Boisko (prawie) gotowe. Na tę inwestycję czekano wiele lat. ZDJĘCIA

  • 29.11.2021, 11:05
  • W
Boisko (prawie) gotowe. Na tę inwestycję czekano wiele lat. ZDJĘCIA Zdjęcia: Natalia Stachura, archiwum prywatne
Gmina Reńska Wieś zakończyła przebudowę boiska piłkarskiego w Większycach i złożyła rozliczenie otrzymanej na ten cel dotacji z Ministerstwa Sportu. Pozostaje czekać na wzejście trawy i przygotowanie murawy do rozgrywek.

Wieloletnie zabiegi klubu LKS PoRaWie Większyce o nowe boisko nabrały rozpędu, gdy sołectwo wygospodarowało środki z funduszu sołeckiego na sporządzenie dokumentacji projektowej. Wszystko po to, by czwartoligowy klub mógł rozgrywać spotkania na rodzimym obiekcie. Opolski Związek Piłki Nożnej nie dopuszczał boiska do gry z powodu m.in. dwumetrowej różnicy pomiędzy jednym końcem murawy a drugim.

Po sporządzeniu dokumentacji projektowej w 2016 roku rozpoczęły się zabiegi o pozyskanie dofinansowania inwestycji w Ministerstwie Sportu. W obecnej kadencji samorządu, i to dopiero za drugim razem, wniosek otrzymał dofinansowanie w wysokości 290 tys. zł zamiast wnioskowanych 580 tys. zł. Można było przystąpić do montażu finansowego i wyłonienia wykonawcy inwestycji.

Rada Gminy Reńska Wieś, bynajmniej nie jednogłośnie, na wniosek wójta Tomasza Huberta Kandziory zabezpieczyła środki na realizację inwestycji.

- W ramach rady było tyluż zwolenników, co przeciwników inwestowania środków w boisko w Większycach, bo z pewnością można by wymienić wiele pilniejszych i potrzebniejszych większej liczbie mieszkańców inwestycji - mówi wójt Kandziora. - Myślę, że decydujący mógł być między innymi fakt, że boisko w Reńskiej Wsi, gdzie grają aż cztery drużyny Śląska Reńska Wieś: seniorzy, juniorzy, trampkarze i młodzicy, a także gościnnie czwartoligowcy z Większyc, po prostu zaczyna mocno odczuwać to obciążenie i postępuje jego degradacja. Kolejne lata takiej koabitacji byłyby po prostu niemożliwe - dodaje.

Jeszcze w 2020 roku w postępowaniu przetargowym wyłoniono firmę Grumix Sp. z o.o., która w gminie realizowała już inwestycje boiskowe, jak orlik w Reńskiej Wsi i boisko szkolne w Większycach, a tę w Większycach miała wykonać za niespełna 820 tys. zł. Inwestycja obejmowała wyrównanie płyty boiska, ogrodzenie go, utwardzenie części terenu, instalację trybun, piłkochwytów i innych elementów wyposażenia boiska. Umowę podpisano z początkiem roku 2021. Niestety, w związku z warunkami pogodowymi wczesną wiosną, sytuacją pandemiczną, opóźnieniami w dostawie materiałów prace nie były płynne. Ponadto już w trakcie realizacji zadania pojawiła się ze strony działaczy PoRaWia koncepcja wzbogacenia inwestycji o oświetlenie i system nawodnienia.

Dzięki kolejnym środkom dołożonym przez radnych gminy oraz pozyskanemu przez zarząd klubu sponsorowi pomysł wydawał się mocno realny. Niestety, należało znów wstrzymać część prac na boisku, by uzupełnić dokumentację o nowe elementy inwestycji oraz wykonać je. W ten sposób realizacja zadania przeciągnęła się aż do listopada.

- Teraz wszyscy oczekują wzejścia i odpowiedniego zakorzenienia się trawy, co może potrwać nawet do końca przyszłorocznych wakacji. Firma Grumix jest zobowiązana do ewentualnych poprawek i pielęgnacji murawy aż do jej trzeciego pełnego koszenia. Trzymamy kciuki - mówi Tomasz Hubert Kandziora. - Obiekt jest odebrany, a rozliczenie dotacji złożone w ministerstwie. Teraz pozostaje cierpliwie czekać na wzrost i zakorzenienie się murawy. W tak zwanym międzyczasie przyjrzymy się tematowi komunikacji wewnątrz obiektu i być może uzupełnimy jeszcze ciągi komunikacyjne. Życzyłbym sobie, by piłkarze PoRaWia w rundzie jesiennej sezonu 2022/23 wybiegli już na swoje boisko - dodaje wójt.

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe