Miejsce dawnej podstawówki zajmie market spożywczy należący do sieci Aldi

  • 24.07.2021, 17:53 (aktualizacja 25.07.2021, 12:21)
  • ANKO
Miejsce dawnej podstawówki zajmie market spożywczy należący do sieci Aldi Decyzję w sprawie zamknięcia PSP nr 14 podjęto po wielu kontrowersjach jeszcze w lutym 2012 roku
O tym, że sąsiadujący z centrum handlowym pustostan przy ul. Kozielskiej 16 na os. Pogorzelec zostanie wystawiony na sprzedaż pisaliśmy już w lutym tego roku. Władze miasta zdecydowały się na ten krok, ponieważ niewykorzystany obiekt generował niepotrzebne koszty. Dziś już wiemy, że w miejscu tym pojawi się market spożywczy. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że chodzi o sieć Aldi.

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonej w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Kozielskiej 16, została przegłosowana 25 lutego na sesji rady miasta.

Jak wynikało z uzasadnienia do projektu uchwały, właścicielem nieruchomości zabudowanej oznaczonej jako działki nr 4235/2 i 4235/3 jest gmina Kędzierzyn-Koźle. Łączna powierzchnia obu wskazanych działek wynosi 0,8697 ha. Na przedmiotowej nieruchomości posadowiony jest dwukondygnacyjny (z poddaszem), częściowo podpiwniczony budynek użytkowy dawnej PSP nr 14 o powierzchni użytkowej 1 301,30 mkw.

„Z uwagi na fakt, iż Politechnika Opolska, która zajmowała obiekt zrezygnowała z dalszego utrzymywania oddziałów zamiejscowych w Kędzierzynie-Koźlu, a wcześniej do Gminy zwracali się zainteresowani zakupem tej nieruchomości, postanowiono przygotować ją do zbycia w trybie przetargu nieograniczonego” - wynikało z uzasadnienia do projektu uchwały.

Nieruchomość, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Kędzierzyn-Koźle, położona jest na terenie oznaczonym symbolem przeznaczenia MWU - tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usług nieuciążliwych.

Rzeczoznawca majątkowy określił jej wartość na kwotę 3 037 648 zł. Powierzchnia nieruchomości przekracza 0,15 ha, a jej wartość kwotę 300 000 zł, wobec czego zbycie nieruchomości wymagało zgody Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle.

Do przetargu zgłosił się jeden podmiot, reprezentujący niemiecką sieć dyskontów spożywczo-przemysłowych Aldi. Miasto zarobi na tej transakcji ponad 4 mln zł.

Przypomnijmy, decyzję w sprawie zamknięcia PSP nr 14 ówczesne władze miasta podjęły w lutym 2012 roku. Pusty budynek zlikwidowanej podstawówki generował niemałe koszty, natomiast nie było z niego żadnego pożytku. Zimą obiekt musi być ogrzewany, aby nie doszło do przemarznięcia murów. Wprawdzie przez długi czas pojawiały się różne opcje jego zagospodarowania, ale wszelkie plany spełzły na niczym.

Życie powróciło do niego dopiero w październiku 2016 roku, a wszystko to za sprawą wyższej uczelni. Utworzono w nim siedzibę zamiejscowego Wydziału Inżynierii Systemów Technicznych Politechniki Opolskiej. Był to 7 wydział PO. Studenci mieli do wyboru dwa kierunki: przemysłowe technologie informatyczne i systemy biotechniczne.

W połowie września 2020 roku Politechnika Opolska zdecydowała się na likwidację oddziału zamiejscowego w Kędzierzynie-Koźlu. Powodem było zbyt małe zainteresowanie studentów.

ANKO

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Aldek Framuga
Aldek Framuga 25.07.2021, 20:37
Aldi już jest w Benzen City. Auchan by mogli gdzieś zbudować.
Alina
Alina 25.07.2021, 20:24
A co będzie jeśli konserwator zabytków nie wyrazi zgody na wyburzenie?
Rychu, taki lepszy Ryszard
Rychu, taki lepszy Ryszard 25.07.2021, 20:15
Wyremontowany dach, nowe okna, a będzie tam market, wytłumaczcie mi po co? Jeszcze więcej samochodów, betonu i pięknej marketowej architektury? Ważne, że Niemiec jako jedyny potrafi coś z tym zrobić, kolejny raz...
Zbych
Zbych 26.07.2021, 06:57
Chcesz patrzeć na sadzonki to idź do lasu, chcesz mniej aut i betonu idź do lasu. Skoro jesteś takim przedsiębiorczym Polakiem czemu nic z tym nie zrobiłeś? Do przetargu mógł przystąpić każdy. No chyba, że jesteś tylko hejterem. Nieee, napewno się mylę:)
prawda
prawda 25.07.2021, 17:56
Taka szkoła kurcze, a teraz chcą zamienić na sklep. Gdzie Ci rządzący mają mózgi, chyba na urlopach. Tu powinno powstać przedszkole, a nie sklep. Pani Prezydent proszę myśleć. Żenada.
pętla czasoprzestrzenna
pętla czasoprzestrzenna 25.07.2021, 10:59
Przed IIWŚ wybiegali z tego budynku członkowie HJ i krzyczeli do przechodniów nakazując im podnoszenie ręki w znanym geście . Teraz budynek wraca do korzeni germańskich ale to polska załoga będzie nakazywać rodakom zakładanie masek , pokazywanie ausweisów szczepionkowych lub zanurzanie dłoni w płynach bayerowskich na wejściu

Pozostałe