Wózek widłowy wysokiego składowania - zobacz, co potrafi!

  • 24.06.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Wózek widłowy wysokiego składowania - zobacz, co potrafi!
Z roku na rok przybywa nowych powierzchni magazynowych oraz pomysłów, na to w jaki sposób opcjonalnie zagospodarować przestrzeń. Najbardziej popularnym rozwiązaniem tej sytuacji jest wysokie składowanie, które nie mogłoby odbywać się bez efektywnego i niezastąpionego sprzętu, jakim jest wózek widłowy wysokiego składowania.

Tylko w zeszłym - 2018 roku, do użytkowania oddane zostało 2,21 mln mkw nowych powierzchni magazynowo-produkcyjnych, a pod koniec roku w trakcie budowy pozostało jeszcze dodatkowych blisko 2 mln mkw. Nowe powierzchnie magazynowe to także dodatkowa konieczność organizacji, zagospodarowania i zapewnienia obsługi. Wynikiem tego zapotrzebowania jest co roku rekordowa liczba oddanych do użytkowania wózków podnośnikowych jezdniowych oraz unoszących. Jednym z częściej wybieranych obecnie modeli jest wspomniany już wózek widłowy wysokiego składowania.

Wózek widłowy wysokiego składowania - charakterystyka

wozek-widlowy-wysokiego-skladowania-charakterystyka

Czym są wózki widłowe wysokiego składowania? Wózki tego typu to pojazdy magazynowe o napędzie elektrycznym. Z uwagi na boczne umiejscowienie karetki wideł w stosunku do kabiny operatora urządzenia te poruszają się w charakterystyczny sposób oraz są nieco bardziej skomplikowane w obsłudze.
Jak wspomniano, wózki widłowe wysokiego składowania posiadają napęd elektryczny, dzięki czemu nie wytwarzają szkodliwych spalin, jak wózki widłowe spalinowe i są przystosowane do pracy wewnątrz zamkniętych pomieszczeń.
Tym, co wyróżnia wózki widłowe wysokiego składowania na tle innych pojazdów elektrycznych, jest duża wysokość podnoszenia ładunku. W przypadku konkretnych modeli może to być nawet do 12 metrów, co pozwala na obsługę naprawdę wysokich magazynów.
Innymi urządzeniami wykorzystywanymi na co dzień do obsługi hal produkcyjnych i magazynowych są:

  • wózki widłowe czołowe elektryczne;
  • wózki do kompletacji;
  • wózki podwieszane;
  • wózki paletowe z masztem.

Jednak obsługa wysokich regałów to nie jedyne zadanie w którym sprawdzają się wózki wysokiego składowania. Dzięki swojej zwartej i kompaktowej budowie oraz bocznemu ułożeniu wideł z łatwością transportują także długie ładunki - takie jak rury, pręty, deski itp.

Koszt zakupu wózka widłowego wysokiego składowania

koszt-zakupu-wozka-widlowego-wysokiego-skladowania

Skoro wózek widłowy wysokiego składowania jest tak efektywny, a przy tym posiada liczne zastosowania i jest bardziej wydajny niż wózki czołowe, to spodziewać się można także, iż koszt jego zakupu może być nieco wyższy.
O ile w przypadku tradycyjnego wózka widłowego ceny nowych markowych pojazdów wynoszą ok 60-80 tys. złotych, o tyle koszt zakupu wózka widłowego wysokiego składowania rozpoczyna się od ok. 150 tysięcy złotych i jest zależny od kilku podstawowych czynników.
Od czego zależy cena wózka widłowego wysokiego składowania?
Na cenę pojazdu wpływa:
- wybór marki i konkretnego modelu pojazdu (pomimo, iż markowe wózki widłowe zawsze są droższe, warto pamiętać o tym, że sprawdzona marka, to większa dbałość o jakość wykonania, łatwy dostęp do części zamiennych i dłuższa gwarancja na zakup sprzętu);
- rok produkcji wózka;
- parametry, jakie może osiągać sprzęt (wózek widłowy wysokiego składowania o większej maksymalnej wysokości podnoszenia i większym udźwigu, a zbliżonych pozostałych parametrach, będzie zawsze droższy niż jego odpowiednich o słabszych osiągach);
jakość wykonania urządzenia;
- zastosowane technologie (nowoczesne wózki projektowane są z myślą o ergonomicznym zużyciu energii połączonym z wydajną pracą, stosowane w pojazdach rozwiązania mają na celu ułatwić i usprawnić codzienną pracę, a także np. poprzez stosowanie w wózkach systemów dostępu na kod PIN, uniemożliwić obsługę pojazdu osobom nieuprawnionym).
To tylko niewielka część spośród wielu składowych, które oddziałowują i wpływają bezpośrednio na cenę wózka widłowego wysokiego składowania.

Wózek widłowy wysokiego składowania - jak kupić go taniej?

wozek-widlowy-wysokiego-skladowania-jak-kupic-go-taniej

Szacowana cena - 150 tysięcy złotych dla wielu przedsiębiorców może okazać się zaporową. Czy jest jakaś możliwość, aby za wózek widłowy wysokiego składowania zapłacić mniej?
Jednym z rozwiązań jest oczywiście rozłożenie kosztu zakupu na raty. Nie oznacza, to że cena zakupu będzie mniejsza, ale jego spłata odsunie się nieco w czasie i będzie w efekcie mniej dotkliwa dla portfela.
Innym sposobem na ograniczenie wydatków jest zakup używanego pojazdu. Popularne składy wózków widłowych oferują atrakcyjne, sprawne, przygotowane do zarejestrowania urządzenia - w tym także modele wózków widłowych wysokiego składowania.

Jakie są plusy i minusy zakupu używanego wózka?

Niewątpliwym i niepodważalnym plusem zakupu używanego wózka widłowego wysokiego składowania jest jego atrakcyjna niska cena (może sięgać nawet do 50% oryginalnej ceny rynkowej).
Jednak jeśli decydujesz się na zakup pojazdu ze sprawdzonego składu wózków używanych, korzyści może być znacznie więcej:
- na zakupiony sprzęt otrzymujesz gwarancję, dzięki czemu nie musisz martwić się o stan techniczny zakupionego pojazdu;
- masz możliwość podpisania umowy i korzystania z usług profesjonalnego serwisu wózków widłowych, który dzięki współpracy z dealerami marki zapewnia stały i szybki dostęp do części zamiennych oraz dodatkowego osprzętu.
Pora zatem określić jakie są minusy kupna sprzętu używanego, a za taki można uznać przede wszystkim - mniejszy wybór pojazdów i konieczność stałej obserwacji ofert, gdyż najlepsze szybko znikają.
Decydując się na zakup używanego wózka widłowego wysokiego składowania należy liczyć się z tym, iż może okazać się, że na wózek o parametrach, których potrzebujemy w atrakcyjnie niskiej cenie trzeba będzie poczekać nieco dłużej, szczególnie jeśli jest to jeden z nowszych i bardziej zaawansowanych technologicznie modeli.

Wózek wysokiego składowania - podsumowanie

wozek-wysokiego-skladowania-podsumowanie

Wózek wysokiego składowania jest wygodnym i bardzo efektywnym urządzeniem - zarówno jeśli w grę wchodzi magazynowanie, jak i transportowanie długich ładunków o nieregularnym kształcie.
Bez względu na to, czy planujesz zakup nowego czy używanego sprzętu - nie zapomnij sprawdzić, czy pracownik wyznaczony przez Ciebie do roli operatora wózka, posiada stosowne uprawnienia.
A jeśli szukasz wózka widłowego wysokiego składowania, który spełni Twoje oczekiwania i wymagania, sprawdź tutaj!

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: