Dwudniowe święto przełajowców. Za nami XXVIII Przełajowy Wyścig Kolarski Bryksy Cross. ZDJĘCIA

  • 21.11.2021, 17:13
  • W
Dwudniowe święto przełajowców. Za nami XXVIII Przełajowy Wyścig Kolarski… Zdjęcia: Adam Wielgan, LKS "Bryksjusz" Gościęcin/YouTube
Czołówka kolarstwa przełajowego zjechała w przedostatni weekend listopada do Gościęcina, by rywalizować w Super Pucharze Polski. Była to już 28. edycja imprezy kolarskiej, przeprowadzanej w malowniczym przysiółku gminy Pawłowiczki.

Najbardziej znany wyścig przełajowy w Polsce. Zawodnicy jak zawsze rywalizowali w okolicach zabytkowego kościoła pątniczego pw. św. Brykcjusza i dawnej pustelni. Na pagórkowatym terenie, mijając na trasie stacje drogi krzyżowej, ścigali się kolarze z Polski i zagranicy. Rywalizowano m.in. w konkurencjach młodzików i juniorów oraz Elita i Masters. Tę imprezę cyclocrossową można było śledzić na żywo w Internecie.

"Trasa jedna z bardziej wymagających w Polsce, a dodatkowo dobrze przygotowana i oznaczona - tak jak powinno być na przełaju. Czuć belgijską atmosferę w powietrzu, organizatorzy dbają o to, żeby zawodnicy mieli piękną arenę do rywalizacji. Z roku na rok impreza coraz lepiej wygląda" - na miesiąc przed imprezą podzielił się z użytkownikami Facebooka Bartosz Mikler z Victoria Jarocin Accent, jedna z najbarwniejszych postaci polskiego kolarstwa. I to zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Mikler bowiem rozpoznawalny jest dzięki kolorowym strojom, w jakich startuje.

Bryksy Cross to jedyny wyścig przełajowy w Polsce z rangą UCI (C2). - Myślę, że ta impreza to perełka nie tylko w naszej gminie, ale i w kraju - powiedział pod koniec zawodów, gratulując wszystkim zwycięzcom, wójt gminy Pawłowiczki Jerzy Treffon. Zaprosił równocześnie do Gościęcina na zaplanowane w terminie 8-9 stycznia 2022 r. 85. Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym.

Impreza wraca do Gościęcina po 10 latach! To, że odbędzie się właśnie u nas, ogłoszono na zakończenie poprzednich Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym, które przeprowadzono we Włoszakowicach (woj. wielkopolskie). Jak czytamy na portalu mtb-xc.pl, jest już "wieloletnią i co ważne dobrą" tradycją taki sposób wyłaniania organizatora kolejnej edycji. Dotychczas zawody tej rangi rozegrano w Gościęcinie tylko w 2011 r.

Wracając do Bryksy Cross, w najważniejszych wyścigach zawodów, koronnej kategorii elita mężczyzn, zaliczanej do klasyfikacji UCI, tryumfował olimpijczyk z Londynu, wielokrotny mistrz Polski w kolarstwie przełajowym Marek Konwa, broniąc tytułu sprzed roku. Drugi stopień podium w UCI C2 wywalczył Jakub Riman - TJ Auto Skoda Mlada Boleslav. Trzecia lokata dla wspomnianego Bartosza Miklera (w ubiegłym roku w Gościęcinie był drugi).

W swych początkach, czyli przeszło dwie dekady temu, wyścig miał nieporównywalnie mniejszy zasięg. Dziś udział w nim to okazja do zdobycia punktów w klasyfikacji Super Pucharu Polski. Impreza przyciąga mistrzów.

Organizatorem Bryksy Cross jest LKS "Bryksjusz" Gościęcin z Janem Paterakiem na czele - pomysłodawcą i dyrektorem zawodów. Wydarzenie współorganizuje Urząd Gminy w Pawłowiczkach, Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu i Polski Związek Kolarski.

Podczas imprezy licytowano koszulkę na leczenie 6-letniej Emilki z Pawłowiczek, która choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Koszulkę udało się wylicytować za 800 zł.

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe