wtorek, 30 czerwca 2026 00:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Reduta Większycka i palisada, czyli pozostałości dawnej twierdzy Koźle. ZDJĘCIA

Na tablicy informacyjnej znajdującej się w Koźlu na samym końcu ulicy Marii Konopnickiej możemy przeczytać o ciekawym obiekcie znajdującym się właśnie na końcu tej ulicy czyli o Reducie Większyckiej.
  • Źródło: Bunker King
Reduta Większycka i palisada, czyli pozostałości dawnej twierdzy Koźle. ZDJĘCIA

Twórcę kanału historycznego Bunker King – Sławomira Wilkowskiego zainteresowało jedno zdanie dotyczące umocnień tego obiektu. 

Cytat z tablicy: „W październiku 1746 roku rozpoczęła się budowa obiektu, który ostatecznie został ukończony dziesięć lat później, kiedy to wokół całej Reduty został zamontowany ciąg palisad”.

Miejsce to przez lata wielokrotnie przebudowywano, lecz do dziś pod ziemią znajdują się ciekawe rzeczy. 

Między innymi przeciwlotniczy schron z czasów drugiej wojny, należący do obozowego szpitala, schron z czasów budowy reduty i właśnie wspomniana w tekście palisada. 

Wiele lat temu podczas prac ziemnych odkopano palisadę która mimo upływu ponad dwustu lat znajdowała się w doskonałym stanie. Wykonana była z grubych pali dębowych. 

Miejsce znalezienia palisady zaznaczyłem na jednym ze zdjęć czerwonymi strzałkami – można przeczytać na stronie Bunker Kinga, 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: On Treść komentarza: Jedyny słuszny to G. Braun? Jego miejsce jest na oddziale zamlniętym bo jest niebezpieczny dla innych a nie w przestrzeni publicznej. Data dodania komentarza: 29.06.2026, 22:47 Źródło komentarza: Kontrowersje po wystąpieniu Grzegorza Brauna w Kędzierzynie-Koźlu. Miasto zapowiada kroki prawne Autor komentarza: Kwatermistrz Treść komentarza: To będzie kwatera dla tych na zdjęciu? Data dodania komentarza: 29.06.2026, 21:04 Źródło komentarza: Spółka Czysty Region zakończyła budowę kwatery odpadów nr 3. ZDJĘCIA Autor komentarza: Wolności Treść komentarza: Bardzo dobrze. Nie może być tak że ludzie mogą sobie mówić co chcą jakby wolność mieli. Nadużywają swoich praw. Nie zgadzamy się. Data dodania komentarza: 29.06.2026, 20:19 Źródło komentarza: Zawiadomienie do prokuratury po uroczystości z udziałem Brauna. Sabina Nowosielska komentuje sprawę Autor komentarza: Jacek Treść komentarza: W ciągu 8 lat opłaty za śmieci wzrosły 3 krotnie. Masakra. Jakbym tyle zarabiał też bym klaskał. Data dodania komentarza: 29.06.2026, 20:15 Źródło komentarza: Spółka Czysty Region zakończyła budowę kwatery odpadów nr 3. ZDJĘCIA Autor komentarza: Prawda Treść komentarza: Jakby było niemieckie wojsko to panowie z ko nie mieli by z tym problemu. Data dodania komentarza: 29.06.2026, 18:41 Źródło komentarza: Kto pozwolił na wiec przy szkole i obecność wojska? KO stawia pytania po wizycie Grzegorza Brauna Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Czy to poprawi sondaże dla KO ? Data dodania komentarza: 29.06.2026, 18:11 Źródło komentarza: Zawiadomienie do prokuratury po uroczystości z udziałem Brauna. Sabina Nowosielska komentuje sprawę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna