Reklama
środa, 17 grudnia 2025 15:15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dni Marynarza Rzecznego we Wrocławiu z udziałem orkiestry kozielskiej „Żeglugi”

Już po raz szósty we Wrocławiu obchodzono Dni Marynarza Rzecznego, które mają upamiętniać nie tylko pracowników Odrzańskiej Drogi Wodnej, ale także marynarzy Flotylli Pińskiej (Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej). To na pamiątkę słynnej wiktorii z 3 lipca 1919 roku dzień ten został ustanowiony Świętem Flotylli Rzecznej.
  • Źródło: IPN Wrocław
Dni Marynarza Rzecznego we Wrocławiu z udziałem orkiestry kozielskiej „Żeglugi”

Wrocławskie dwudniowe obchody nawiązują do tradycji tego przedwojennego święta. Uroczystości upłynęły m.in. pod znakiem pikniku na bulwarze Xawerego Dunikowskiego.

Z kolei przy Pomniku Pracowników Odrzańskiej Drogi Wodnej nieopodal mostów Jagiellońskich uczczono pamięć nie tylko pionierów Odry, ale także przedwojennych marynarzy z Polesia.

W wydarzeniu uczestniczyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla. 

O idei, jaka przyświeca wrocławskim obchodom Dnia Marynarza Rzecznego, opowiedziała Kamilla Jasińska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Przybliżyła nie tylko historię pomnika, pod którym odbyła się ta uroczystość, ale przede wszystkim opowiedziała o tzw. zapomnianej flotylli, czyli Flotylli Pińskiej i tragicznej zbrodni w Mokranach określanej jako "mały Katyń" lub "marynarski Katyń". Po uroczystości pod pomnikiem odbyła się msza święta, a później uczestnicy obchodów przemaszerowali przez miasto na bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich, gdzie miała miejsce m.in. parada statków.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HieronimTreść komentarza: No piękne to nowe logo, Brawo. Proszę pochwalcie się ile naprawdę kosztowało - bo tanie być nie mogło.Data dodania komentarza: 17.12.2025, 11:28Źródło komentarza: Powiat kędzierzyńsko-kozielski zaprezentował nowy znak promocyjny. ZDJĘCIAAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Jak to takie cudo, to powieście dwie na rondzie milenijnym aby przekonać się że przejeżdża tam 40 tyś na dobę bo puki co to nikt z tym nic nie robiData dodania komentarza: 17.12.2025, 09:11Źródło komentarza: Czy na skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II i Alei Lisa będą sypały się mandaty? Kierowcy ostrzegają!Autor komentarza: hołekTreść komentarza: ale kto potrafiłby tak prostopadle zaparkować?Data dodania komentarza: 17.12.2025, 00:52Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie drogowe na ulicy 24 Kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIAAutor komentarza: styneTreść komentarza: można namierzyć cwelaData dodania komentarza: 17.12.2025, 00:35Źródło komentarza: Karygodne zachowanie ludzi. Podrzucili worki z odpadami przy garażach na ul. Piastowskiej w KoźluAutor komentarza: GregorTreść komentarza: Kolejna nawalonaData dodania komentarza: 16.12.2025, 21:55Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie drogowe na ulicy 24 Kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIAAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: A kiedy tam rondo?Data dodania komentarza: 16.12.2025, 18:59Źródło komentarza: Czy na skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II i Alei Lisa będą sypały się mandaty? Kierowcy ostrzegają!
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna