czwartek, 25 czerwca 2026 06:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ile „małpek” wypito w naszym powiecie? Znamy dane za trzy kwartały 2025 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało dane o wpływach z tzw. opłaty od „małpek”, czyli napojów alkoholowych w butelkach do 300 ml, za okres od 1 stycznia do 30 września 2025 roku.
Ile „małpek” wypito w naszym powiecie? Znamy dane za trzy kwartały 2025 r.

To na ich podstawie gminy otrzymują pieniądze na działania związane m.in. z profilaktyką alkoholową. Jednocześnie te same liczby pozwalają oszacować skalę sprzedaży małych butelek alkoholu w poszczególnych samorządach.

Zasada naliczania opłaty jest prosta: od litra stuprocentowego alkoholu pobiera się 25 zł. W praktyce przeciętna „małpka” to 100 ml wódki czterdziestoprocentowej, co daje około 1 zł opłaty od jednej butelki. Połowa tej kwoty trafia do gminy, połowa do Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby więc oszacować liczbę sprzedanych „małpek”, trzeba przyjąć, że mniej więcej jedna butelka to 1 zł opłaty i podwoić kwotę wykazaną dla gminy w ministerialnej tabeli.

Kędzierzyn-Koźle liderem w powiecie

Liderem w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim jest Kędzierzyn-Koźle. Do budżetu miasta trafiło 427 658,91 zł z tytułu opłaty od małych butelek alkoholu. Oznacza to, że łączna opłata (wraz z częścią przekazaną do NFZ) wyniosła ok. 855 tys. zł. Przekłada się to na sprzedaż w przybliżeniu 855 tysięcy „małpek” w ciągu dziewięciu miesięcy 2025 roku.

Znacznie mniejsze, ale wciąż wyraźne wartości widać w gminach wiejskich. W Bierawie wpływy z „małpkowej” daniny wyniosły 36 396,69 zł, co oznacza sprzedaż około 73 tysięcy małych butelek. W gminie Cisek urząd skarbowy przekazał samorządowi 21 118,20 zł, co pozwala szacować, że mieszkańcy i osoby przejezdne kupiły w tym czasie blisko 42 tysiące „małpek”.

Jak to wygląda w innych gminach?

W Pawłowiczkach odnotowano 29 105,59 zł udziału w opłacie. Po przeliczeniu na liczbę butelek daje to w przybliżeniu 58 tysięcy sztuk. Jeszcze mniej pieniędzy, ale wciąż wymierną liczbę małych butelek, pokazały dane dla gminy Polska Cerekiew. Tam do budżetu trafiło 11 363,97 zł, co odpowiada mniej więcej 23 tysiącom „małpek”.

Największe wpływy wśród gmin wiejskich odnotowała Reńska Wieś – 50 805,06 zł. Oznacza to, że na jej terenie sprzedano w analizowanym okresie około 102 tysięcy małych butelek alkoholu.

Jeżeli zsumować wszystkie kwoty dla gmin powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, okazuje się, że w ciągu trzech kwartałów 2025 roku urzędy skarbowe przekazały samorządom łącznie ponad 576 tys. zł z tytułu opłaty „małpkowej”. Po uwzględnieniu drugiej połowy, która trafia do NFZ, realna wartość tej opłaty przekroczyła 1,15 mln zł. W uproszczeniu oznacza to sprzedaż około 1,15 miliona „małpek” na terenie całego powiatu w ciągu dziewięciu miesięcy.

Dane z Ministerstwa Finansów dobrze pokazują, że opłata od napojów w małych butelkach nie jest marginalnym źródłem dochodu. To jednocześnie wskaźnik skali spożycia wysokoprocentowego alkoholu w tej popularnej formie, zarówno w mieście, jak i w gminach wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gregor 17.11.2025 19:41
Co tam małpki. Ja przed wejściem do pracy . To litra aplikuje

z kk 17.11.2025 18:15
Wwchodzę do śmietnika, a tam ...sąsiad z bloku gulgulgul.. Po moim pytaniu: co się dzieje? Słyszę: uważaj, bo ci przy....

Donald 17.11.2025 17:58
Rychu, dzięki za te sto konkretów w sto dni...szacun...

Maupka 17.11.2025 15:34
Nich się tam w Cisku i Polskiej Cerekwi ogarną, bo słabo. Zaniżają nam wyniki. A gdzie można zgłosić zakupy zrobione w Gliwicach. One powinny być doliczone u nas, bo w KK wypite były.

R
Rychu, taki lepszy Ryszard. 17.11.2025 12:05
My w PiS pracowaliśmy nad tym projektem w czasach pandemii. To dzięki nam wszystkie samorządy opływają w dostatki z małpkowych podatków od stycznia 2021r. To jest demokratyczny podatek, bo go pobieramy każdemu małpkarzowi ale się dzielimy, Jarosław to mąż stanu z takimi pomysłami. Podjęliśmy w Sejmie ustawę o wychowaniu w trzeźwości, a Pan Prezydent Andrzej Duda ją swym długopisem podpisał. Statystycznie każdy w powiecie, łącznie z dziećmi, wypił 12 małpek w tym roku. To jest statystyka małpek, trzeba mieć nadzieję, że inne pojemności mają się równie dobrze i Polska może się dzięki podatkom bogacić. Szkoda, że te podatki marnują się w obecnym rządzie. My w PiS mieliśmy dla nas lepsze pomysły na zagospodarowanie pieniądza, waszego pieniądza. Dlatego znów musimy wygrać i wrócić do rządu by już nikt nam władzy nie odebrał. DLACZEGO NIE DZIAŁAJĄ AKAPITY, A TEKST MUSI BYĆ TAKĄ ZBITKĄ?!?!?! Nie ma przestrzeni na budowanie swobodnej, rozbudowanej i inteligentnej wypowiedzi.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mądry i oczytany Treść komentarza: babo, a co z tego będziesz miała? szykuj szmaty do mycia okien i pilnuj dzieci bo zobaczysz placki na szosie Data dodania komentarza: 24.06.2026, 23:32 Źródło komentarza: Największa w powiecie – Kopalnia Poborszów oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA Autor komentarza: mądry i oczytany Treść komentarza: Ci wszyscy politycy co nie przyłożyli ręki do inwestycji ogrzewają się w jej promieniach, napychają pazerne brzuszyska okruchami ze stołu inwestora. A do tego pokropek. Ludzie, zacznijcie już być cywilizowanymi a nie kołtunem. Kasa do centrali firmy, politycy do swych oddalonych willi autami na koszt podatnika, A MIESZKAŃCOM HAŁAS, rozpędzone ciężarówki, rozjechane drogi, masa kurzu na drogach i ciągle brudne auta i okna. A IDŹ w wuj !!! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 23:29 Źródło komentarza: Największa w powiecie – Kopalnia Poborszów oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA Autor komentarza: Piachu Treść komentarza: Był człowiek-puma Data dodania komentarza: 24.06.2026, 23:01 Źródło komentarza: Największa w powiecie – Kopalnia Poborszów oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA Autor komentarza: wstyd Treść komentarza: Przedstawiciel firmy biznesowej- Watykan , pokazuje czyją kolonią jest ta gmina. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 22:24 Źródło komentarza: Największa w powiecie – Kopalnia Poborszów oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA Autor komentarza: WoznyInternetu Treść komentarza: Kłę y czarnego dumu drugi raz lecą w orzestrzen, a ludzi w kolejce do butelkomatów stoją. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 22:00 Źródło komentarza: Nad Zdzieszowicami ponownie pojawiły się kłęby czarnego dymu Autor komentarza: WoznyInternetu Treść komentarza: Na froncie się przyda. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:58 Źródło komentarza: Pijany Ukrainiec z Reńskiej Wsi jechał slalomem po DK45. Po pościgu zatrzymali go inni kierowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna