Reklama
niedziela, 14 czerwca 2026 13:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Akt oskarżenia dla kibola, który uciekał przed policją i staranował radiowóz

Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 21-letniemu mieszkańcowi Opola – Patrykowi G., kończąc tym samym śledztwo wszczęte w związku z pościgiem, który miał miejsce na ulicach miasta 17 sierpnia.
  • Źródło: Prokuratura Okręgowa
Akt oskarżenia dla kibola, który uciekał przed policją i staranował radiowóz

W toku postępowania przygotowawczego ustalono, że tego dnia dwuosobowy patrol policji, poruszający się oznakowanym samochodem służbowym, podjął próbę zatrzymania pojazdu marki Opel, co do którego zachodziło podejrzenie, że znajdowały się w nim osoby biorące udział w bójce pomiędzy pseudokibicami w pobliżu stadionu sportowego na osiedlu Kuźniczka.

Kierujący Oplem nie zastosował się do polecenia zatrzymania i zwieszając prędkość kontynuował jazdę w kierunku osiedla Cisowa. Funkcjonariusze podjęli pościg, do którego dołączył się po chwili inny radiowóz. Na drodze do Cisowej oskarżony zajeżdżał drogę pojazdowi kierowanemu przez funkcjonariusza policji, uniemożliwiając jego wyprzedzenie. W pewnym momencie, kiedy radiowóz zrównał się z pojazdem oskarżonego, Patryk G. wykonał manewry, które miały na celu zepchnięcie radiowozu z jezdni. Następnie oskarżony kontynuował jazdę w kierunku Sławięcic rozwijając prędkość przekraczającą 100 km/h. Na skrzyżowaniu ulic Sławięcickiej i Einchendorffa (w ciągu drogi krajowej nr 40) kierujący Oplem nie zastosował się do znaku „stop”, a następnie rozpoczął wyprzedzanie poprzedzającego go pojazdu, pomimo obowiązującego na tym odcinku zakazu. W trakcie tego manewru, zarówno kierowca wyprzedzanego samochodu osobowego, jak i kierujący nadjeżdżającym z naprzeciwka autobusem komunikacji miejskiej, zmuszeni zostali do podjęcia manewrów obronnych, w celu uniknięcia zderzenia z samochodem oskarżonego.

Na wysokości skrzyżowania z ulicą Stefana Batorego, oskarżony – nie sygnalizując zmiany kierunku jazdy – gwałtownie skręcił w lewo jednocześnie hamując, zajeżdżając drogę i doprowadzając do zderzenia z jadącym za nim radiowozem. Pomimo zderzenia, Patryk G. kontynuował jazdę ulicą 8 Marca. Tam też ponownie zajechał drogę wyprzedzającemu go radiowozowi, uderzając w samochód policyjny i uszkadzając jego drzwi po prawej stronie. Po chwili Patryk G. zatrzymał samochód, wtedy też został on zatrzymany przez funkcjonariuszy policji.

Opisane zachowanie Patryka G. skutkowało przedstawieniem mu szeregu zarzutów. W związku z nierespektującą wielu zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym jazdą ulicami Kędzierzyna-Koźla, na odcinku ponad 11 km, którą zagrażał wielu uczestnikom ruchu (w tym pieszym), Patryk G. usłyszał zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym (art. 174 § 1 kk).

Mężczyźnie zarzucono także niezastosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu, co stanowi występek z art. 178b kk, a w związku z kilkukrotnie podjętą próbą zajechania drogi policyjnemu radiowozowi zarzucone mu zostało dopuszczenie się czynnej napaści na funkcjonariuszy policji podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych (art. 223 § 1 kk).

Oskarżony przyznał się do ucieczki przed patrolem oraz zlekceważenia wydawanych mu poleceń zatrzymania. Zaprzeczył, aby miał dopuścić się czynnej napaści na funkcjonariuszy policji.

Bezpośrednio po zdarzeniu na wniosek Prokuratury Rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu Patryk G. został tymczasowo aresztowany. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawę będzie rozpoznawał Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieszkaniec Treść komentarza: po co to komu niemaja na co kasy wydawac......... Data dodania komentarza: 14.06.2026, 13:12 Źródło komentarza: DW 421 do rozbudowy. Powstanie także obwodnica Błażejowic i Łanów. ZDJĘCIA Autor komentarza: sugeruję Treść komentarza: wracaj do siebie za Bug... Data dodania komentarza: 14.06.2026, 11:11 Źródło komentarza: Te zdjęcia liczą już sobie przeszło 105 lat. Sprawdź, jakie wydarzenie upamiętniają Autor komentarza: INGO Treść komentarza: Ale niemieckie pieniądze z unii europejskiej, to już inna sprawa. Data dodania komentarza: 14.06.2026, 10:06 Źródło komentarza: Te zdjęcia liczą już sobie przeszło 105 lat. Sprawdź, jakie wydarzenie upamiętniają Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: Normalny człowiek stoi stabilnie na wyprostowanych nogach, gdzie szerokość rozstawu nóg równa się mniej więcej szerokości obręczy barkowej. Istnieją pozycje bardziej stabilne, „specjalne” np. pozycja z wykrokiem, pozycja z szerokim rozstawem nóg z ugięciem w kolanach (sztuki walki, sport). Na czymś takim jak hulajnoga człowiek nie ma żadnej stabilności, gdyż stoi „noga za nogą”, czyli w pozycji zupełnie nijakiej. Hulajnoga to był pojazd, a raczej zabawka, wymyślony dla biedaków, których nie było stać na rower i było to w czasach pokolenia urodzonego mniej więcej w połowie zeszłego wieku. Co się stało, że wymyślono takie coś, z napędem niezależnym (czyli bez popychania nogą jak sama nazwa wskazuje) i to pozwalającym osiągać prędkości kilkudziesięciu kilometrów na godzinę?! Rozumiem marketing, ale głupoty ludzi już nie. I tak samo głupoty ustawodawcy – takie coś powinno być zdelegalizowane! Władza rozpatruje kaski dla nieletnich na rowerach a o hulajnogach nic. Bezpieczniejsze byłyby już elektryczne wrotki czy rolki, ale nie chcę prowokować. A w ramach profilaktyki – podobny rajdowy as jednośladu przemykał codziennie ulicą Chrobrego w Koźlu w okolicach godziny 6:00. Wyeliminujcie go z ruchu zanim stanie mu się krzywda lub komu innemu. Chyba że to ten sam, co skończył w Azotach. Data dodania komentarza: 13.06.2026, 19:58 Źródło komentarza: Śmierć 48‑latka na hulajnodze elektrycznej. Kluczowe ustalenia dopiero przed biegłym Autor komentarza: Jonek Treść komentarza: Idealne miejsce dla uchodźców przyszłych obywateli miasta możliwość. Data dodania komentarza: 13.06.2026, 14:53 Źródło komentarza: Skwer w Kłodnicy rozkwitnie dzięki Szwajcarom. ZDJĘCIA Autor komentarza: Opolanin Treść komentarza: Dobrze że Niemcy się stąd wyniosły. Data dodania komentarza: 13.06.2026, 13:16 Źródło komentarza: Te zdjęcia liczą już sobie przeszło 105 lat. Sprawdź, jakie wydarzenie upamiętniają
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama