środa, 1 maja 2024 23:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Memoriał Sławomira Kowalika. Wspomnienie o trenerze tenisa stołowego

Turniej tenisa stołowego pamięci trenera Sławomira Kowalika obędzie się w hali "Śródmieście" przy al. Jana Pawła II w Kędzierzynie-Koźlu 20 listopada. Przypominamy postać legendarnego szkoleniowca z naszego miasta.
Memoriał Sławomira Kowalika. Wspomnienie o trenerze tenisa stołowego

To będzie turniej tenisa stołowego dla dzieci ze szkół podstawowych pod honorowym patronatem prezydenta Kędzierzyna-Koźla. Do zmagań mogą przystąpić zawodnicy posiadający licencję Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Początek gier o godz. 9.

Organizatorami wydarzenia są: Kłodnickie Towarzystwo Sportowe "Kłodnica" oraz Miejski Międzyszkolny Klub Sportowy przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

Niewiele było takich postaci w lokalnym sporcie. Nazwisko Sławomira Kowalika niemal każdemu kojarzyło się z tenisem stołowym. Ponad 60 lat związany był z tą dyscypliną. Był trenerem i działaczem, który wychował całe pokolenia młodych zawodników. Pisał też teksty do „Lokalnej”. Tryskał zdrowiem i optymizmem. Choć był już na emeryturze, to odszedł za wcześnie.

Sławomir Kowalik urodził się w 22 września 1936 roku w Ksawerynowie, niewielkiej miejscowości na pograniczu województw mazowieckiego i lubelskiego. W wieku 15 lat przyjechał do Sławięcic, gdzie rozpoczął naukę w technikum chemicznym. Miał talent do sportu. Mimo niespecjalnych warunków fizycznych radził sobie zarówno w piłce nożnej, jak i koszykowej. Trenował też z powodzeniem lekką atletykę. Bardzo lubił boks. W Sławięcicach natknął się na tenis stołowy, z którym - jak się później okazało - związał się na całe życie. Jak to często bywa, o takiej decyzji zdecydował przypadek. W technikum Kowalik poznał Narcyza Kucharzewskiego. Razem mieszkali w internacie i uczęszczali do jednej klasy. Narcyz trenował ping-ponga. Był nawet zawodnikiem Unii Tułowice. To on zaczął uczyć kolegę zasad gry, ustawienia przy stole, trzymania rakietki i podstawowych zagrań. Każdą wolną chwilę chłopcy spędzali przy stole.

Po skończeniu szkoły Kowalik rozpoczął pracę w Zakładach Azotowych „Kędzierzyn”. Życie zawodowe łączył z treningami różnych dyscyplin. Reprezentował Unię Kędzierzyn w lekkiej atletyce, gdzie w biegu na 100 metrów uzyskał niezły wynik: 11,5 sekundy. W nieistniejącej już hali sportowej obok dworca PKP w Kędzierzynie działała sekcja boksu. Tam też można było spotkać Kowalika. Jednak najbardziej ciągnęło go do ping-ponga. Był zawodnikiem m.in. w Górniku Januszkowice, Chemiku Kędzierzyn, Starcie Kędzierzyn i Ruchu Zdzieszowice.

W latach 60. rozpoczął szkolenie innych. Społecznie pełnił funkcję trenera juniorów w Chemiku. W 1968 roku ukończył w Opolu kurs instruktora tenisa stołowego oraz kurs sędziowski. Rok później został też instruktorem boksu. Kiedy przy ówczesnej ulicy Karola Świerczewskiego została otwarta kryta pływalnia, Kowalik był tam jednym z pierwszych ratowników.

Na początku lat 70. rozpoczął pracę w Starcie Kędzierzyn, gdzie odnosił znaczne sukcesy jako szkoleniowiec. W 1977 roku wprowadził żeńską drużynę do drugiej ligi. Po jednym sezonie dziewczyny spadły, ale w 1979 roku zespół żeński, a także męski, wywalczył awans. Żeńska ekipa Startu przez siedem lat występowała w drugiej lidze. W tym samym roku Kowalik uzyskał tytuł trenera drugiej klasy na AWF-ie w Poznaniu, filii w Gorzowie Wielkopolskim. Swoje kwalifikacje podniósł 11 lat później, gdy w Warszawie uzyskał stopień trenera pierwszej klasy.

Wychowankowie szkoleniowca z Kędzierzyna-Koźla odnosili sukcesy indywidualne nie tylko w województwie. Jego podopieczny Filip Knyszewski był mistrzem Polski i reprezentantem kraju.

W międzyczasie Kowalik pożegnał się ze Startem i rozpoczął pracę w pobliskich Zdzieszowicach. W Ruchu stworzył od zera sekcję tenisa stołowego. Szkolił młodzież, a zespoły seniorów mężczyzn i kobiet wprowadził do drugiej ligi.

Po jakimś czasie wrócił do pracy w Kędzierzynie-Koźlu. W 1994 roku utworzono Miejski Międzyszkolny Klub Sportowy, w którym powstała sekcja tenisa stołowego.

W 1997 roku Kowalik uzyskał licencję sędziowską upoważniającą do prowadzenia spotkań w pierwszej lidze i ekstraklasie. Przez cztery kadencje pełnił funkcję członka Zarządu Opolskiego Związku Tenisa Ziemnego. W 2000 roku rozpoczął współpracę z Odrą Koźle i wprowadził tenisistów tego klubu do drugiej ligi. Później skupił się na pracy z młodzieżą w MMKS-ie. Jego wychowanką była m.in. reprezentantka kraju Paulina Knyszewska.

Trwająca ponad sześćdziesiąt lat przygoda z celuloidową piłeczką przyniosła Kowalikowi nie tylko sukcesy sportowe, ale i słowa uznania. Otrzymał mnóstwo nagród i wyróżnień. Odnosił też sukcesy w plebiscycie „Nowej Gazety Lokalnej” na najpopularniejszego trenera miasta i powiatu. Zmarł nagle 10 maja 2015 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SuperTreść komentarza: I nawet nie trzeba flag biało-czerwonych. Super!Data dodania komentarza: 01.05.2024, 16:48Źródło komentarza: 20-lecie członkostwa w UE z „Koziołkiem”. ZDJĘCIAAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na tej obwodnicy powiniej czę#ci stać patrol policji,bo samochodziaże też łamią tam przepisyData dodania komentarza: 01.05.2024, 16:24Źródło komentarza: Motocyklista stracił prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechał 141 km/hAutor komentarza: pennyTreść komentarza: Dziecko się urodziło żadne cudo gratulacjeData dodania komentarza: 01.05.2024, 12:50Źródło komentarza: Nadia to tęczowa córeczka. Oszaleli na jej punkcieAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Czy ktoś poza tępymi pisiorami wierzy że kiedykolwiek powstanie ta szprycha??? Od 8 lat nie mogą się dogadać w sprawie 500 m toru do kozielskiego portu a tu za chwilę okaże się że żeglugi towarowej na Odrze nie będzie 😭Data dodania komentarza: 01.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Znów o kolei na sesji rady miastaAutor komentarza: DarekTreść komentarza: A to dopiero 3 bieg był 🫢Data dodania komentarza: 01.05.2024, 10:05Źródło komentarza: Motocyklista stracił prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechał 141 km/hAutor komentarza: tylko kpoTreść komentarza: Nie mogę bezpiecznie przejść Kozielską. Głowackiego uratują tężnie. Dom towarowy w centrum jest pusty. Na szczęście dzięki KPO będzie więcej wiatraków i fotoradarów.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 08:14Źródło komentarza: Jak Unia wpłynęła na życie mieszkańców Kędzierzyna-Koźla?
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 14°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna