Od 17 sierpnia zmiana organizacji ruchu na A4 na wysokości węzła Kędzierzyn-Koźle. ZDJĘCIA

  • 16.08.2021, 13:41
  • Źródło: GDDKiA
Od 17 sierpnia zmiana organizacji ruchu na A4 na wysokości węzła Kędzierzyn-Koźle.…
To ostatnia faza prac remontowych prowadzonych na opolskim odcinku autostrady A4, które rozpoczęły się w 2013 roku. Wykonawca w ciągu dwóch lat wyremontuje odcinek pomiędzy Górą św. Anny i granicą woj. opolskiego i śląskiego. Prace w terenie rozpocznie przebudowa dwóch przejazdów awaryjnych w celu przełożenia ruchu na drugą jezdnię. Przeznaczony do remontu odcinek został oddany do ruchu w 2001r., gdzie zastosowano technologię wymagającą remontu po okresie 20 lat.

 

W pierwszej kolejności ruszą prace na jezdni południowej w kierunku Katowic, na odcinku o długości 8,24 km, wraz z remontem węzła Kędzierzyn-Koźle. W tym czasie wjazd i wyjazd na ten węzeł nie będzie możliwy. Objazd zostanie wyznaczony DK88, DK94 i DW426. Od czwartku 12.08 rozpoczęło się ustawianie barier ochronnych, które oddzielą przeciwne kierunki ruchu na jezdni północnej. Ustawianie tych barier spowodowało lokalnie zwężenia do jednego pasa ruchu. Od wtorku 17.08 rozpoczną się faktyczne prace na jezdni południowej na wysokości MOP-u Góra św. Anny do odcinka na wysokości węzła Kędzierzyn-Koźle. Na tym odcinku zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, w ramach których kierowcy będą mieli do dyspozycji tylko jezdnię północną, na której ruch w obu kierunkach będzie odbywał się po dwóch pasach. Remont będzie prowadzony na całej szerokości południowej jezdni autostrad.

 

Obie jezdnie z gruntownym remontem

W ramach zadania jezdnia południowa (w kierunku do Katowic) zostanie wyremontowana na odcinku o długości około 17,5 km, a jezdnia północna (w kierunku do Wrocławia) na odcinku o długości około 12,1 km. Wyremontowana zostanie także nawierzchnia na dwóch węzłach drogowych: Kędzierzyn-Koźle i Strzelce Opolskie. Ze względu na znaczny zakres prac będzie to zadanie dwuletnie. Prace podzielono na pięć etapów robót, z których każdy będzie trwał maksymalnie dwa miesiące.

 

Wymienimy warstwę wiążącą, ścieralną i podbudowę

Wykonawca remontu wymieni warstwę wiążącą i ścieralną nawierzchni, a w niektórych miejscach również podbudowę. Na przejazdach awaryjnych zamontowane zostaną bariery linowe, a na nowej nawierzchni pojawi się oznakowanie poziome wykonane w technologii grubowarstwowej. Remont obejmie również system odwodnienia drogi oraz obiektów mostowych.

 

Remont zakończy się w 2022 roku

Prace dla tego zadania prowadzone będą z wyłączeniem okresu zimowego przypadającego od 15 grudnia do 15 marca, a zakończą się w IV kwartale 2022 r.

Realizujemy założenia i systematycznie poprawiamy jakość A4

Na przestrzeni kilkunastu lat wyremontowaliśmy około 150 km autostrady A4 z całego liczącego ponad 170 km odcinka (w podziale na jezdnię północną i południową) w woj. opolskim. Konieczność przeprowadzania sukcesywnych remontów to standardowa procedura po kilkunastu latach eksploatacji. Na nawierzchni pojawiły się spękania podłużne, poprzeczne i siatkowe, wymagające coraz częstszych interwencji. Remont to przede wszystkim poprawa warunków jazdy, zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom autostrady i wysoki komfort dalekobieżnego ruchu drogowego.

 

Kalendarium remontów na opolskich odcinkach autostrady A4

2013 r. - jezdnia południowa pomiędzy węzłami Opole Zachód a Opole Południe wraz z węzłami Opole Zachód i Opole Południe o długości 11 km

2014 r. - jezdnia północna i południowa pomiędzy węzłami Opole Zachód i Opole Południe o długości 32 km (remont przeprowadzony w dwóch etapach)

2015 r. - jezdnia południowa od granicy woj. dolnośląskiego i opolskiego do węzła Opole Zachód wraz z węzłem Brzeg o długości ok. 30 km

2016 r. - jezdnia północna od granicy woj. dolnośląskiego i opolskiego do węzła Opole Zachód o długości 28 km

2017 r. - jezdnia południowa pomiędzy węzłami Opole Południe a Krapkowice wraz z węzłem Krapkowice o długości ponad 16 km

2018 r. - jezdnia północna pomiędzy węzłami Opole Południe a Krapkowice o długości prawie 14,5 km

2019 r. - jezdnia południowa pomiędzy węzłami Krapkowice a Kędzierzyn-Koźle o długości ponad 7 km

2020 r. - jezdnia północna pomiędzy węzłami Krapkowice a Kędzierzyn-Koźle o długości prawie 13 km

Źródło: GDDKiA

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe