie wracały, by ponownie się pokazać trenerom oraz kibicom i przygotować do sezonu halowego. Memoriał gościł także drużyny spoza naszego kraju, zaproszenia przyjęły zespoły z Ostrawy, Humenne, Salonik, Tallina, Tyrolu, Wiednia, Innsbrucku, Padwy, a także japońskiej Hiroszimy. Nie można też zapomnieć o jednym z najlepszych siatkarzy świata - Gibie, który wraz z trenerem Anastasim poprowadził zajęcia z najmłodszymi siatkarzami rozpoczynającymi zabawy z piłką. Warsztaty z dzieciakami to już tradycja. W piątek przed rozpoczęciem turnieju młodzi adepci siatkówki mają okazję trenować z najlepszymi siatkarzami. Jest to dla nich to niezwykły czas, kiedy mogą odbijać piłkę ze swoimi idolami, a także zrobić zdjęcia. Zawodowi sportowcy z uśmiechem na ustach uczą młodzież właściwej postawy na boisku, prawidłowego odbicia piłki i nie schodzą z parkietu dopóki ostatni chętny na fotkę dzieciak nie zejdzie do szatni.

Źródło: Grupa Azoty ZAKSA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kibic
kibic 20.07.2021, 19:40
Czas biegnie, dla młodych kilka słów o Arku warto napisać.

Pozostałe