Jak zdrowo schudnąć? Zasady odchudzania

 • 20.09.2021, 14:27
 • Materiał partnera
Jak zdrowo schudnąć? Zasady odchudzania
Utrzymywanie prawidłowej masy ciała jest bardzo ważne dla zdrowia. Nadwaga i otyłość są jednymi z ważniejszych czynników wystąpienia chorób przewlekłych, np. nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy typu 2. Warto jednak pamiętać, że redukcja tkanki tłuszczowej powinna odbywać się według pewnych zasad, aby nie zaszkodzić zdrowiu. Zobacz, jak zdrowo schudnąć.

Zdrowe odchudzanie – co to znaczy?

Warto na początek zastanowić się, co właściwie oznacza zdrowe odchudzanie. To redukcja tkanki tłuszczowej, która odbywa się w sposób nieszkodliwy dla organizmu. Zaleca się, aby spadek masy ciała utrzymywał się na poziomie 0,5–1 kg tygodniowo. Zbyt duża utrata masy ciała może wiązać się z zaburzeniami funkcjonowania tkanek, a tym samym prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości (np. omdlenia, rozregulowania cyklu menstruacyjnego).

Na zdrowe odchudzanie składają się:

 • dobrze skomponowana dieta,
 • regularna aktywność fizyczna,
 • dbałość o samopoczucie fizyczne.

Warto przy tym pamiętać, że nie ma żadnych metod, które pozwalają na szybką utratę masy ciała. Odchudzanie to proces. Lepiej dać sobie więcej czasu, aby nie wpłynął on na pogorszenie zdrowia, a jego efekty były długotrwałe.

Co jeść, żeby schudnąć?

W odchudzaniu dużą rolę odgrywa dieta. Przede wszystkim powinna być ona dopasowana do potrzeb organizmu, a więc pokrywać jego zapotrzebowanie na energię. Należy pamiętać, że każda osoba ma inne zapotrzebowanie na energię. Zależy ono od płci, masy ciała, a także podejmowanych aktywności w ciągu dnia. W jego obliczeniu może pomóc dietetyk.

Z jadłospisu trzeba wyeliminować: niezdrowe tłuszcze, produkty przetworzone, cukry proste. Zaleca się ograniczenie węglowodanów. W diecie nie może zabraknąć:

 • zdrowych tłuszczów roślinnych,
 • nasion i orzechów,
 • świeżych warzyw i owoców,
 • produktów z pełnego ziarna,
 • jaj,
 • ryb,
 • chudego mięsa (koniecznie dobrej jakości),
 • roślin strączkowych.

Zalecane jest spożywanie posiłków o regularnych porach. Powinny być one małe objętościowo. Na talerzu powinny znaleźć się produkty ze wszystkich grup żywieniowych. Do picia najlepiej stosować wodę (może być z dodatkiem soku z cytryny lub soli) lub ziołowe napary.

Ważne są zdrowe tłuszcze. Jednym z nich jest olej MCT. Więcej informacji na jego temat można znaleźć na stronie: https://4ease.pl/blog/o-cbd/czym-jest-olej-mct.

Czy aktywność fizyczna jest ważna w odchudzaniu?

Dieta jest skuteczna tylko w połączeniu z aktywnością fizyczną. Ruch uwrażliwia tkanki na insulinę. Ponadto pozwala lepiej spożytkować energię, przez co nie odkłada się ona w formie tkanki tłuszczowej. Aktywność fizyczna musi być dostosowana do możliwości organizmu. Nie może być też zbyt intensywna.

Zdrowe odchudzanie to dobre samopoczucie psychiczne

W odchudzaniu ważne jest dobre samopoczucie psychiczne. Należy być zmotywowanym, ale nie stawiać przed sobą zbyt wygórowanych celów. Ich osiągnięcie jest trudne. Tym samym sprzyja poddaniu się. Nie wolno też karać się za popełniane błędy lub drobne grzeszki (np. zjedzenie kawałka ciasta).

 

 

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe