piątek, 26 kwietnia 2024 21:13
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Święto Reformacji obchodzono w kościele ewangelicko-augsburskim w Kędzierzynie

Dla większości mieszkańców niewielki, ceglany kościółek przy skrzyżowaniu ul. Głowackiego z Grunwaldzką w Kędzierzynie to tylko zabytek. Mało kto wie, że jest to świątynia filialna parafii ewangelicko-augsburskiej w Zabrzu, w której regularnie odbywają się nabożeństwa.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Kościół został wybudowany ze składek protestantów na początku XX wieku. Plac pod budowę ofiarował książę von Hohenlohe-Oehringen ze Sławięcic. Poświęcenie budowli odbyło się 6 lipca 1903 roku. Świątynia przetrwała II wojnę światową, a od 1948 roku jest filią zabrzańskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku kościół został wyremontowany.

Co dwa tygodnie w niedziele odbywają się w nim nabożeństwa, które odprawia ksiądz Dariusz Dawid, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Zabrzu. Ostatnie miało miejsce 31 października w Święto Reformacji, zwane też Pamiątką Reformacji. Obchodzone jest w rocznicę słynnego wystąpienia Marcina Lutra, który domagał się reformy kościoła katolickiego i 31 października 1517 roku dokument ze swoimi 95. tezami, przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze. To dało początek reformacji.

Uroczyste nabożeństwo z kamerą odwiedził Maciej Niemas.

- Parafia obchodziła wiele rocznic, ale nikt się nią za bardzo nie interesował. Warto zaznaczyć, że kościół był wykorzystywany jako sala koncertowa, a nawet zastępował świątynię wyznawcom prawosławia. Chciałem tym filmem wyjść naprzeciw nielicznym wiernym z Kędzierzyna-Koźla oraz innym luteranom, którzy specjalnie przyjeżdżają do naszego miasta z różnych stron Polski, aby uczestniczyć w nabożeństwach. Dzięki nim ten kościół nie jest tylko zabytkiem - przyznał autor filmu.

ZOBACZ FILM

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Z kościółkiem związany jest też pewien eksponat w kozielskim muzeum. Chodzi o tablicę pamiątkową z nazwiskami 18. poległych podczas I wojny światowej, która umieszczono w kędzierzyńskiej świątyni. Poświęcona została w Dzień Zaduszny 1925 roku. Upamiętniała żołnierzy z Kędzierzyna, którzy służyli w 3. kompanii 62. Górnośląskiego Regimentu Piechoty. Na terenie Francji zginęli i tam zostali pochowani: kapral Martin Leder, grenadier Curt Pannewitz, kanonier Willi Bartel oraz telegrafista Wilhelm Richards. 27 lipca 1917 roku w Belgii zginął Ernest Rother, którego pochowano na cmentarzu wojennym w Menen. Nie są znane miejsca śmierci i pochowków pozostałych ewangelickich mieszkańców Kędzierzyna: Ottona Tauera, Curta Vogta, Ottona Alera, Karla Schmidta, Augusta Schiefersteina, Theobalda Hoffmana, Oskara Pravemanna, Wilhelma Lauterbacha, Hermana Klüsenera, Arthura Freihuba, Martina Bergera i Ernsta Rothera. Jedynie na ogromnej drewnianej tablicy, znajdującej się obecnie w Muzeum Ziemi Kozielskiej, można poznać daty ich śmierci.


W świątyni przed laty odbywały się wydarzenia kulturalne, m.in. koncert zespołu Trebunie Tutki 17 kwietnia 2001 roku

W świątyni przed laty odbywały się wydarzenia kulturalne, m.in. koncert zespołu Trebunie Tutki 17 kwietnia 2001 roku


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: StanleyTreść komentarza: Ja w zeszła niedzielę dałem się zrobić w ten sam sposób na 2350 PLN, kolega z mesendzera pisał że ma problem z bankiem i że odda pieniądze, zebym zapłacił za paczkę. Niestety zbyt późno dowiedziałem się o włamaniu na jego konto - chcesz być miły, pomóc bo możesz - jednak dobry zwyczaj nie pożyczaj -niestety straciłem czujnośćData dodania komentarza: 26.04.2024, 18:10Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: NikiTreść komentarza: A co robiliście przez ostatnie lata.Zla kondycja finansowa to nie kwestia ostatniego roku.Firma na dnie a wy chcecie podwyżki i nie chcecie restrukturyzacjiData dodania komentarza: 26.04.2024, 17:51Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: ZbigniewTreść komentarza: Zabetonowany zostanie piękny teren zielony, czysty bandytyzm. Ten kto wyznaczył pod zabudowę cenne zadrzewienie powinien wylądować w pierdlu. W koło jest tyle "gołych gruntów" jak chociażby nikomu nie potrzebne boisko, to nie, trzeba wyrżnąć stu letnie drzewa. Ignorancja ekologiczna w tym mieście osiąga najwyższe poziomy.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 17:03Źródło komentarza: Mieszkania w bloku SIM w Kędzierzynie-Koźlu. Złóż wniosek!Autor komentarza: JakubTreść komentarza: NieprawdaData dodania komentarza: 26.04.2024, 16:05Źródło komentarza: Pożegnanie maturzystów w kozielskim liceum. ZDJĘCIAAutor komentarza: Jakub M.WieczorekTreść komentarza: nieprawdaData dodania komentarza: 26.04.2024, 16:04Źródło komentarza: Pożegnanie maturzystów w kozielskim liceum. ZDJĘCIAAutor komentarza: EwaTreść komentarza: W latach 90 tych dziewczyny bez makijażu. A teraz, jak starsze kobiety. Niektóre wyglądają naprawdę źle. Zbyt mocno. Co się porobiło? W moim liceum nie mogliśmy się malować do szkoły. Nawet paznokci. Ja nawet nie pomyślałam o makijażu. Byłyśmy dziewczęce.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 15:07Źródło komentarza: Pożegnanie maturzystów w kozielskim liceum. ZDJĘCIA
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna