Mroczne i zagadkowe miejsce w lasach okalających Kędzierzyn-Koźle. ZDJĘCIA i FILM

  • 10.09.2021, 13:45
  • Andrzej Kopacki
Mroczne i zagadkowe miejsce w lasach okalających Kędzierzyn-Koźle. ZDJĘCIA… źródło: SRC Urbex
Okazuje się, że okoliczne lasy kryją wiele tajemnic, których pochodzenie do dziś zaskakuje i wzbudza emocje. Między kędzierzyńsko-kozielskimi osiedlami Sławięcice i Azoty znajdował się kiedyś zameczek myśliwski. Do naszych czasów przetrwały z niego jedynie ruiny i interesujące głazy z wyrytymi na nich symbolami, powszechnie znanymi jako runy.

Do miejsca tego nawiązuje m.in. forum internetowe Strażnicy Czasu.

„Nieopodal uroczyska Dąbrowa Leśna, w sąsiedztwie pozostałości niemieckiej wieży obserwacyjnej oraz baterii przeciwlotniczej z okresu II wojny światowej, odnaleźć można bardzo ciekawy kopiec ziemny z kilkoma kamieniami umieszczonymi na szczycie. Na największych głazach wyryto przed laty starogermańskie symbole: strzałę, zakrzywioną swastykę oraz runę sigel. Skojarzenie z hitlerowcami nasuwa się natychmiastowo, jednak najpewniej jest ono błędne. Wydrapane na skale znaki prawdopodobnie mają trochę starszą metrykę. Jak z tymi znakami na kamieniu było naprawdę, pewnie już się nie dowiemy. Mam nadzieję, że nikomu do głowy nie przyjdzie niszczenie z powodów ideologicznych tego ciekawego reliktu przeszłości. Historia i własne doświadczenia uczą, że skrajności i brak refleksji, a przede wszystkim brak szacunku, zazwyczaj nie prowadzą do niczego dobrego” - czytamy na forum Strażnicy Czasu.

Na forum tym w jednym z komentarzy pojawił się wpis, który przybliża nieco znaczenie tych symboli.

„Pierwsza z run - w kształcie grotu strzały - nazywa się Tiwaz. Związana jest Tyrem, synem Odyna, jednorękim bogiem wojny. Według starogermańskich wierzeń ów Tyr był strażnikiem etyki wojownika. Druga runa - w kształcie litery S - to Sigel. Symbolizuje słońce i zwycięstwo. Na kamieniach jest jeszcze wyryta zakrzywiona swastyka. Taka sama występuje na emblemacie niemieckiego towarzystwa okultystycznego Thule. Kiedyś w miejscu, gdzie znajdują się te kamienie, stał zameczek. Jedna z teorii mówi, że zbierała się w nim grupa okultystycznego, nacjonalistycznego towarzystwa Thule, która po I wojnie światowej była wylęgarnią kadr dla ruchu nazistowskiego i inspiratorem rasistowskiej ideologii NSDAP”.

"Lokalna" skontaktowała się w tej sprawie z Edwardem Haduchem z kędzierzyńsko-kozielskiego stowarzyszenia miłośników historii Blechhammer 1944.

- Zamek myśliwski na Dąbrowie został zbudowany w latach 60. bądź 70. XIX wieku. Inicjatorem budowy i pewnie też samym realizatorem był ówczesny książę Hugo von Hohenlohe, właściciel dóbr sławięcickich żyjący w latach 1816-1897. W jednym z artykułów w internecie wyczytałem, że interesował się on tematyką okultystyczną. Zresztą w tych wyższych sferach niemieckich zainteresowanie okultyzmem, czy też mitami starogermańskimi było dosyć powszechne. Nawiązując do samego miejsca, w którym spoczywają te głazy, to jest tam usypany kopiec, który też być może kryje w sobie jakieś tajemnice - nie wyklucza Edward Haduch.

Ostatnio film na temat tego tajemniczego miejsca zamieścił kanał SRC Urbex.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 
Andrzej Kopacki

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

krzysztof
krzysztof 12.09.2021, 07:43
Czy ktoś może podać jakąś bliższą lokalizacje - np w stosunku do "ulic" Dąbrowa leśna i spacerowa ?
and
and 11.09.2021, 08:32
Ktoś tu nie odrobił lekcji historii to nie swastyka choć niektórym się tylko tak kojarzy to znak słońca
Hugo
Hugo 10.09.2021, 16:23
Po drugiej stronie są pozostałości byłego obozu karnego dla żołnierzy wermachtu,to też bardzo ciekawa historia.
krzysztof
krzysztof 12.09.2021, 07:18
Po drugiej stronie czego ?

Pozostałe