Elektroniczne karty zastąpią papierowe bilety

  • 26.04.2019, 09:28 (aktualizacja 26.04.2019, 12:41)
  • Rafał Pulkowski
Elektroniczne karty zastąpią papierowe bilety
Miejski Zakład Komunikacyjny w Kędzierzynie-Koźlu wprowadza karty z chipem, czyli elektroniczne bilety. "eMZetKa" ma zastąpić stare, papierowe bilety i ułatwić życie pasażerów. Nowe rozwiązanie wejdzie w życie od 1 lipca.

Na nazwę nowego biletu ogłoszono konkurs, w którym mieszkańcy wysyłali swoje propozycje. Najbardziej trafną okazał się właśnie eMZetKa. Na bilecie poza zdjęciem pasażera, imieniem i nazwiskiem, logotypami miasta oraz programu unijnego, będzie jedynie numer biletu. Pozostałe dane zostaną zapisane na serwerach. Będą na nim zapisane m.in. bilety okresowe, które będzie można doładować na portalu pasażera w internecie lub w punktach sprzedaży. eMZetKa będzie także posiadała tak zwaną e-portmonetkę, którą będzie można doładować i później zakupić bilet w nowoczesnym kasowniku w autobusie.

- Bardzo zachęcam mieszkańców do wyrobienia sobie tej karty, ponieważ dzięki niej będzie wiele przywilejów. Ceny biletów będą wyższe przy zakupie tą kartą, jednak przy wyjściu z autobusu środki będą zwracane na e-portmonetkę. Będziemy mogli w końcu przeprowadzić jakąś dokładniejszą analizę ekonomiczną - powiedziała Joanna Koziarska-Kiziak, prezes MZK w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Pierwsze wyrobienie karty jest bezpłatne. Jeśli się ją zgubi lub uszkodzi, wydanie kolejnej będzie kosztowało 20 złotych. eMZetKa będzie można wyrobić w siedzibie MZK przy ulicy Kozielskiej i w punktach kontroli czasu przy ulicy Pionierów i Piastowskiej. Aby móc skorzystać ze zniżek potrzebny będzie dokument potwierdzający takie prawo - np. legitymacja szkolna lub rencisty. Przy kontroli w autobusie wystarczy już sama karta bez dodatkowych dokumentów.

Tradycyjne bilety nadal będą dostępne w punktach sprzedaży. Jednak u kierowców zakupimy jedynie bilety dwuprzejazdowe, które wpłyną na poprawę punktualności autobusów. Sprzedaż biletów (szczególnie za gotówkę) zajmuje zbyt dużo czasu. 

 

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską i składa się z dwóch części. Pierwszym etapem są karty elektroniczne, a drugim elektroniczne tablice informujące o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu. Będą ona zamontowane przy najbardziej uczęszczanych przystankach - przy ul. Tuwima, Bolesława Krzywoustego, Piastowskiej, przy dworcu PKP, obok galerii handlowej oraz przy placu Raciborskim.

- Rozpoczęłam rozmowy z PKP Polregio, Może w drugiej połowie roku uda nam się połączyć te bilety z biletami PKP na trasach najbardziej popularnych z Kędzierzyna do Opola, czy Wrocławia - powiedziała Sabina Nowosielska, prezydent miasta.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe