Policjanci z dronem w niecałe dwie godziny namierzyli 7 kierowców, którzy wyprzedzali na przejściu dla pieszych. ZDJĘCIA

  • 30.11.2021, 15:29
  • Źródło: Policja
Policjanci z dronem w niecałe dwie godziny namierzyli 7 kierowców, którzy…
Policjanci z Kędzierzyna-Koźla uczestniczyli w wojewódzkich działaniach pod nazwą „Tydzień bezpieczeństwa pieszych”. Ich celem była poprawa bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. W działaniach z wykorzystaniem drona funkcjonariusze zwracali uwagę zarówno na zachowania kierowców jak i błędy popełnianie przez pieszych.

Podczas akcji trwającej w dniach 22-28 listopada policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych jak i też na to jak zachowują się sami piesi. W czasie działań mundurowi ujawnili blisko 250 wykroczeń popełnionych przez użytkowników dróg. Dla ponad 150 osób kontrola zakończyła się mandatem karnym.

Policjanci przebadali trzeźwość blisko 300 kierujących, z których 2 osoby zdecydowały się kierować po alkoholu. Zatrzymali także 15 dowodów rejestracyjnych oraz dwie osoby, które nie powinny kierować samochodem. Jedna z nich nie miała uprawnień, a druga miała sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

W celu zwiększenia efektywności do swoich działań wykorzystaliśmy także policyjnego drona z Komendy Miejskiej Policji w Opolu. W piątek przy jego pomocy, mundurowi monitorowali kędzierzyńsko-kozielską obwodnicę. W ciągu niespełna dwóch godzin policjanci ujawnili 7 kierowców, którzy wyprzedzali na przejściu dla pieszych, lub bezpośrednio przed nim. Osoby te zostały ukarane mandatem karnym, a ich konto powiększyło się o 10 punktów.

Jeszcze raz przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

- zachować szczególną ostrożność;

- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (przy czym kierujący tramwajem ustępuje pierwszeństwa tylko pieszemu znajdującemu się na przejściu).

Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Niezależnie od tego w jakim charakterze korzystamy z drogi pamiętajmy, aby robić to w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu. Chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo.

Źródło: Policja

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe