Reklama
środa, 22 kwietnia 2026 03:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koniec komunikacji zastępczej na linii kolejowej Kędzierzyn-Koźle - Nysa

Po wielu miesiącach przerwy ruch na niezelektryfikowanych liniach kolejowych województwa opolskiego odbywa się bez utrudnień - donosi portal Rynek Kolejowy. Zakład Polregio dysponuje większą liczbą pojazdów spalinowych, co pozwoliło przywrócić normalną obsługę na trasie z Kędzierzyna-Koźla do Nysy. Sytuacja taborowa wciąż wydaje się jednak dość napięta.
  • Źródło: Rynek Kolejowy
Koniec komunikacji zastępczej na linii kolejowej Kędzierzyn-Koźle - Nysa

Istotne problemy w obsłudze niezelektryfikowanych linii na Opolszczyźnie trwały od ponad roku. Na naszych łamach regularnie opisywaliśmy przypadki odwoływania części kursów i zastępowania ich autobusami, co rodziło komplikacje dla podróżnych z rowerami, wózkami dziecięcymi czy inwalidzkimi. 

Wpływało też negatywnie na punktualność. Deficyt sprawnych pojazdów doprowadził wręcz do stałego wprowadzenia komunikacji zastępczej w zamian za jeden z kursów na linii 137 pomiędzy Nysą a Kędzierzynem-Koźlem - przypomina Rynek Kolejowy.

Wreszcie jest pociąg zamiast autobusu

W styczniu Polregio poinformowało, że zamierza utrzymać połączenie autobusowe aż do ostatnich dni czerwca. Ogłoszony termin wznowienia jego obsługi pociągiem był bardzo odległy, ale został dotrzymany. 

– Od 30 czerwca pociąg nr 64622 relacji Nysa – Kędzierzyn-Koźle jest obsługiwany pojazdem spalinowym – potwierdza Zespół Prasowy Polregio.

Zapewnia też, że aktualnie pasażerowie nie odczuwają utrudnień także na innych trasach regionu. 

– Wszystkie kursy, w tym obsługiwane trakcją spalinową, realizowane są zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy bez konieczności uruchamiania zastępczej komunikacji autobusowej – stwierdza przewoźnik. Znacznie poprawiła się bowiem sytuacja taborowa opolskiego zakładu spółki.

O dwa sprawne pojazdy więcej

Na początku roku dysponował on zaledwie sześcioma sprawnymi jednostkami spalinowymi, teraz jest ich osiem. 

– Odpowiada to liczbie obiegów zaplanowanych na trakcję spalinową w okresie od czerwca do końca sierpnia – przekazano portalowi Rynek Kolejowy. 

Wciąż nie ma więc zapewnionej istotnej rezerwy. Nadal z ruchu wyłączone pozostają dwie jednostki będące własnością opolskiego samorządu.

Pierwszą z nich jest SA103-013. – Pojazd ten przechodzi okresowy przegląd P4 [czwartego poziomu utrzymania]. Zgodnie z harmonogramem powrót do eksploatacji planowany jest na 14 sierpnia tego roku. Na naprawę oczekuje zaś SA134-012. Przyczyną jego odstawienia jest zablokowanie przekładni głównej. Trwa procedura wyboru wykonawcy niezbędnych prac – wyjaśnia Polregio. 

Polregio czeka na dodatkowe spalinowe zespoły trakcyjne

Kiedy sytuacja taborowa opolskiego Polregio będzie w pełni ustabilizowana? 

– Województwo będące organizatorem przewozów oraz właścicielem pojazdów spalinowych podpisało umowę na zakup pięciu tego typu jednostek z opcją dokupienia kolejnych dziesięciu sztuk – przypomina świadczący usługi na rzecz urzędu marszałkowskiego operator. Dostawa zakontraktowanych egzemplarzy ma zakończyć się w marcu 2028 r.

Statystyki dotyczące nieplanowego zastępowania autobusami kursów na liniach niezelektryfikowanych wskazują jednak na znaczącą poprawę już teraz. O ile w styczniu wystąpiło 76 takich przypadków, w lutym było ich tylko 30. W kolejnych miesiącach zanotowano ich odpowiednio: 2, 10, 7 i 17. 

– Warto zaznaczyć, że część sytuacji wynikała z przyczyn niezależnych od Polregio, m. in. z powodu uszkodzenia infrastruktury kolejowej, przykładowo z pęknięcia szyn w marcu i kwietniu – zastrzega spółka. W kwietniu i maju dochodziło zaś do uniemożliwiających prowadzenie ruchu wypadków. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mądry i oczytany 01.08.2025 12:49
Dolny Śląsk radzi sobie z kolejami jakoś tak lepiej. A jak tam 500m toru w Porcie ?

Wróżbita 01.08.2025 12:01
Elektryfikacji nie bedzie

Raf 23.07.2025 15:37
Żeby odcinka 60ciu km nie można było zelektryfikowac hmmm czy to aż tak trudno, coś ta władza kolejowa słabo rządzi

2r323 26.07.2025 23:59
ciągle "w planach" zbierają się do tego od lat i co roku to samo. tak samo ciężko "wypożyczyć" jednostki z innych regionów na czas napraw. kuriozum to także przetarg na odblokowanie i remont przekładni głównej. to powinien wykonać "od ręki" zakład utrzymania

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Gdyby nie niemiecki imperializm to dalej mieliby te wszystkie pałace. Przegrali w jedną wojnę wszystkie swoje zdobycze z 250 lat podbojów.Data dodania komentarza: 21.04.2026, 23:04Źródło komentarza: „Niebiański” kolor zachował się na starym murze w okolicach dawnego pałacu Flemminga. VIDEOAutor komentarza: JacekTreść komentarza: Ciekawostka. Jak opowiesz po śląsku nawet najśmieszniejszy kawał na świecie to straci wszystko. Świerszcze grają. Sprawdźcie sami.Data dodania komentarza: 21.04.2026, 23:00Źródło komentarza: Pan Babcia na IX Powiatowym Konkursie Gwary Śląskiej „Godej po naszymu”. ZDJĘCIAAutor komentarza: AgaTreść komentarza: Czemu Pan Babcia a nie Pan Dziadek skoro to facet? Wszystko fajnie ale po co zaś robi chlop za baba? Już wszędzie, na z kożdym kroku tak musi być? Downij na Śląsku tak nie było. Chlop był chlopym a baba babom a babcia babciom i niech tak łostanie. Niech se "Pan Babcia" poszuko jako fajno frelka i niech łona gro Babcia łon Dziadka. Czyż ni mom racji?Data dodania komentarza: 21.04.2026, 22:59Źródło komentarza: Pan Babcia na IX Powiatowym Konkursie Gwary Śląskiej „Godej po naszymu”. ZDJĘCIAAutor komentarza: PopTreść komentarza: Zgadzam się. Wiele zła się tam dzieje od lat!Data dodania komentarza: 21.04.2026, 22:47Źródło komentarza: Jak ktoś jeszcze raz trzaśnie szafką, to trzasnę w łeb! - powiedziała nauczycielka i uderzyła uczniaAutor komentarza: ŚwiadekTreść komentarza: Ta jasne. Wina szkoły jest ewidentna. Skoro instytucje zawodzą to media nagłaśniają patologię.Data dodania komentarza: 21.04.2026, 22:44Źródło komentarza: Jak ktoś jeszcze raz trzaśnie szafką, to trzasnę w łeb! - powiedziała nauczycielka i uderzyła uczniaAutor komentarza: ŚwiadekTreść komentarza: Napisał dyrekcja lub jej pochlebcy! 😅Data dodania komentarza: 21.04.2026, 22:41Źródło komentarza: Jak ktoś jeszcze raz trzaśnie szafką, to trzasnę w łeb! - powiedziała nauczycielka i uderzyła ucznia
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama