Uczniowie ze szkoły w Sławięcicach spotkali się z autorką książki o tańcach

  • 16.11.2021, 14:20
  • Źródło: ZS nr 3
Uczniowie ze szkoły w Sławięcicach spotkali się z autorką książki o tańcach
15 listopada 2021 roku uczniowie klasy II TH Zespołu Szkół nr 3 w Sławięcicach wzięli udział w spotkaniu autorskim z Zofią Czechlewską, autorką książki pt. „Polskie Tańce Narodowe”.

W Polsce na przestrzeni wieków powstało kilka charakterystycznych tańców, które wywarły największy wpływ na budowanie kultury narodowej i tradycji muzycznej. Określa się je mianem Polskich Tańców Narodowych. Należą do nich: polonez, mazur, kujawiak, oberek, krakowiak. Tańce te wywodzą się z tradycji ludowych, wiejskich, z którymi są silnie utożsamiane, z czasem jednak zostały przysposobione przez wyższe warstwy społeczne i wyniesione do rangi symbolu narodowego.

Jak odróżnić kujawiaka od krakowiaka? Czym charakteryzuje się polonez? Jakie cechy charakterystyczne ma mazur i oberek? Na te i inne pytania odpowiedziała młodzieży ze szkoły w Sławęcicach Zofia Czechlewska. Spotkaniu towarzyszył także pokaz tańców narodowych w strojach narodowych w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.
Spotkanie autorskie organizowane było w ramach obchodów Tygodnia Patriotycznego.

Źródło: ZS nr 3

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe