Naprawiają historię lokalną. Prace porządkowe na cmentarzu żydowskim w Dębowej. ZDJĘCIA

  • 19.09.2021, 11:36
  • W
Naprawiają historię lokalną. Prace porządkowe na cmentarzu żydowskim w… Fot. Sławomir Pastuszka, Urząd Gminy w Reńskiej Wsi
Kirkut w Dębowej powstał w 1814 r. i był miejscem spoczynku Żydów z Koźla i okolicznych miejscowości do czasów nazistowskich. Po II wojnie światowej popadł w zapomnienie. Później stał się własnością gminy Reńska Wieś, która prowadziła na nim od czasu do czasu prace porządkowe. W 2020 r. podjęto działania mające na celu przywrócenie tego opuszczonego miejsca ludzkiej pamięci.

Jesienne porządki na cmentarzu w Dębowej utwierdzają w przekonaniu, że pamięć o świętym dla Żydów miejscu będzie pielęgnowana już na stałe. Akcja odbyła się 17 września. Można było przyjść o dowolnej porze między godz. 10 a 18, na tak długo, jak pozwalały czas i siły.

Porządki w miejsce świadczącym o obecności Żydów na ziemi kozielskiej, w których wzięło udział około dwudziestu wolontariuszy, zaowocowały kolejnymi odnalezionymi nagrobkami lub ich fragmentami. "Oczyszczono ramy pól grobowych, kilka ustawionych postumentów i zwieńczeń" - czytamy na profilu facebookowym "Cmentarz żydowski w Dębowej".

Przeprowadzenie prac porządkowych i akcji wolontariackiej możliwe było dzięki grantowi pozyskanemu przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego dla Koalicji Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce z Narodowego Centrum Kultury - Program Kultura - Interwencje 2021.

Rozmowa z kierującym pracami na cmentarzu w Dębowej Sławomirem Pastuszką z Koalicji Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce w 32. nr. Nowej Gazety Lokalnej, który ukaże się 21 września 

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

and
and 19.09.2021, 19:31
jak ja nie zapłacę za miejsce na cmentarzu to grób zlikwidują ciekawe kto płaci za miejsca na cmentarzu żydowskim żydzi ?
Zahariasz Goldbaum
Zahariasz Goldbaum 20.09.2021, 23:05
niech już cie głowa nie boli, od piniędzy to My jesteśmy
Emanuel
Emanuel 20.09.2021, 11:59
Ale te miejsca są opłacone. Cmentarze żydowskie nie działają na zasadzie dzierżawy, a jednorazowego.wukupienia gruntu za całkiem spore pieniądze.

Pozostałe