Grzędzin, Wronin i Dzielawy w oczach Łukasza Atamańczuka i Radka Skowrona. FILM

  • 22.09.2021, 14:04 (aktualizacja 22.09.2021, 17:06)
  • Andrzej Kopacki
Grzędzin, Wronin i Dzielawy w oczach Łukasza Atamańczuka i Radka Skowrona.… Stopklatka z filmu Łukasza Atamańczuka i Radka Skowrona
Miejscowości Grzędzin, Wronin i Dzielawy w gminie Polska Cerekiew to trzy piękne wioski położone tuż obok siebie. Czas odcisnął na nich swoje piętno, ale wciąż są urokliwe i nostalgiczne. Możemy je podziwiać w liczącym niespełna 3,5 minuty filmie nakręconym przez Łukasza Atamańczuka i Radka Skowrona.

Jak wynika z Wikipedii, wspomniane miejscowości mają całkiem bogatą historię.

Przykładowo Wronin pojawia się po raz pierwszy w źródłach z 1294 roku jako Wranow, a od 1531 r. - Wronin (nazwa wywodząca się od nazwy osobowej „wrona”). Powstał jako folwark w już istniejącym układzie przestrzennym „ulicówki”. Do dzisiaj dobrze zachował się ulicowy układ przestrzenny i zabudowa wsi kmiecej. Na przełomie XVI i XVII wieku Wronin należał do hrabiów von Oppersdorf. Od drugiej połowy XVIII w. funkcjonował tutaj młyn. Z zabudowań dworskich, poza ruinami budynków gospodarczych pozostały dwa budynki przy drodze - dawne czworaki oraz stojący obok spichlerz przerobiony na budynek mieszkalny. Widoczny na filmie budynek był niegdyś dworską szklarnią, zwróconą w stronę południową, a w piwnicach zachował się system ogrzewania.

Z kolei osada Grzędzin jest wzmiankowana w 1264 r. Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwy określającej grząski, bagnisty grunt. Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najstarszą nazwę miejscowości wymienia Grzędzyn podając jej znaczenie „Sumpfplatz” czyli „Bagno”. Nazwa ta została później fonetycznie zmieniona na Grzendzin, a w 1936 r. przemianowano ją na Grenzburg. Po II wojnie światowej powrócono do pierwotnej nazwy. Warto dodać, że stacja Grzędzin była niegdyś bardzo ruchliwa, bo obsługiwała też pociągi z Polskiej Cerekwi, lub też na trasie do Baborowa.

Kilka słów jeszcze na temat wsi Dzielawy. Pierwsze wzmianki o tej osadzie pochodzą z 1340 roku. Według niemieckiego językoznawcy Heinricha Adamy’ego nazwa wywodzi się od polskiego określenia „dzielić”.  W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu, jako najstarszą nazwę wymienia Dzielów, podając jej znaczenie „Teilstuck” czyli w języku polskim „fragment”. Nazwa została później fonetycznie zmieniona na Dzielau i utraciła swoje pierwotne znaczenie. I w tym przypadku do pierwotnej nazwy powrócono już po II wojnie światowej.

Zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...
Andrzej Kopacki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

S.W.
S.W. 24.09.2021, 21:27
Film jest piękny. Niestety nie mogę zgodzić się z artykułem. Autor powołuje sie na Heinricha Adamy, który był jedynie pasjonatem historii, nie miał ani wyższego wykształcenia, ani odpowiedniego przygotowania merytorycznego, poza tym nie znał języka polskiego. W swojej książce, poza wieloma błędami, pisze m.in., że Dzielau i Dzielów to jedna i ta sama wioska, a tymczasem to dwie różna miejscowości.
Informacje o Grzędzinie i Wroninie w artykule też są nieprawdziwe, źródła podają całkiem inne nazwy, daty, ...

Pozostałe